Г ерманският канцлер Ангела Меркел отправи остра критика към забраната за влизане на мюсюлмани от няколко държави в САЩ.
Тя разкритикува действията на новата американска администрация начело с президента Доналд Тръмп, който подписа тъй нар. „изпълнителна заповед”, с която се забранява достъпът на граждани на Ирак, Иран, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен на американска територия в следващите 3 месеца.
Съдия се опълчи на Тръмп за миграцията
Волфганг Шойбле: Германия сбърка с мигрантите
Според Меркел „решителната борба с тероризма не оправдава по никакъв начин всеобщото подозрение спрямо хора от определено вероизповедание, в дадения случай мюсюлмани или хора от определен произход“.
По време на своето изказване канцлерът посочи също, че ситуацията на фронтовата линия в Донбас в Украйна предизвиква сериозна тревога.
„През последните часове ние разбрахме, че примирието е нарушено и има убити войници. Обстановката на огневата линия буди сериозни опасения“, посочи германският канцлер.
Междувременно от американското посолство в София обявиха, че въз основа на заповедта на президента на САЩ, подписана на 27 януари 2017 г., издаването на визи за граждани на Ирак, Иран, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен е прекратено незабавно до получаването на допълнителна информация.
„Ако сте гражданин, или имате двойно гражданство от някоя от тези страни, моля, не насрочвайте интервю за виза и не заплащайте никакви такси за визи”, посочват от дипломатическото ведомство.
„Ако вече имате насрочено интервю, моля, не се явявайте на него, тъй като на този етап няма да можем да продължим с провеждането на интервю”, добавят оттам.
Заповедта на Тръмп също намалява броя на бежанците, които САЩ планират да приемат през тази фискална година с над 50%, до 50 000 души.
Парадоксално, но забраната на Тръмп засегна британските му съюзници. Надим Захауи, английски гражданин и депутат от консерваторите обяви, че му е забранено да влиза в САЩ, защото е роден в Ирак. Така той не може да посети децата си. Захауи определи забраната като „изключително дискриминационна”, „унизителна” и „тъжна”. Роденият в Ирак британски депутат е сред поддръжниците на „Брекзит” и ограничаването на свободата на движение в Европейския съюз.
Почти 1 милион души подписаха петиция с призив Великобритания да оттегли поканата към американския президент за посещение в Лондон. От Даунинг стрийт 10 обаче нарекоха петицията популизъм и обявиха, че отлагане на визитата ще срине всичко, постигнато от Тереза Мей във Вашингтон.
Иракският парламент пък гласува ответни мерки - прекратява визите за американци. „Ирак се намира на предната линия във войната с тероризма и не е справедливо иракчаните да бъдат третирани по този начин”, се казва в изявление на депутатите.
Дискриминацията на лица на база тяхната националност е незаконна. Така отвърна на решението на Тръмп върховният комисар на ООН по правата на човека Зейд Раад ал Хюсеин.
„Дискриминацията на гражданство само по себе си е забранено от международното право“, написа той в страницата на организацията в „Туитър“.
"Discrimination on nationality alone is forbidden under #humanrights law" - @UNHumanRights Chief #Zeid pic.twitter.com/EpYpEpyYrf
— UN Human Rights (@UNHumanRights) January 30, 2017
Критиците на решението на Тръмп повдигат и въпроса защо в забранителния списък не са включени държави като Саудитска Арабия и Пакистан, чиито граждани участваха в атентатите от 11 септември 2011 г. и Сан Бернардино през декември 2015 г.
German Chancellor Angela #Merkel told @realDonaldTrump that global fight against terrorism was no excuse for banning refugees - @Reuters pic.twitter.com/bFiMbegnTB
— Dana Regev (@Dana_Regev) January 29, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!