"Чудесно, няма да имаме приходи, ще я караме на разходи. В момента ние родихме един бюджет, който мога да го охарактеризирам като чудовище".
Това заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова, след като в комисията бе бламиран бюджетът за 2017 г.
„Юридически не знам, ако този бюджет бъде приет в залата, как би могъл да работи. Това, което се случи в бюджетната комисия, прегласуването на ДОО, е връх на безотговорността на някои народни представители в този парламент. Това са три бюджета, които са взаимосвързани. Ако не приемеш един текст в един бюджет, това рефлектира в другия бюджет”, коментира Стоянова.
Според нея останалите парламентарни партии, начело с Патриотичния фронт, са бламирали умишлено бюджета.
Не така обаче възприе ситуацията Емил Димитров, който освен депутат от Патриотичния фронт е и заместник-председател на бюджетната комисия. Неговата версия беше, че партиите не са подкрепили общественото осигуряване, защото ГЕРБ са отхвърлили предложенията им за увеличаване на минималната пенсия на 300 лева.
Какво предвижда проектобюджетът за догодина
Космическа сума е нужна на семейство у нас, за да живее добре
„От това, което се видя в залата, излезе, че мислим за всички други само не за българските пенсионери и за тези, които случайно ще останат безработни. Българският пенсионер няма възможност да отиде на терминал 1 и да замине, той няма нито възможност, нито времеви хоризонт, остава му само да умре”, каза Димитров.
Депутатите от парламентарната бюджетна комисия приеха частично бюджета
на държавното обществено осигуряване за второ четене. От целият текст те подкрепиха само разходната част, както и увеличението на минималната пенсия с 4 лева до 165 лева от юли догодина, съобщи БНТ.
Четири часа бяха необходими на депутатите, за да гласуват бюджета на държавата, на Здравната каса и на общественото осигуряване. Резултатът обаче се оказа доста притеснителен - те отхвърлиха приходите, с които ще се финансират пенсиите, майчинските и останалите социални разходи, а приеха само харчовете по тях.
Гласуването на бюджета на Здравната каса също предизвика минискандал,защото шефовете на институцията дойдоха със закъснение на обсъждането. С леки корекции - увеличение на парите за БАН и на Софийския университет, беше приет и държавният бюджет. Повечето от предложенията на депутатите обаче бяха разкритикувани от финансовия зам.-министър Кирил Ананиев.
„Въобще това го е правил човек, който не знам какво познава от бюджетната наука”, заяви той.
Предстои в четвъртък в пленарната зала да започне гласуването на бюджета на второ четене .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!