Р уският гигант „Газпром” не планира да участва в газовия хъб „Балкан“ в България. Това пише ТАСС като цитира изявление на президента на газовия холдинг Алексей Милер пред репортери след срещата между руския премиер Дмитрий Медведев и българския му колега Бойко Борисов.
В понеделник премиерът Бойко Борисов каза след срещата си с руския премиер Димитрий Медведев, че трябва да забравим понятията "Южен поток" и "Турски поток" и да говорим за газов хъб "Балкан". Тази сутрин по NOVA енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че България ще изгради липсващата инфраструктура по трасето за „Турски поток” - 484 км.
Идеята е „Булгартрансгаз” да плати около 3 млрд. лв.
за изграждането на почти 500 километра тръби от Провадия до Зайчар. И 11 километра от турско-българска граница до компресорната станция Странджа, информира NOVA.
„Газпром” не участва в този проект. Всички наши газови ресурси в този регион са договорени в дългосрочен план”, каза Милер.
България иска да изгради Балканския газоразпределителен център на своята територия, като т. нар. газов хъб „Балкан” бе включен в списъка на проектите от „общ интерес” на Европейския съюз през ноември 2015 г.
Планирано е в България да се складира и преразпределя природен газ към бъдещите газови връзки със съседните страни. В средата на февруари 2017 г. Европейската комисия отпусна на България около 1 млн. евро за проучване на осъществимостта на проекта.
Милер също така отбеляза, че проектът за строителство на газопровода „Турски поток”, който замени „Южния поток”, е изпълнен предсрочно. „Проектът „Южен поток” не се осъществи по очевидни причини, а проектът „Турски поток” беше реализиран не само в кратки срокове, но дори и пред тях. Вече са построени двете линии на новия газопровод през Черно море,” отчете Милер.
Освен това Милер се надява, че проектът за изграждане на газопровода „Северен поток 2” няма да повтори съдбата на нереализирания „Южен поток”.
Опозицията се съгласи, че и АЕЦ „Белене”, и „Турски поток” ни трябват, но искат гаранция, че Европа разрешава.
„Оценяваме много високо визитата, но от нея няма конкретни резултати за България и за нашите енергийни стратегически проекти”, посочи председателят на БСП Корнелия Нинова. „Очакваме от правителството да предприеме конкретни мерки пред ЕК, а не пиар ефекти и приказки”, добави тя.
„От срещата между г-н Медведев и г-н Борисов стана ясно, че руската страна няма да се ангажира с проекта „Турски поток” през България, докато не получи гаранции от ЕК, посочи Нинова. „Затова имаме въпроси към правителството на България – поискало ли е такива гаранции, ако да – получило ли ги е, ако не – защо не ги е поискало и какви стъпки ще предприеме оттук нататък, за да може да стартира целия процес”, добави тя.
По думите ѝ иначе би изглеждало, че правителството на България е само на етап добри пожелания, пиар преди европейските избори и нищо конкретно като подписано, като договорено споразумение между двете страни.
„Оттук нататък на ход е премиерът Борисов, ЕС се управлява от неговите партньори”, заяви Нинова и го призова да отправи искане за гаранции от ЕК и да ги получи в името на националния интерес на България.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!