Двама британски министри влязоха в спор заради прогнозите за броя на имигрантите от България и Румъния, които може да пристигнат на Острова, пише в. "Гардиън" (Guardian.co.uk).
Кавгата в кабинета избухна вчера, когато министърът на общностите и местната власт Ерик Пикълс предупреди за предстоящи проблеми с недостиг на жилища догодина, когато ще отпаднат ограниченията за работниците от двете най-нови страни членки на ЕС.
Източници от британското министерство на вътрешните работи се разграничиха от изказването на Пикълс с мотива, че то е било основано на прогнози за жилищните нужди на имигрантите от Румъния и България, направени от неговото собствено министерство.
От министерството на общностите и местната власт обаче увериха, че Пикълс се е позовал на имиграционна статистика, предоставена именно от вътрешното министерство - при това статистика, която той нееднократно бил поставил под въпрос.
Спорът между двете британски министерства избухна след участие на Пикълс в предаване на телевизия Би Би Си, посветено на предстоящото през януари догодина вдигане на ограниченията за установяване във Великобритания на българи и румънци.
Евентуален наплив на румънци и българи във Великобритания
ще изостри още повече недостига на жилища в страната, каза Пикълс, цитиран от вестник "Файненшъл таймс".
Консерваторът призна, че все още не разполага с надеждни оценки колко хора от двете източноевропейски държави биха се преселили във Великобритания.
В същото време той отбеляза, че общинските съвети предприемат действия, за да се подготвят за възможно голямо нарастване на румънските и българските граждани, имигриращи във Великобритания.
През 2004 г. тогавашното британско правителство на лейбъристите разреши свободна имиграция от току-що приети в ЕС източноевропейски държави, сред които Полша, Унгария и Чехия, припомня "Файненшъл таймс" (FT.com).
Вестникът отбелязва, че кабинетът е подценил чувствително реалния брой на имигрантите от тези страни, като е очаквал, че те ще бъдат едва 13 хил. души годишно.
Британският кабинет наложи през 2005 г. временни ограничения на имиграцията от България и Румъния, но тяхното действие изтича през декември и съгласно европейското законодателство не може да бъде продължено.
Пикълс заяви, че не иска да дава повод за сензационни журналистически материали и че е поискал по-подробни изчисления за очакванота миграция на българи и румънци към Великобритания.
Не мисля, че някой знае точния брой хора, които ще дойдат
от България и Румъния, посочи Пикълс. В същото време той обърна внимание, че голям брой румънци вече са се установили в източен Лондон.
Предвид недостига на жилища във Великобритания, евентуален наплив на румънци и българи ще причини проблеми, "не само за жилищния пазар, но и на пазарите на социални жилища", предупреди Пикълс.
По данни на британския консултативен комитет за миграцията от ноември 2011 г. 82 хил. румънци и 52 хил. българи са се установили в страната до юли същата година, припомня "Гардиън".
Изданието коментира, че Пикълс може и да е влязъл в спор със своята съпартийка - вътрешният министър Тереза Мей, за броя на българите и румънците, които ще дойдат във Великобритания, но че двамата са на едно мнение: страната вероятно ще се изправи пред социални предизвикателства в резултат на имиграцията от двете най-нови страни членки на ЕС.
Мей заяви през ноември, че правителството ще се опита да ограничи достъпа до социални помощи и до здравната система, за да отстрани факторите, които насърчават имигрантите да идват в страната, припомня "Файненшъл таймс".
Британският вътрешен министър спомена за необходимостта от реформиране на ЕС, за да бъде гарантирано, че един от неговите основополагащи принципи - свободното движение на работната ръка - не означава просто свободно движение на хора с цел искане на социални помощи, допълва "Гардиън".
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън настоя, че засега е невъзможно да се прогнозират нивата на имиграция от България и Румъния след отменянето на ограниченията за достъп до пазара на труда в края на 2013 г., пише в. "Индипендънт".
Премиерът подкрепи министъра на регионалното развитие Ерик Пикълс, който заяви, че никой не знае колко хора от двете страни може да дойдат във Великобритания.
По думите му е много трудно да се направят подобни изчисления, а правителството не иска да дава подвеждаща информация.
Камерън настоя още, че има голяма разлика между това, което се случи с Полша, и ситуацията с България и Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!