"Който мъдро мълчи, по-добре говори." С този съвет се обърна към вицепремиера Симеон Дянков неговият учител по български език и литература Найден Ангелов.Той е бил преподавател на сегашния финансов министър в ловешката езикова гимназия "Екзарх Йосиф I".
"24 часа" съобщи за писмото, което Найден Ангелов изпратил на своя известен ученик, а днес публикува интервю с учителя:
- Г-н Найденов, вие сте сред най-известните и заслужили учители в Ловеч. Какво ви провокира да напишете писмо на Дянков?
- Удовлетворението, че мой ученик стана министър, и желанието да му дам няколко съвета. Имам право, защото съм учил и майка му Румяна, и вуйчо му Пенко в тази ловешка Немска гимназия. Затова исках да приеме думите ми като топли и бащински.
- Може ли да цитирате първото писмо?
- Писах му: "Многоуважаеми Симеоне, осмелявам се да ти напиша тази бележка от задоволството и радостта си, че мой ученик е достигнал върха на професията си. А такива като теб мои възпитаници са моят неоценим капитал. Не търся никакви облаги от това светло отношение към теб, защото аз съм до гуша в залеза на моя живот. На 30 ноември навърших 80 години, но още не съм изкуфял старец и личното ми нещастие е смесено с обществените страдания на събратята ми."
- Имаше ли някаква лична молба в писмото?
- Тя не е толкова лична, колкото народна: "Не посягай на малките селски казанчета, в които българите си сваряват по 20-30 литра за празници, курбани, сватби, кръщенета и погребения. Те не търгуват с тази ракия, дори я подаряват. Аз знам - подвели са те разни чиновничета, израсли в стъклени саксии и непознаващи изконните традиции на народа. Като вярвам, че ще откликнеш на съвета ми, те поздравявам, за да спасим България." И Симеон ме послуша - не вдигна акциза.
- Какви съвети му дадохте?
- Като бивш твой учител те съветвам да внимаваш, защото на върха се събират различни ветрове и бури от различни посоки на света.
- Учили сте го на български, но езикът му май не е на европейски политик.
- Разбрах, че на среща с бизнеса в Ловеч е нарекъл "дървен философ" акционер на голяма фирма, която дава работа на хората. Ако знаех за тази среща, щях да отида да го видя и да му бъда безкористно полезен.
- Преди време определи като малоумно и едно предложение на президента, а учените от БАН оприличи на феодални старци.
- За БАН е прав, само езикът трябваше да смекчи. В някои страни има закон, според който, ако професор не напише една монография за 2 години, му отнемат званието.
- И все пак езикът му скандализира.
- Като негов учител по български език и литература не мога да подмина речниковия състав и активния речник на един министър. Щях да му препоръчам да следва чешката поговорка: "Който мъдро мълчи, по-добре говори."
Вярвам в таланта и способностите на Симеон, но животът не е теория по учебник. Един министър трябва да е близо до хората и да говори популярно, а не да използва уличната лексика, която влезе в Народното събрание заради излишна еуфория още в началото на прехода.
- А имаме ли въобще политици с европейско поведение и изказ?
- Без да бъда монархист, като се завърна от Испания Симеончо, показа достолепие в общуването. Независимо че са противници в политиката, опонентите трябва да се уважават с по-прецизен език. Езиковата култура е елемент от общата душевност на човека.
Помня народни представители отпреди войната, а и интелектуалци, които гостуваха на баща ми - свещеник. Те говореха тихо и културно на език с много елегантна стилистика. Имаше пластика и прекрасна вокализация в говора им.
- А сега?
- Дразни ме ругателната лексика, и то на мой възпитаник. Който говори лошо за събрата си, говори лошо за себе си, пише в свещените книги. Има няколко политици и дипломати в България, които показаха как трябва да общуват политиците - без улични думи, без варваризми и обиди.
- Написали сте му второ писмо, но не го изпратихте. И то тъкмо за езика на политическия елит.
- Така е - написах го и не го изпратих. Навремето, когато карах баща ми да откаже цигарите, той ми каза: "Има три причини да не те послушам. Първо, много късно си се сетил да ми даваш акъл. Втората причина е, че не си ти, който ще ми поправиш порока. Трето, няма кой да те послуша." И си помислих, че и сега, макар да поддържам епистоларна връзка с бившия ми ученик и сегашен министър, няма кой да ме чуе.
- На кои знаменитости сте преподавали?
- Много са - Владо Даверов, проф. д-р Цочо Бояджиев от Софийския университет, Иван Драшков и сестра му, посланикът ни в Бразилия Николай Цачев. Само от випуска на Симеон излязоха режисьорът в БНТ Еленко Касалийски, Петко Шишков, когото Дянков назначи за шеф на фондовата борса, Бисер Боев, пилотът Иван Атов, варненският прокурор Марин Вачев, професорът по ядрена физика в САЩ Николай Нанков, преподавателят във ВТУ Илиан Матеев. Получих над 30 картички за Нова година от мои възпитаници.
- Какъв бе Симеон като ученик?
- Самодисциплиниран и зрял за възрастта си. Реалист, действаше повече рационално. Лаконичен, но точен и целенасочен в отговорите. Знаеше какво и как да постигне. Бе последен по номер в 10-и "е" - 24. Първи номер пък бе Бисер Боев, който бе в икономическия екип на ГЕРБ преди изборите. Двамата завършиха МИО в УНСС.
- Вярвате ли, че ще е успешен министър?
- Да, ако ме послуша. Едно е да работиш в Америка, друго е в България. И ще ми бъде много тъжно, ако не приеме съветите ми, защото неговият провал ще приема за свой...
Учител на С. Дянков: Без улични думи пó ще успееш!
"Който мъдро мълчи, по-добре говори." С този съвет се обърна към вицепремиера неговият учител по български език и литература Найден Ангелов
4 януари 2010, 13:56
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!