М инистерството на икономиката и индустрията пусна анонимна анкета към бизнеса, в която пита предприятията дали са готови за еврото. Целта е да се обобщят резултатите и да се идентифицират проблемите на фирмите от преминаването от една валута към друга.
Сред въпросите, които задава ведомството е колко ще струва на фирмата промяната на софтуера, така че счетоводството ѝ да се води в евро. Около пет месеца цените на стоките и услугите у нас трябва да бъдат в двете валути - лева и евро. Въпросът е, дали фирмите имат възможност да го направят. Допълнително предизвикателство за бизнеса ще бъде, че хората ще могат да се разплащат в една от двете валути по техен избор.
БНБ отрече, че България не е готова за влизане в еврозоната през 2024 г.
Сред предимствата, които Министерството открива е, че може би компаниите ще спестят трансакционни разходи заради преминаването към европейската валута.
Ведомството се интересува и от препоръките на компаниите, така че преходът да е максимално плавен.
В момента България се намира в т. нар. чакалня за еврозоната - валутния механизъм ЕРМ 2. С решение на Народното събрание, страната ни е приела, че ще приеме еврото от 1 януари 2024 година. В момента обаче България не е готова, включително иституционално за тази стъпки. Не отговаря и на всички Маастрийхски критерии за приемане в еврозоната. Инфлацията ни е над разрешената.
НС гласува правителството да ускори приемането на еврото
Само преди седмица управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев предупреди, че страната ни закъснява ужасно по изпълнение на плана за присъединяване на еврозоната. Той призова депутатите да се забързат ако искаме да спазим срока. В противен случай, няма да може да приемем европейската валута в срока, който сме си поставили.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!