Н ие ще насочим усилията си към диалог, откритост и прозрачност на дейностите си. Вярвам, че единствено и само с общи усилия, ако успеем да претворим нашите задачи с висок ритъм на работа, ще успеем поне с малки крачки да постигнем напредък.
Това заяви Росица Карамфилова, служебен министър на околната среда и водите, по време на пресконференция пред журналисти.
Тя представи екипа си, както и приоритетите в дейността на министерството в мандата на служебното правителство, предаде репортер на БГНЕС.
Коя е Росица Карамфилова е служебен министър на околната среда и водите
Карамфилова очерта три основни приоритета, които ще бъдат част от дейността на МОСВ.
Като първи основен приоритет бяха посочени наказателни процедури. „Стартиране на спешни мерки по наказателните процедури. Към настоящия момент има 16 наказателни процедури, 5 от тях са в начален етап, 6 от тях за на последен етап от наказателна процедура, в съдебна фаза има 2 наказателни процедури, а 3 от процедурите са установени в съда”, каза Карамфилова.
Карамфилова разказа за три конкретни наказателни процедури, по които ще се работи в министерството.
Първата наказателна процедура, по която ще се работи е свързана с депа в 8 общини. „До 30 септември остават 45 дни, мисията е почти невъзможна, но мисля, че с общи усилия можем да придвижим нещата напред.
Проведохме среща със 7 общини и кметовете са наясно, че ще трябва да започнат работа по рекултивиране на депата. Силите и ангажиментите, които трябва да се изпълнят са изключително големи.
Заради самото забавяне санкции ще има, мерките са наложени към намаляване на стойността на санкциите”, каза Карамфилова.
Втора наказателна процедура е свързана с неспазването на нормите за фини прахови частици. През 2021 г. ЕК образува дело срещу България и иска да бъдат наложени финансови санкции. „На 21 септември тази година България трябва да се яви в т.н “устно състезание”, за да докаже страната ни дали предприетите мерки дават резултат. Работата на министерството е насочена към тези устни състезания, които ще са в съда”, каза Карамфилова.
Следващата наказателна процедура е свързана със стойностите за серен диоксид. Карамфилова заяви, България е единствената страна в целия Европейски съюз, която не може да постигне нормата за серен диоксид. Тя добави, че ако не се постигне определеното количество позволено вещество, ще бъде наложена финансова корекция.
Карамфилова обясни, че те нямат желание да затварят обекти и трябва да се спазват правилата, за да не бъдат налагани санкции.
„Ние като министерство нямаме желание да затваряме, каквото и когото и да било. Разрешителното определя как едно предприятие трябва да спазва екологичните изисквания, които са постановени”, каза Карамфилова. Тя заяви, че ако не се спазват правилата ще бъдат налагани санкции.
Вторият основен приоритет на министерството ще са действията по стратегически проекти.
„Автомагистрала „Струма” – сага, която се върти от 25 години. Тя е не само приоритетно важна на национално ниво, но и като международна връзка”, каза тя. Карамфилова посочи, че тяхната цел е да се начертае ясен и конкретен план за действие за ходовете предприети от възложителите. “В този контекст са и очакванията на ЕК за представяне на график и конкретни стъпки”, каза тя.
Третият основен приоритет, по които ще работи МОСВ е оперативна програма “Околна среда и “План за устойчивост и развитие”. Тя посочи, че ще има предизвикателства и при двата проекта, но ще се работи активно и сериозно.
Карамфилова представи и заместник-министрите на служебния кабинет. Това са Ренета Колева, Петър Димитров и Поля Пенчева. Тя посочи, че екипът е експертен, те имат дълъг опит и стаж и ще помагат за изпълнение на основните приоритети на министерството.
Петър Димитров заяви, че той ще отговаря за управлението на водите. Ренета Колева обясни, че ще отговаря за дирекция на отпадъците и опазване на почвите, дирекции за опазване на въздуха, опазване на националните паркове. Поля Пенчева каза, че ще отговаря за подпомагането на министъра в неговата работа.
Следващата седмица към екипа ще се присъедини и още един зам.-министър.
Министър Карамфилова заяви, че като държава-членка на ЕС трябва да съумеем да изпълним ангажиментите си, Европейската комисия е обещала да ни осигури средства за АМ "Струма".
Карамфилова коментира дали ще се наложи да връщаме средства за АМ “Струма”. “Аз не съм човека, който да каже дали ще се или няма да се връщат средства. В момента, така или иначе няма средства, които да са усвоени като европейски пари по този проект”, допълни служебният министър.
“На практика Европейската комисия е подала своята подкрепа и стои зад изпълнението на този проект, при дадените от нейна страна условия и в рамките на закона. Така че когато държавата изпълни изискванията на ЕК, то тя ще получи съответното финансиране.”, каза Карамфилова.
Служебният министър коментира и решението на АПИ за спирането на АМ “Струма” да преминава през Кресненското дефиле.
Шишков обясни защо е сменил ръководството на АПИ
“Последните две решенията, които са издадени на 1 август - решения 9 и 10 за оценка на съвместимостта, са подписани към онзи момент от действащия министър на околната среда и водите”, заяви тя.
Тя заяви, че в първия ден при среща с колегите ѝ от МОСВ не е получила възможност да се запознае с процедурата.
“Всъщност се оказва, че и двете решения са подготвяни от тогавашния съветник на министър Сандов. Колегите, които имат пряка компетентност - Национална служба за защита на природата, Дирекция "Екологична оценка", Дирекция "ОВОС", Дирекция "Превантивна дейност" и "Правна дирекция" не са били ангажирани по никакъв начин в процеса по изготвяне на тези решения”, каза Карамфилова.
Карамфилова е поискала от тези органи становище и по законосъобразност, и по същество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!