Н а Дванадесетата световна среща на българските медии в Прага, Чехия станаха ясни номинираните в област „Бизнес” за Награди „Евлоги и Христо Георгиеви”.
Припомняме, че Награди „Евлоги и Христо Георгиеви” се връчват за принос към българското общество в областта на образованието, дарителството и бизнеса.
Номинациите, които са излъчени от браншовите бизнес организации, обяви председателят на Организационния комитет на наградите Христо Тучев.
За мотивите си, да представи номинациите именно на световния форум, той заяви:
„Евлогий и Христо Георгиеви осъществяват своите бизнес успехи в емиграция. Българите, живеещи в чужбина са тези, които би трябвало да следват техния пример. Посланието е към всички тях и затова го правим тук в Прага пред българските медии в чужбина. С примера на Евлогий и Христо Георгиеви искаме да вдъхновим всички наши съграждани зад граница.”
Първата номинация в област бизнес е за Васил Терзиев - съосновател и изпълнителен директор на софтуерна компания „Телерик“.
Терзиев има бакалавърска степен по „Бизнес администрация“ от Американския университет в България.
Преди да създаде „Телерик“, заема различни позиции в компании от високотехнологичния и инвестиционния сектор, както и сектора на недвижимите имоти.След придобиването на „Телерик“ от американската компания Progress Software през 2014 г. Терзиев поема поста главен директор „Иновации” в Progress.
На тази позиция Терзиев отговаря за дългосрочната стратегия за разрастването на Progress, идентифицирането на нови пазари и развитието на иновациите.
В момента компанията Telerik, a Progress Company е носител на над 300 световни награди и е водещ работодател в България за шест поредни години от 2007 г.
През 2015 г. компанията организира и изцяло финансира образователната инициатива „Академия на Телерик“, която предоставя безплатно обучение по програмиране за всички възрасти.
Академията включва пет подинициативи, които помагат на хиляди ученици, студенти и млади хора, които искат да се преквалифицират, да развият практически умения в сферата на разработката на софтуер и да се реализират успешно в ИТ индустрията.
На 17-ти май 2016 г. “Телерик“ официално става част от глобалния бранд на компанията майка Progress и започва да оперира под бранда на Progress в България и глобално.
Компанията потвърждава ангажираността си към „Академията на Телерик“, както и към развитието на технологичния сектор в България.
Заради успеха и приноса си към обществото досега „Академията на Телерик“ запазва името си и става „Telerik Academy by Progress“.
Progress разширява инвестицията си в нея, като до края на 2016 г. ще удвои преподавателския екип в София и ще добави нова зала за обучения в столицата.
Втората номинация е двойна и е за Светлин Наков и Христо Тенчев, основатели на първия Софтуерен университет в България СофтУни.
Софтуерният университет дава възможност за качествено образование за софтуерни инженери с практическа насоченост, професия и работа в софтуерната индустрия, както и възможност за диплома за висше образование.
Основна цел и мисия за екипа на университета е да направят хората, които обучават, истински професионалисти в софтуерната индустрия и да се ангажират с намирането на работа по придобитата специалност "софтуерен инженер".
Светлин Наков е известен като лектор, софтуерен инженер, ръководител на софтуерни проекти, предприемач и вдъхновител на хиляди млади хора. Той е участвал като главна движеща сила в изграждането и развитието на най-големия обучителен център за софтуерни инженери в България - Софтуерната академия на "Телерик".
Светлин е носител на Наградата "Джон Атанасов" на Президента на България и има опит като хоноруван преподавател по компютърни науки в СУ "Св. Климент Охридски", НБУ и ТУ-София.
Христо Тенчев е изпълнителен директор и основател на XS Software - българска компания за разработка на онлайн игри.
Тенчев основава компанията докато е още в училище. В момента компанията му е най-голямата у нас за разработка на компютърни игри, в нея работят над 150 души, а годишната печалба надхвърля 5 млн. евро. Завършил “Компютърни системи” в ТУ, Тенчев разбира в дълбочина проблема с българското софтуерно образование от двете страни - на студентите и на работодателите в ИТ сферата.
Той е един от двамата българи, които се наредиха в престижната класация „Топ 30 под 30” на списание „Форбс” , в категорията за социално предприемачество.
Дневният ред на ХII световна среща на българските медии, която ще продължи до 21-ви май, включва дискусии по проблемите на българските медии зад граница, както и културна и бизнес тематика от национално значение.
Повече информация за „Награди Евлогий и Христо Георгиеви” можете да намерите на уебсайта georgievi.bg, на официалната Facebook страница и в канала на инициативата във Vbox7.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!