П итаха ме как са протекли проверките през януари, февруари и март в ТЕЦ "Бобов дол", заяви пред медиите министърът на околната среда и водите Емил Димитров, след като се яви в прокуратурата във връзка с отпадъците, които се извозват от София и тези, които се насочват към ТЕЦ "Бобов дол".
Междувременно стана известно, че в ТЕЦ "Бобов дол" е започнала проверка дали се горят отпадъци.
По думите на Димитров от ТЕЦ-а са си купили и монтирали инсталации, и заводът е започнал да обработва отпадъци.
Министърът добави, че е поел ангажимент пред прокуратурата да даде за миналия месец информация какви количества отпадъци са излизали от София към Враца, Сливен и "Бобов дол".
Емил Димитров обясни, че от София се извозват около 200 тона отпадъци за Враца, около 22-28 тона за Сливен и има изпратени, в няколко дни през миналата седмица, по 100 тона дневно за "Бобов дол". Той добави, че би могло да възникне криза с боклука в София, но Столична община трябва да се справи, докато не се направи заводът за третиране на отпадъци.
Под надзора на Районна прокуратура Дупница икономическа полиция и служители на РИОСВ тази сутрин влязоха в ТЕЦ "Бобов дол" във връзка с информацията, че там е възобновено изгарянето на отпадъци.
На място ще се провери дали ТЕЦ-ът разполага с всички необходими инсталации за опазване на околната среда и какъв точно отпадък се гори.
ТЕЦ "Бобов дол" отново ще гори отпадъци
В края на миналата седмица от ТЕЦ заявиха, че отново ще горят отпадъци, след като забраната на министъра на околната среда и водите отпреди два месеца е отпаднала. Според информацията ще могат да се изгарят по 96 тона RDF отпадък на всеки 24 часа.
Подновеното изгаряне на отпадъци предизвика сериозно недоволство сред местното население.
Преди два месеца за кратко беше задържан изпълнителния директор на ТЕЦ-а инж. Емил Христов, на който бе наложена мярка за неотклонение "парична гаранция" от 30 хиляди лева.
Действията на прокуратурата и МВР стартираха след като в града бяха главният прокурор Иван Гешев и вътрешният министър Младен Маринов.
RDF (Refuse Derived Fuel) е гориво, произведено от различни видове отпадъци, като "твърди битови отпадъци" (MSW), промишлени сухи отпадъци и отпадъци от различни търговски обекти). Горивото представлява раздробената фракция на отпадъка. По състав RDF е смес от материали, отличаващи се с по-висока горимост (например хартия, пластмаса) в сравнение с компонентите в общия поток отпадъци. Терминът RDF не е законово дефиниран.
Спират принудително изгарянето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол"
Отровни пестициди в Карлуково, има ли опасност за местните
Директорът на ТЕЦ „Бобов дол” прекара нощта в ареста
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!