„Наистина в Перник има сериозна криза с водоподаването. За 2018 г. притокът в язовир „Студена” е бил 41 млн. кубика, а 2019 г. е 11 млн. кубика. Това е един показател, който може да ни даде представа, че в Перник водата, която постъпва в язовира не стига, за да се удовлетворят нуждите за питейно-битово водоснабдяване”, заяви в предаването „Здравей, България” по NOVA министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова.
Тя добави, че в Радомир водата се черпи със законна помпена станция, която захранва високите части на града и откъдето са повечето от загубите. За подмяната на съоръжението са отпуснати 60 хил. лв.
Перник е пред бедствено положение
Аврамова подчерта, че течащият кран в Перник е подменен от „Софийска вода”. Той е захранвал два квартала на града, както и стоманодобивния завод.
„В момента през този кран се подава вода за питейно-битови нужди за промишлената зона. Имахме намерение подмяната на стане в понеделник”, каза регионалният министър.
„Няма отворени кранове. И кранът и савакът са затворени”, подчерта Аврамова. „Кранът, който вчера беше подменен е този, за който е констатирано, че има при затворено положение изтичане на вода”.
Министърът е категорична, че на всички тръби, подаващи вода към потребители има водомер, включително и в двора на „Стомана” Тя добави, че няма как да изтичат по 290 литра в секунда, при условие, че цялото количество вода, което се подава от язовира е 350 литра в секунда.
„Прокуратурата ще получи пълна подкрепа по разследването на този проблем”, заяви Аврамова. „Прокуратурата е тази, която разследва вина. Ние ще дадем пълна информация. Ако бъде установена вина, аз мога да нося отговорност. Ако г-н Борисов поиска моята оставка, аз съм готова да я подам”, каза Аврамова.
Тя посочи, че не само в язовир „Студена” има намален приток. „В Перник така или иначе щеше да има режим при този приток. Но този режим трябваше да бъде въведен малко по-рано, за да не стигне до тази критична ситуация”.
Без вода в Перник днес, нов режим от понеделник
По думите на Аврамова въведеният режим със спиране и пускане на водата е довел до множество аварии. И в момента местното ВиК в Перник отстранява по 10 аварии на ден.
„Държавата ще гласува „против” увеличението на цената на водата” в Перник, категорична е Аврамова.
Тя посочи, че КЕВР има законово право да предлага промени в цените, но такива не са задължителни. Решенията се вземат на Общото събрание на съдружниците, а държавата има дял от 51%. „Прокуристът на ВиК - Перник няма да вдигне цената”, успокои Аврамова.
Обявяването на бедствено положение в града ще да позволи да бъдат съкратени сроковете за действия по предприетите мерки за борба с водната криза, подчерта министърът.
Аврамова каза още, че тарифите за толтаксите, които са дебатирани с всички представители на превозваческия бранш, са били два пъти по-високи от приетите от Министерския съвет вчера.
„Първоначалните тарифи, които предложихме са от 45 стотинки на км за Евро 6, до 90 стотинки за Евро 1. Това е за превозни средства над 12 тона и над три оси”, отчете регионалният министър.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!