"Сега", "Труд" и други вестници пишат днес за чистката в администрацията, която извършват БСП и ДПС. "Счупиха всички рекорди по смени в администрацията. Повечето новоназначени са партийни парашутисти въпреки обещанията на управляващите, че ще се избират само качествени хора след конкурс", пише "Сега". "Лавина от смени във властта" е заглавието на "Труд".
Преди да е навършило 100 дни, правителството на БСП и ДПС счупи всички рекорди за уволнения по високите етажи на властта. Поредната порция рокади в администрацията бе направена вчера. Сменени бяха шефът на една от ключовите агенции - "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров и директорът на Държавна агенция "Архиви" Мартин Иванов. Оставка подадоха шефът на Агенцията за инвестиции Борислав Стефанов и шефът на фонд "Земеделие" Румен Порожанов. Чистките се правят с две оправдания - че всяка нова власт има право на политически смени и че за разлика от ГЕРБ новите попълнения няма да са "калинки", а ще се избират с конкурс. На практика обаче голяма част от освободените места се попълват по бързата процедура, без състезание, като с предимство са партийни парашутисти", коментират медиите.
По същия повод главният секретар на вътрешното министерство заявява, че "МВР не се интересува от досието на митническия зам.-шеф с отнет достъп до тайни"." Работим си междуинституционално", обяснил той.
Директорът на Българска агенция за инвестиции Борислав Стефанов, който беше назначен за шеф от правителството на ГЕРБ през 2009 г., обяснява пред "Стандарт" оставката си така: "Причините за решението ми са свързани с липсата на комуникация с правителството на Пламен Орешарски. Тъй като позицията директор на БАИ е политическа, тя трябва бъде заемана от човек, който се ползва с доверието на кабинета и премиера. От три месеца не съм имал среща да говорим за инвестиции с представители на правителството".
Decathlon ще размести пазара на спортни стоки у нас, прогнозира "Капитал дейли". Над 30 000 продукта за 70 вида спорт под един покрив - такава е концепцията на френската верига спортни хипермаркети Decathlon. На 29 август тя отваря първия си магазин в България с търговска площ 3500 кв.м в местността "Камбаните", в югоизточната част на София. Амбицията на френската марка е с него да внесе на местния пазар на спортни стоки изцяло нова концепция, базирана на достъпни цени, собствени марки и иновативни продукти. Първият етап от експанзията на Decathlon, която се очаква да отнеме 3-4 години, обхваща още обекти в Бургас, Варна и Пловдив.
Българската праскова се връща в Гърция, съобщава "Новинар". Производители от Сливен изнасят компотна праскова в Гърция за първи път от 15 години насам. "Успехът е изключително голям, тъй като до миналата година сме внасяли плода от чуждата държава - обясни председателят на сдружение „Българска праскова” Коста Петров. - Зад граница производителите от Сливен са успели да изнесат още десертна праскова в Румъния, Полша и Русия.
"Труд" пише, че общински служители от Сливен са получавали хиляди левове допълнителни възнаграждения за работата си по европроекти и за участието си в комисии по обществени поръчки. Такива били заключенията на проверка, извършена от независима международна фирма за периода 2007-2011 г. Допълнителните възнаграждения варират между 3000 и 17 000 лева и са изчислени въз основа на допълнителна заетост от 12-15 часа извън работното време.
"Излиза, че някои служители въобще не са спали!" - така коментира кметът на Сливен Кольо Милев от БСП действията на своя предшественик Йордан Лечков. Сумите били изплащани само на хора, които са работили на щат в администрацията.
Според публикация в "Стандарт" "Реформаторският блок" набира сили и скоро ще се разшири с "Обединени земеделци" на Петя Ставрева, чийто бивш лидер бе Анастасия Мозер. Ще бъдат поканени още БСДП на Йордан Нихризов и РДП на Захари Петров. На опашката за влизане в блока били още НДСВ, "Единна народна партия" на Мария Капон и "Българска нова демокрация" на Борислав Великов. Десният блок обаче няма намерение да приеме нито ГЕРБ, нито отцепниците от тях - бъдещата партия БАСТА.
В секторните комисии към Гражданския съвет на новия блок вече работят Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии, бившият икономически министър на ГЕРБ Трайчо Трайков, кандидатът за вицепрезидент на "България на гражданите" Любомир Христов, бившият лидер на СДС Мартин Димитров, Димитър Бъчваров, Корман Исмаилов, Димо Гяуров от "Синьо единство", Екатерина Михайлова от ДСБ, Нели Огнянова, Антоанета Цонева, Евгени Чачев, Тодор Тонев. Сред хората, които формират политиките в сферата на медийната свобода и култура, са Еми Барух, Михаил Неделчев, Стоян Радев, социологът Цветозар Томов.
"Новинар" информира, че Стопанската комисия на Столичния общински съвет също е отхвърлила идеите на активисти на БСП за референдум за „Софийска вода”. Това е четвъртата общинска комисия, която отхвърля провеждането на референдум.
В интервю за "Труд" кметът на София Йорданка Фандъкова казва: "Действията ми по време на протестите имат за цел основно да се гарантират животът и здравето на хората. В това няма място за политика и търсене на дивиденти. Не приемам опитите да се прехвърли вината за протестите на общината и полицията, каквито опити имаше много. Ние бяхме подложени на силен натиск.
Министърът на вътрешните работи и шефът на СДВР са назначени от управляващата в момента коалиция, но ние работим с тях в постоянен диалог и добра координация, както и с главния прокурор. Всички имаме задача да няма напрежение, да не се противопоставят едни хора на други. През август трафикът в града е по-лек, има по-малко хора, включително и на протестите, и вече повече от месец няма блокади на ключови кръстовища и пътища. Ще продължим по същия начин да работим в тясно сътрудничество с органите на реда, така че да не се допусне напрежение и насилие по улиците.
"Труд" съобщава, че големите хотели в България са на тезгяха. Приключи продажбата на столичния хотел “Хилтън”, беше обявен търг за “Родина” и отново се подновиха слуховете за продажба на “Зографски Кемпински”. Това обаче бил само върхът на един айсберг. Хотелиерският бранш в България е в дълбока криза - ако се сметне броят на всички действащи обяви за продажба на хотели, то в момента той е поне 1018. Това е с около 100 хотела повече в сравнение с април т.г., когато “Труд” проверил същите източници на информация. Сегашната цифра на изкараните за продан хотели изглежда стряскаща на фона на официалната статистика на НСИ. Според данните към края на юни т.г. у нас са регистрирани 2547 места за настаняване с над 10 броя легла.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!