П овечето вестници информират, че Делян Пеевски ще продължи да настоява и пред Конституционния съд, че е депутат. Съдиите ще трябва да отговорят дали с клетвата си е встъпил като шеф на ДАНС и дали има значение, че вече не оглавява агенцията.
В "Монитор" Красимир Янков, депутат от "Коалиция за България" твърди, че предстои съкращаване с 10% на областните администрации. Само една пета от близо 2800 назначения в централната администрация по времето на бившите управляващи са назначени след конкурс, твърди депутатът. Това според него поражда съмнение за компетентността на поне 2240 от служителите. "Разбира се, не може да има поголовни уволнения и масово освобождаване на хора, но е важно в основата на новите назначения да залегне регламентираното в закона конкурсно начало", казва Янков.
БСП настоява за отмяна на забавачката за 5-годишните деца, съобщава днес в. "Сега". По част от поредните идеи в областта на образованието имало сериозно разминаване между соццентралата и разбиранията на просветния министър проф. Анелия Клисарова. Социалистите ще предложат задължителната предучилищна подготовка за 5- и 6-годишните деца да се провежда само в детските градини, а не и в училищата, каквато възможност се допуска и в момента. Дори стигат по-далеч - в годината, в която изтече гратисният период и двугодишната подготовка преди постъпване в училище да стане задължителна, БСП ще мисли дали тя да не отпадне за 5-годишните.
"Стандарт" пише за обявените от здравното министерство нови конкурси за шефове на големи болници - Националната кардиологична болница и ИСУЛ. В момента начело са проф. Владимир Пилософ и доц. Бойко Коруков.
"Новинар" пише, че партия ГЕРБ се жалва от чистки. В администрацията на Министерството на отбраната доказани професионалисти се заменят с "криминалинки", цитиран е бившият военен министър Аню Ангелов.
И "Подкрепа" вдига тревога за политически чистки, които са започнали в системата на образованието. "Стандарт" съобщава, че според писмо от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" просветното министерство извършва политическа чистка в регионалните образователни инспекторати.
Според публикация в "Сега" ДКЕВР не била съвсем наясно какво е да си независим. Това се разбира от думите на шефката на регулатора Анжела Тонева след заседанието на комисията. Тя дори призовала да се направи специално уточнение в Закона за енергетиката. "С добавяне на текстове в закона за това какво точно означава независим регулатор, за всички нас биха били по-ясни принципите, които трябва да бъдат спазвани", заяви Тонева. По думите ѝ постигането на независимост е въпрос, който стои пред обществото, политическата система и целия пазар.
"Монитор" пише, че в България двойно ще бъде увеличена таксата за транзитно преминаване, ако от турска страна продължат да подлагат на необосновано продължителни проверки българските превозвачи. Първо ще предприемем реципрочни действия, а може и да качим двойно таксата за транзитно преминаване на България – от 43 на 86 евро обявява вестникът.
В интервю за "Сега" проф. Ивайло Дичев, културен антрополог, твърди: "Когато се протестира срещу всичко, ефектът е все едно изобщо не се протестира. Попитан за уличното недоволство, той казва: "То няма да спре. Задават се нови протести, например хората от февруарските протести се готвят да мобилизират енергия срещу либерализирането на продажбата на земя на чужденци за европейското икономическо пространство от 2014 г. Доста сложен проблем, навсякъде той буди страхове, сигурно ще говорим за това скоро. Задават се сметките за тока. Задават се размествания, фалити, хора, изхвърлени на улицата. Как се управлява при подобен режим на непрекъснато раздразнение? Парадоксът е, че ако се протестира срещу всичко, ефектът е същият, както ако изобщо не се протестира - защото властта си избира кога да реагира и кога не.
В хоризонталния свят без авторитети и отговорности побеждават силните медийни послания, креативните шеги и пародии, "не"-то, което е винаги по-силно от "да"-то".
В "24 часа" Тодор Чобанов, зам.-кмет на София, казва: "Чакаме идеи какво да замени паметника "1300 г. България". До дни ще стартира отворен конкурс за визията на пространството около паметника. Ще се приемат проекти със запазването на паметника и с идеи с какво да бъде заменен. "Несъмнено обаче анкетите, които направихме, показват неодобрение на паметника. Проблемите, които той има, не изчезват, напротив, влошават се. Надявам се, че догодина ще има решение за това пространство", отбелязва Чобанов.
"Капигал дейли" информира, че след като през пролетта на 2012 г. се наложи да предоговаря част от позициите в договорите за пътна поддръжка, сега пътната агенция планира да въведе таван на цените за различните дейности. Това ще се случи при подписването на новите 4-годишни договори, което се очаква да стане следващата година, съобщила министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева. Според нея тръжните процедури за почистване и поддръжка на републиканските пътища ще са голямото предизвикателство както за администрацията, така и за фирмите в бранша през 2014 г. Новите договори ще обхванат пътната мрежа в 27-те областни пътни управления плюс магистралите "Хемус", "Тракия" (новите отсечки), "Люлин" и завършените до момента участъци от "Струма".
Пред "Стандарт" министър Данаил Папазов казва, че ръстът на стоките, превозени от "БДЖ-Товарни превози" и обработени от пристанищата, говори за оживление в икономиката. В края на август БДЖ возеше по 30 хил. тона на ден, което не е било отдавна, обяснява министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!