Н е трябва да се злоупотребява с преките излъчвания от Народното събрание, коментира пред БТА експертът Орлин Спасов от фондация "Медийна демокрация" и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет.
По думите му полза от подобни директни излъчвания няма. Част от парламентарно представените партии само си мислят, че могат да спечелят като използват обществените медии за усилване на публичността си.
Резултатът обаче със сигурност ще е обратният. Вместо полза, много по-вероятно е те да претърпят щети, смята експертът.
Относно ефекта, който оказва ежедневното директно излъчване на пленарните заседания на Парламента от обществените медии, Спасов посочи, че на пръв поглед тази практика е напълно демократична.
Още преди години обаче прочутият германски философ Юрген Хабермас предупреди, че прякото излъчване от Народното събрание може и да вреди на демокрацията, защото ограничава възможностите депутатите да провеждат смислени дискусии помежду си.
Вместо да дебатират и така да решават проблемите в полза на обществото, те започват да се обръщат директно към телевизионната публика и да търсят пропаганден ефект, обяснява експертът.
Според него обществените медии са еталон за балансираност и професионализъм в журналистиката.
"Не е случайно, че през последните няколко години, когато страната ни се срина в класациите за свобода и независимост на медиите, БНТ и БНР останаха острови на стабилността, запазиха доверието на публиката. Сега те често се поставят в ситуация да не могат да следват програмната си схема", коментира Спасов.
По думите му така се ограничават възможностите да се прави журналистика, да се изпълнява специфичната мисия на тези медии. Като отнемеш това на обществените медии, какво изобщо остава, пита той.
Според експерта принудата да се излъчват незначителни рутинни заседания на Парламента несъмнено е форма на натиск.
Тази практика принизява ролята на БНТ и БНР и свежда двете медии до нещо, което е твърде далеч от задачите им като обществени оператори, смята той.
Ролята на обществените медии е в намирането на баланс не само между множеството гледни точки, но и между различните видове информация. Сега този баланс се оказва застрашен от външни намеси. Те могат и да са законни, но със закона не трябва да се злоупотребява, казва Спасов.
За да се решат тези проблеми, експертът предлага да бъде създаден онлайн канал, който да излъчва пряко всички парламентарни заседания. Той би могъл да бъде интегриран в сайтовете на обществените медии и Народното събрание.
Може да се използва комуникационният опит на Европейския парламент, чиито заседания се предават по подобен канал, посочи Спасов.
В него сесиите се излъчват на живо, но зрителите имат достъп и до архиви, така че винаги могат да видят и всяко конкретно минало заседание, което ги интересува.
Така по един сравнително евтин начин и у нас би могло да се гарантира правото на информация, което хората имат. А обществените медии ще могат да се заемат по-спокойно с основните си задачи, като реализират преки включвания от парламента само в специфични моменти с истинска обществена важност, заключава Спасов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!