Ремонтират се училища в 20 области, предвидено е до 10 септември ремонтите да приключат. Правят се ремонти и на студентските общежития във Варна, Пловдив и Свищов, както и на пет блока в Студентския град в София.
Министър Фандъкова информира, че се очаква да бъде разрешено финансирането с 43,600 млн. лв и още през септември учителите да получат средствата по програмата за диференцирано заплащане. Това е основният приоритет, който сме си поставили - инвестиране в учителите, отбеляза тя.
Средната брутна работна заплата в общинските училища за първите шест месеца на 2009 г. е 594.83 лв, а на педагогическия персонал - 657.02 лв, съобщи Фандъкова.
За държавните училища средната заплата за първото полугодие е била 591.37 лв, а за педагогическият персонал в тях - 663.88 лв.
Фандъкова разчита и на програмата за кариерно развитие, по която се очаква да има преведени средства през октомври. Образованието е сферата, в която няма да бъдат съкращавани средства, въпреки дефицита в държавния бюджет, припомни министърът на образованието, младежта и науката.
Тя посочи, че с 1,7% се увеличава стандартът за издръжка в системата на образованието. Вчера правителството е решило да освободи 26 млн. лв за делегираните бюджети на училища и детски градини. 22 милиона от тях ще бъдат предоставени на училищата, а четири милиона лева - за насърчаване на въвеждането на делегирани бюджети в детските градини и обслужващите звена.
Ректорът на Нов български университет (НБУ)
Сергей Игнатов става заместник-министър на образованието.
Доц. Игнатов поема ресора висше образование, след като първоначално посоченият за поста Румен Пранчов се оттегли по здравословни причини.
Сред основните задачи на новия зам.-министър ще бъде координирането на дейностите по създаване на нов закон за висшето образование.
Той ще трябва да даде ход на решаването сложния отворен въпрос с научните степени и звания. Споровете в академичните среди по този наследен от времето на социализма проблем са остри, дори яростни.
Самият Игнатов като ректор на НБУ неведнъж се е обявявал за закриване на Висшата атестационна комисия (ВАК), която дава научните степени и звания.
Сергей Игнатов е египтолог, получил докторска степен в Санкт-Петербургския държавен университет в Русия и специализирал в All Souls College в Оксфорд.
Професионалната му кариера преминава през Института по тракология на БАН, Факултета по класически и нови филологии на СУ "Св. Климент Охридски" и департамент "Средиземноморски и Източни изследвания" и програма "Египтология" на НБУ.
Автор е на книгите "Папирусът не расте на скала" (1987,1996), "Египет на фараоните" (1996,1998), The Body of God (2000).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!