0

М есец септември 2023 г. е един от най-топлите за последните 90 години, сочи справката на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за времето през септември. 

Средните месечни температури са между 16 и 23 градуса по Целзий, като имат отклонение от месечната норма между плюс 1 и плюс 4 градуса. Най-високата измерена температура е 37,2 градуса на 23 септември в Крумовград. В София най-високата измерена температура е 32,2 градуса, също на 23 септември. Най-ниската минимална температура в станция в населено място е 2,1 градуса на 12 септември в Чепеларе, а най-ниската измерена температура е на връх Мусала на 28 септември - минус 1,3 градуса.

Необичайно горещо време в Испания и Португалия

В по-голямата част от страната месечните суми на валежа са между 1 и 120% от климатичната норма. Само в част от Рило-Родопската област има станции с месечна сума на валежа до 200% от нормата, а по Южното Черноморие и в Странджа – до 493% (Ахтопол).  Средно за страната този месец септември е с по-малко валежи от септември 2022 г., но с повече от септември 2021 г. , отчитат от НИМХ. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 207 mm от дъжд в с. Кости, обл. Бургас, на 5 септември. Обилният дъжд в района на Странджа през периода 4-6 септември причинява бедствие.

1–3 септември: В слабоградиентно антициклонално поле, времето е предимно слънчево, с повече купеста облачност в следобедните часове над източните райони и планините, където има и изолирани незначителни превалявания. Температурите са по-високи от обичайните. На 2 септември почти едновременно възникват четири пожара в Сакар планина, по границата с Турция, на територията на общините Свиленград и Тополовград, където е обявено бедствено положение. Топлото време и поривистият вятър спомагат за разрастването на пожарите. Огънят обхваща 10 000 хектара пасища и бадемови дръвчета. Налага се евакуация на жителите на свиленградските села Варник и Маточина. 

4–5 септември: С преминаването на циклон през южната част от Балканите в България се създава валежна обстановка, със значителни валежи, особено в югоизточната част на страната, където са подсилени и по орографски причини, както и от близостта на Черно море като допълнителен източник на топлина и влага. В крайните югоизточни райони е обявено бедствено положение, като най-тежко засегнат е гр. Царево. Компрометирани са стените на два язовира, реките излизат от коритата си, напълно или частично са разрушени 13 моста. Придошлите води завличат в морето автомобили и каравани, наводняват улици и хотели, активират свлачища. Селища и къмпинги са евакуирани, населени места, главно в общини Царево и Малко Търново, остават без ток и вода, затворени са пътища. На 5 септември четирима души са загубили живота си във водната стихия в Царево.

Основните количества валеж, измерени в метеорологичните станции на НИМХ в района на бедствието, са регистрирани в интервала от около 23:30 часа на 4 септември до 15:00–15:30 часа на 5 септември (около 16 часа валеж): с. Кости – над 329.3 mm (l/m²), или 444% от месечната климатична норма,  гр. Ахтопол – 253 mm (над 466% от нормата), и с. Граматиково – 288.4 mm (423% от нормата).

6–8 септември: След отминаването на циклона валежите постепенно спират, дневните температури се повишават.

9–14 септември: Налягането от запад-северозапад продължава да се повишава. Времето е предимно слънчево и спокойно. Температурите се повишават и максималните в повечето места, с изключение на Черноморието, достигат 30–35 градуса. 

15 септември: През нощта срещу 15 септември над страната преминава студен атмосферен фронт. На места през нощта, както и през деня в следобедните часове има краткотрайни валежи и гръмотевици. В повечето райони валежите са слаби и умерени, но в Родопите са регистрирани и по-значителни количества. Температурите се понижават с 3 до 5 градуса.

16–17 септември: Въздушната маса над страната остава неустойчива. В много райони има валежи, придружени с гръмотевици. По-интензивни явления и значителни валежи има в Югозападна България, Родопите и в североизточните райони. Температурите се понижават с още 3–4 градуса. 

18–23 септември: България е на границата на обширна и дълбока циклонална област на северозапад и антициклон на изток. Времето е предимно слънчево, с развитие на отделни купесто-дъждовни облаци и изолирани краткотрайни валежи и гръмотевици главно в западната половина от страната. Температурите отново се повишават и максималните през последните дни на периода в повечето райони са над 30 градуса, на места достигат 36–37 градуса.

24–28 септември: По студения фронт на циклона в северозападната част на Балканите се формира малък циклонален вихър, който бързо се премества на юг. Северната половина от Балканите остава в периферията на антициклона над Източна Европа. Над България се усилва североизточният вятър. Времето е променливо, сравнително топло за периода, макар че дневните температури се понижават. Краткотрайни валежи има през първия ден в северозападните райони, а през последния – в южните и източните; валежите са предимно слаби, но на отделни места има регистрирани и по-големи количества. 

