Полицаите, които изхвърлиха пагоните си на протеста от 15 март, трябва да напуснат системата, заяви министърът на вътрешните работи Михаил Миков във Вилнюс.
По-рано генералният комисар на МВР Павлин Димитров също призова за подобни действия.
Това е обида не само към системата на МВР, но и към всички хора, които работят в системата - не лично към мен, това е и обида към обществото, посочи Миков.
По думите на министъра в момента има увеличение от пет процента на заплатите на служителите в МВР, като няма друг сектор с увеличени заплати с изключение на армията и полицията.
"В МВР има достатъчно много хора, които съвестно си вършат работата. Има страшно много полицаи, които са отдадени на работата си, разбират проблемите на системата, търсят решения и разчитам на тях", каза вътрешният министър.
Попитан дали смята, че протестът на полицаите е незаконен Миков каза, че има съд, който определя законността, има и закон за МВР.
Много е лошо, когато хора от правоохранителната система смятат, че могат да се поставят над закона, какво да говорим тогава за гражданите, как да искаме от тях да спазват закона, посочи той.
На въпрос за твърдения на протестиращите, че се оказва натиск съдът да забави регистрацията на новия полицейски синдикат, министърът каза, че не може да им бъде посредник и отбеляза, че им е предоставил помещение преди да е регистриран синдикатът.
Миков направи коментара в Литва, където е на посещение в състава на делегацията, придружаваща президента Георги Първанов.
"Не с късането на пагоните, а с търпеливостта и с доброто отношение към всеки един пострадал ще се промени отношението към колегите.
Нашата полиция по-трудно се откъсва от разбирането, насаждано в годините, че е сила, а не че е институция, която предоставя услугата сигурност на обществото.
Проблемът е не само в техническите възможности на МВР, а и в манталитета на служителите", коментира заместник-министърът на вътрешните работи Соня Янкулова пред вестник "Стандарт".
Според нея нито един политик не би могъл да стои настрани от проблемите в МВР, защото това е една от основните дейности на държавата.
"Нормално е политиците да изказват различни становища за случващото се в МВР. Безспорно е тънка границата между социалното и политическото, защото социалното винаги е следствие от определена политика", казва още тя.
Заместник-вътрешният министър съобщава, че министерството е провело четири срещи с контактната група на протестиращите служители.
"По голяма част от въпросите постигнахме съгласие. Когато стигнахме до последното тяхно искане - за 50% увеличение на заплатите, им обяснихме, че нашият бюджет не дава такава възможност.
По искането за повишаване на защитата на полицаите още в хода на преговорите внесохме предложение за изменения в Наказателния кодекс и Указа за борба с дребното хулиганство. Предстои те да бъдат гласувани на второ четене в НС.
Третото искане бе свързано с приемането на дългосрочен план за модернизацията на полицията", казва Соня Янкулова и добавя: "Работим по този въпрос, но структурата на бюджета на МВР не позволява сериозно дългосрочно планиране на капиталови разходи. Около 90% от бюджетните пари на МВР - 1,032 млрд.лв., отиват за заплати, осигуровки и обезщетения. Остава много малък процент за капиталови и за текущи разходи. А без тях няма как да се мисли за техническо преоборудване на министерството."
"Въпреки това в края на м. г. специално за МВР бяха отпуснати 40 млн. лв. за капиталови разходи, които целево се насочиха към изграждането на РПУ и техника.
Знаем какво е състоянието в някои от управленията. По искането на протестиращите за подобряване на условията за заплащане на извънредния труд, изработихме съвместно нова наредба, която вече е в сила", казва още Янкулова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!