И ма голям недостиг на медикаменти в 25 от 27-те европейски държави, проблемът е общоевропейски. Това коментира здравният министър Асен Меджидиев. Той допълни, че вносът на медикаменти, особено на произведените в страните от ЕС, е затруднен, предава NOVA.
Проблемът е, че голяма част от активните фармацевтични съставки, използвани за производството на лекарства в Европа, идват от Китай и Индия. В този смисъл причина не може да се търси единствено в реекспорта, доколкото за да съществува той, условие е да има внос, стана ясно още от думите на здравния министър. Именно по тази причина МЗ е активизирало българските производители, за да бъде компенсиран недостигът, в случаите в които това е възможно.
„Ние активизирахме нашите производители да компенсират. Отделно, Асоциацията на паралелните вносители - проведох разговори с тях и имам информация, че повечето медикаменти са договорени за началото на другата седмица”, обясни Меджидиев.
Липсват масови антибиотици за деца и възрастни у нас
Министерството на здравеопазването е направило организация така, че да влязат допълнителни количества за зареждане на аптеките.
„Проверяваме всички наличности по складовите ни бази при търговците на едро и това какви заяви има постъпили от аптеките”, подчерта Меджидиев.
Тази сутрин в ресорното ведомство е обсъден вариантът да бъде наложена пълна забрана за износ на всякакви медикаменти за срок от един месец.
„Не е законосъобразно, тъй като европейските конвенции са такива, че подобна забрана може да се налага само при извънредна епидемиологична обстановка”, разясни Меджидиев.
Здравният министър е получил информация, че определени фирми ще подсигурят още в понеделник наличието на антибиотици.
„Най-важен в момента е недостигът на антибиотици, антиперитици, антидиабетни и антихипертензива. С усилията, които полагаме, съм сигурен, че в България ще постигнем резултати. Всичко е мобилизирано в тази посока”, увери Меджидиев.
България получи извънредни доставки на липсващи у нас лекарства
„Искам да видя в аптеките, където има липси, дали са заведени искания към търговците на едро за конкретните медикаменти. Съответно - ако търговците ги имат на складовете, дали изпълняват исканията на аптеките. В обратния вариант ще се наложат много тежки санкции. Ако хванем такъв търговец - директно отнемане на лиценз”, предупреди министърът.
„Мобилизирана е Изпълнителната агенция по лекарствата за извършване на проверки относно недостига на лекарствени продукти, като днес включихме в екипите и представители на регионалните здравни инспекции в страната”, съобщи Меджидиев.
Успоредно с това, за да се намери трайно решение на проблема с недостига на лекарства, ще се пристъпи и към законодателна инициатива за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Целта е да бъде променена и формулата, по която чрез Специализираната информационна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА) временно се ограничава износът на лекарства от страната, за да бъде осигурен на българските граждани достъп до необходимите им лекарствени продукти, поясни министърът на здравеопазването.
Той отправи и апел да не се спекулира с недостига на конкретни лекарствени продукти и да не се всява паника сред населението. Призивът на здравния министър към пациентите е да не пристъпват към презапасяване с лекарства и да се доверяват на своите общопрактикуващи и лекуващи лекари, които най-добре познават здравословното им състояние, и при необходимост могат да назначат съответната терапия с генерични лекарствени продукти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!