Н ай-важно е анализът, който правим в момента, да покаже къде са проблемните области в сферата на образованието – както по региони, така и по възрастови групи, за да видим как им е повлияло дистанционното обучение. Така ще можем да насочим усилията си именно към проблемите и ще обърнем повече внимание.
Това заяви в предаването "Здравей, България" по NOVA служебният министър на образованието и науката професор Николай Денков.
По думите му е важно да се промени нагласата и насоката на учене.
"Децата трябва да бъдат научени да мислят критично, как да намират ценна информация сред потока от информация. Това са ценни умения, които трябва да предадем на нашите деца", посочи той.
"Всеки ден в училището за децата е изключително ценен. Разбира се, когато е безопасно, децата трябва да бъдат в училище", каза още проф. Николай Денков, цитиран от пресцентъра на МОН.
Министър Денков е подчертал, че учителите бяха на първа линия, за да се борят, да могат децата да получат образованието, което заслужават. Министърът е отбелязал и ролята на родителите в образователния процес.
"Годината беше много трудна, но катализира и ускори много процесите на модернизиране на образованието. Имаме още много неща да свършим, както от гледна точка на техническото осигуряване, така и за подпомагане на учителите да използват всички възможности - курсове по квалификация", е казал министър Денков.
Според него децата трябва да бъдат научени да мислят критично, да намират ценното сред потока от информация. По думите на министър Денков това са важни умения, които трябва да предадем на нашите деца.
Министерството на образованието и науката изготвя анализ на обучението в електронна среда от разстояние, който ще покаже проблемните области по региони, както и по възрастови групи.
"Така ще можем да насочим усилията си именно към решаване на проблемите", посочва министър Денков.
Тази сутрин от Министерството на образованието излязоха с приветствие по случай 24 май.
"Днес е един от най-значимите български празници, символ на достойнство, традиция и духовност, на който отдаваме почит на великото дело на светите братя Кирил и Методий. Създаването на българската азбука е едно от най-забележителните събития в историята на човешката култура. Неговото значение отдавна е надскочило границите на България и е сложило своя отпечатък върху развитието на цяла Европа, а и извън нея", се казва в приветствието.
"Честит празник на всички просветители! Да си преподавател в училище или университет днес е призвание, което идва с предизвикателството да предадеш знанието на новите поколения, които растат в свят на постоянен технологичен напредък. Вие носите огромна отговорност и заслужавате най-висока похвала", продължава приветствието.
"А напредъкът би бил невъзможен без учените - без умовете, които не просто виждат, но и създават бъдещето. Науката ни води към неразкрити и непознати светове. Тя е път към утрешния ден, по който се обединяват хора и идеи, за да разширят границите на човешкото познание и да намерят решения на глобалните обществени задачи. Затова специално поздравявам представителите на научната и академичната общност по случай днешния празник. Благодаря Ви за Вашия труд, упорство и постоянство, за Вашето визионерство и усърдие. Признателен съм, че вдъхновявате младите хора да поемат по вълнуващия път на науката", се казва в приветствието от министър Николай Денков.
"През последната година цялата ни образователна система - всички педагогически методики, знания и умения бяха изправени пред тежко изпитание. Пандемията от COVID-19 буквално за една нощ изпрати Вас – учителите и преподавателите, на бойната линия почти наравно с лекарите. Със своя всеотдаен труд и немислима до неотдавна адаптивност към новите реалности Вие спечелихте възхищението на цялото общество. Превъзмогвайки трудностите, с много любов и търпение успяхте да накарате учениците и студентите да бъдат активни участници в образователния процес при необичайни обстоятелства. За всички нас това беше за първи път. Не само за учителите и за децата, но и за родителите, без чиято помощ образователната система още по-трудно щеше да се справи. В тази безпрецедентна ситуация родителите повярваха в преподавателите. Учиха заедно с децата си и направиха дори невъзможното, за да им помогнат да усвояват учебното съдържание, да придобиват нови знания и умения въпреки физическата дистанция. Да са пълноценни, последователни, дисциплинирани и уверени в себе си. Ето защо 24 май е празник и на всички Вас, уважаеми родители. Благодаря Ви за доверието и подкрепата!", продължава приветствието.
"Скъпи ученици и студенти, поздравявам и Вас за съзнанието и мотивацията, които проявихте по време на обучението в електронна среда! Знам, че не беше лесно. Благодаря Ви, че сте отговорни и дисциплинирани. Пожелавам на всички нас образователният процес да продължи в реална учебна среда, защото нищо не може да замени живия контакт между учител и ученик, между преподавател и студент. Той е решаващ както за образованието, така и за възпитанието и социалната осъзнатост на младите хора", казва министърът.
"Днес България е част от една общност, обединяваща много държави на Стария континент, а нашата азбука, наред с латинската и гръцката, е една от трите азбуки на тази общност. Българското слово е свещено! То ни обединява като народ и ни кара да се гордеем, че сме различни и неповторими. В световното културно наследство името на България винаги ще свети с буквите на солунските братя и с първите думи, преведени от Константин-Кирил Философ на български език: "В началото бе словото…", завършва приветствието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!