Б ившият лидер на ДПС и настоящ на партия ДОСТ, която не е представена в парламента, Лютви Местан поиска преди седмица признаване на турското малцинство в България.
„Не искам нищо повече от това, което България поиска за нашите сънародници в Албания, Украйна, Унгария“, заяви той при гостуването си в предаване по Би Ти Ви (bTV). Той посочи, че концепцията за етнонацията, свързана с идеята за еднонационалност на българската държава, е философията на Възродителния процес, но подчерта, че твърдо е против сепаратизма.
НС отхвърли задължителното изучаване на майчин език в училище
Мнение: България скрито асимилира турците, като ограничава обучението на майчин език
Турски политик: България продължава политиката на асимилация
„Местан е етнически турчин и трябва да бъде уважен като такъв“, подчерта лидерът на ДОСТ. Той уточни и че няма турско гражданство и никога не е имал намерение да има друго гражданство освен българското.
На въпрос
кой е нарушил правата му,
за да иска признаването на отделно малцинство, след като, както сам посочи, свободно ходи на джамия и говори на турски език, Местан отговори: „Забравяте, че плащам глоби за ползване на майчин език по време на предизборна кампания (припомнете си във видеото горе). Представяте ли си нашите сънародници – българите в Украйна, да бъдат глобени за това, че при участие на местни или парламентарни избори говорят на български. България няма право на политика на двойни стандарти“.
Гостът посочи още и че неговите деца „като етнически турци нямаха възможност да изучат своя език, защото живяха с мен в София и нямаше как да се организират паралелки по майчин език, поради простата причина, че бяха сами в класа. В семейството си съзнателно говоря с тях и на български, но поех и родителска отговорност да запълня онова, което българската образователна система не им даде – научих ги и на майчиния им език“.
В Турция: Невероятният номер с кирилицата
Изборният ден в Турция – турски език и нарушения
Аргументите против признаването на малцинства в България се свеждат до два.
Първият е – България е еднонационална държава и затова в нея няма малцинства. Това е разбирането на нацията като етнонация. Тази теза е нонсенс. Концепцията за етнонацията, свързана с идеята за еднонационалност на българската държава, всъщност е философията на Възродителния процес.
Вторият аргумент, по думите му, е „страхът, ужасният страх от сепаратизъм“. Местан отрече неговите действия да подтикват към сепаратизъм и добави, че в устава на ДОСТ е записано, че партията е против всякакви прояви на сепаратизъм. „Не разделяме, а обединяваме обществото, защото признаването на статут на малцинство ще възстанови чувството за справедливост“, заяви той.
Според Местан
„в България наличието на малцинства е обективен факт“,
но и „има огромен проблем с правата на малцинствата, защото интегрирането им в българското общество не е осъществено по европейски стандарти“. За себе си той посочи, че е нарушено правото му да ползва майчиния си език по време на предизборна кампания, за което е завел дело в Страсбург и ще спечели.
Лютви Местан коментира още, че партията му ДОСТ има сериозни проблеми с финансирането и най-вероятно ще трябва да закрива офиси. Той категорично отрече да е получавал финансиране от Турция.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!