29–30 септември: С отминаването на циклона в южната част от Балканите, повишаването на налягането и отслабването на баричния градиент се очаква месецът да завърши със спокойно и топло за периода време, се казва в справката на НИМХ.

Наднормените температури през септември ускоряват настъпването на последните фази от развитието на късните земеделски култури. Вследствие на наднормените топлинни условия по-рано от обичайните срокове е отчетено настъпването на технологична зрелост при по-късните червени винени сортове грозде. Есенните сортове овошки също са встъпили в беритбена зрелост по-рано.

Поради топлото и сухо време през месеца в голяма част от полските райони засушаването възпрепятства провеждането на предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с рапица и зимни житни култури. По тази причина на много места в страната са пропуснати агротехническите срокове за сеитбата на рапицата.

В резултат на обилни и интензивни валежи на 5 септември са регистрирани редица поройни и речни наводнения във водосборите на реките южно от р. Ропотамо и в крайбрежните зони на Южното Черноморие. През останалата част от месеца водните количества на реките в страната са били около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Сервитьор, какво пие русата госпожица в ъгъла? - 20-годишно уиски, г-не? - Аха... Поднесете и тогава три бучки лед от мен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Марк Рюте: Победа на Путин ще ни струва трилиони

Марк Рюте: Победа на Путин ще ни струва трилиони

Свят Преди 3 часа

Рюте: Има ангажимент Украйна да стане член на НАТО

Вучич към Зеленски: Сърбия няма да санкционира Русия

Вучич към Зеленски: Сърбия няма да санкционира Русия

Свят Преди 4 часа

Вучич заяви още, че вниманието на света се насочва към Китай и Индия

Задържаха 14-годишен, подготвял за утре атентат в Брюксел

Задържаха 14-годишен, подготвял за утре атентат в Брюксел

Свят Преди 7 часа

При претърсване на жилището на заподозрения са открити оръжие и електронни устройства

Русия не се впечатли от заплахата на Тръмп

Русия не се впечатли от заплахата на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Песков заяви, че Тръмп много пъти е санкционирал Русия

ЕП осъди дезинформацията от Русия за историята на Украйна

ЕП осъди дезинформацията от Русия за историята на Украйна

Свят Преди 9 часа

ЕП настоява за разширяване на европейските санкции срещу руските медии

Теодора Духовникова: Не съм получавала неприлично предложение за роля

Теодора Духовникова: Не съм получавала неприлично предложение за роля

Любопитно Преди 9 часа

Актрисата пред Димитър Павлов в подкаста „Разкошно”

Тролей блъсна пешеходка в София, жената почина

Тролей блъсна пешеходка в София, жената почина

България Преди 9 часа

При инцидента е пострадало и момиче, возило се в тролея

Нападателят в Германия дошъл от България

Нападателят в Германия дошъл от България

Свят Преди 9 часа

През декември 2024 г. той съобщил на властите, че иска да се върне в Афганистан

<p><span style="color:#ff0000;"><strong>Отвърна на удара</strong></span>: Пъф Деди завежда дело за клевета за $50 милиона</p>

Отвърна на удара: Пъф Деди завежда дело за клевета за $50 милиона

Свят Преди 10 часа

Деди е заплашен от доживотен затвор, ако бъде осъден по обвинения в рекет и сексуални престъпления

Общо 17 са кандидатите за председател на БСП

Общо 17 са кандидатите за председател на БСП

България Преди 10 часа

Прекият избор е насрочен за 23 февруари

Ето кога България ще направи стъпката към еврозоната

Ето кога България ще направи стъпката към еврозоната

България Преди 11 часа

България покрива всички критерии за членство в еврозоната, освен критерия за ценова стабилност

И Оскарът отива при... Обявиха номинациите за ценната статуетка

И Оскарът отива при... Обявиха номинациите за ценната статуетка

Любопитно Преди 11 часа

Пълен списък с номинираните за "Оскар" за 2025 година

Отстраниха кмет от "Възраждане"

Отстраниха кмет от "Възраждане"

България Преди 11 часа

Той извършва търговска дейност като едноличен търговец в нарушение на закона

Бойко Борисов се отказва от председателското място на Комисията по външна политика

Бойко Борисов се отказва от председателското място на Комисията по външна политика

България Преди 11 часа

Бойко Борисов благодари на всички народни представители, които вчера с гласовете си го подкрепиха

КРИБ: Смутени и разтревожени сме от безпрецедентния акт на КЗП за отнемане лиценза на трите мобилни оператора

КРИБ: Смутени и разтревожени сме от безпрецедентния акт на КЗП за отнемане лиценза на трите мобилни оператора

България Преди 11 часа

От Конфедерацията изпратиха писмо до премиера и министъра на икономиката