Н еобходимият нетен месечен доход за издръжка на живота на един работещ, живеещ сам, е 1427 лв. Това сочат данните на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). От синдиката представиха резултатите от наблюдение на потребителските цени и заплати за издръжка.
НСИ: Средногодишната инфлация е 12.4%, има значителен скок в цените на храни и горива
Изчисленията показват, че 2568 лв. е общата стойност за тричленно семейство - двама работещи възрастни и едно дете до 14 г. Доходът, необходим за издръжка, нараства с 1,8% на тримесечна база и 8,1% на годишна база, казват още от КНСБ.
Повече от 2/3 от работещите не достигат заплатата за издръжка, коментират още от синдиката.
Набелязани са мерки за поддържане на оптимални цени на основни хранителни продукти
Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че 41,3% от хората, които получават трудови възнаграждения, са с доход до хиляда лв. Той посочи, че това са 1,07 млн. души. Димитров направи уточнението, че този процент е бил по-висок преди година. „Има движение към намаляване на хората, които получават тези ниски заплати“, отбеляза той.
"Продължаваме нашата битка за увеличение на доходите, за да се доближат до средноевропейските", коментира Димитров.
"На минимална заплата от 1 януари 2024 г. ще работят доста повече от сегашните близо половин милион души, ако няма по-сериозно движение на доходите", добави той.
През септември 2023 г. спрямо септември 2022 г. общата стойност на 20 стоки от „малката потребителска кошница“ е нараснала с 15,2%, каза директорът на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) на КНСБ и главен икономист на конфедерацията Любослав Костов.
Намаление през последното тримесечие се отчита при яйцата - с 1,6%, но цените нарастват с 24,7 на сто на годишна база. При млеката има леко намаление от порядъка на 1,2% до 1,4%, но остават по-високи от цените през същия период на м.г., изчисляват от синдиката.
Намаление с 1,6% на тримесечна база и с 11,2% на годишна база има при животински и растителни масла. Слънчогледовото олио бележи намаление с 5,3%, а на годишна база – с 26,6%.
КНСБ отчитат нарастване на цената на свинско, пилешко и телешко месо.
„Ръстът следва покачващите се цени на едро на фуражни смески и задържането на добива на месо“, считат от синдиката. Цената на каймата е нараснала с 38%, посочи още Костов.
Най-скъпо е брашното в България спрямо другите държави в Европа.
„На трето място сме по скъпотия на краве сирене“, коментира Костов.
Сравнението между страните показва, че българите, получаващи минималната работна заплата (МРЗ), могат да закупят кошницата с основните продукти седем пъти за месец. В Испания с една МРЗ тази потребителска кошница може да се закупи 25 пъти, във Франция – 28 пъти, в Нидерландия – 29 пъти, а в Германия – 34 пъти, посочват от КНСБ.
По отношение на доходите от синдиката настояват за номинален ръст на средните заплати с минимум 15% за 2024 г.
От КНСБ настояват още за поемане на ангажимент за възможно най-бързо транспониране на директивата за адекватни и справедливи минимални заплати на ЕК.
Разходите за издръжка на живота плавно продължават да нарастват, потвърди Виолета Иванова, заместник-директорът на ИССИ на КНСБ.
Тя добави, че все пак „има затихващи темпове“, като от началото на годината се наблюдава стабилизиране на цените на тока за бизнеса, но разходите остават на значително по-високо ниво спрямо предкризисния период. Иванова добави, че цената на тока за бизнеса спада със 73% на годишна база и достига 199 лв. за мегаватчас.
Наблюдава се намаление на цените и на природен газ. При петрола също се регистрира намаление с 1% на годишна база.
Нарастват цените на производител при добивната промишленост, производството на напитки, тютюневи изделия, облекло. Производството на лекарствени вещества и продукти бележи ръст на цените с 11,3% според КНСБ.
Според икономиста Мика Зайкова инфлацията няма да намалява или да се застопорява, а цените също няма да останат на това ниво.
"Заради войната в Близкия изток ще има по-висока цена на петрола. Всички сметки, които се правят до края на септември, ще претърпят негативно развитие след 7 октомври. Бюджетите на България и САЩ ще бъдат обект на коренни промени, заради конфликта в Ивицата Газа. Не по-малко от 1500 лева ще бъде издръжката догодина", прогнозира тя в ефира на NOVA.
''Не можеш да накараш частните фирми да си намалят цените или да сложат таван. Това е пълен абсурд. Така могат да бъдат изгонени инвеститори. Спекулата и корупцията допълнително усложняват ситуацията и водят до ръст на цените и инфлацията", категорична е Зайкова.
Денков след ветото на президента: Няма риск от рязко увеличение на цените
От своя страна икономистът Михаил Кръстев смята, че няма икономическа логика в таванa на цените.
"Няма да има ефект в търговските вериги или в бюджета на домакинствата. Грешка на управляващите е, че се обръщат към търговските вериги, като им казват, че благодарение на добрата им съвест, инфлацията ще бъде намалена. Тя се ограничава със спад в потреблението и паричното предлагане. Унгария и Хърватия наложиха таван на цените, но тази мярка няма ефект, тя е политическа, а не икономическа. Инфлацията расте на база действията на властта, а не на пазарни принципи", обясни той.
Междувременно президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров коментира инициативата на Министерството на икономиката и индустрията – „Достъпно за вас“.
"Не сме против, но не смятаме, че това ще свърши работата, която е нужна", заяви той.
"Инфлацията не се бори с табелки и сайтове, а с пазарни механизми", посочи Димитров. Той изрази мнение, че не може да се очаква от тази инициатива да има сериозен ефект "за овладяване на тези спекулативни процеси". И подчерта, че регулаторните органи са основният механизъм, през който трябва да се наложи пазарна среда.
Преди ден ресорният министър Богдан Богданов обяви, че целта е да се предложат достъпни цени за потребителите на продуктите от първа необходимост.
"Идеята е търговските вериги да поставят своеобразно информационно табло с най-добрата за потребителите цена, на която могат да се предложат някои от продуктите от дадена стокова група. „Чрез кампанията ще се постигне и информираност на потребителите", каза той и допълни, че фиксираните цени на седмична база ще се подават и на Националния статистически институт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!