"Веселба оттатък Марица" - под това заглавие турският в. "Сабах" помества коментар за предложения от бившия министър на финансите и сега кандидат за министър-председател Пламен Орешарски състав на кабинет в България, както и за политическата обстановка у нас.
Авторът Ердал Шафак посочва, че предложението на Орешарски е за "коалиционно правителство с двама явни и един таен партньор".
"И така, отвъд Марица започват веселите дни. Защо весели? Ами защото двамата партньори в правителството - Българската социалистичеса партия и Движението за права и свободи, имат общо 120 мандата в 240-местния парламент", пише журналистът, като уточнява, че за да получи мнозинство в парламента, правителството ще се нуждае от външна подкрепа.
"И от кой мислите дойде тази подкрепа? Отговор: От партия "Атака", която има 23-ма депутати в Народното събрание".
Шафак уточнява, че ДПС е партия на турското малцинство в България, докато за "Атака" се посочва, че е "крайно дясно движение, което се кълне, че ще прочисти България от хората от друг етнос, начело с турци и цигани".
Нещо като да събереш огъня и барута, коментира Ерал Шафак и задава въпроса докъде ще стигне подобно правителство.
"Колко дълго ще може да издържи на това мъчение коалицията между БСП и ДПС, която за да получи подкрепа от "Атака", ще бъде принудена да води дълги и трудни пазарлъци и да прави сериозни отстъпки?", пита още авторът на статията в "Сабах".
Общото мнение в София е до есента, най-много до края на година, дава отговора той.
Журналистът посочва, че "Атака" прилага "интересна тактика", за да осигури външна подкрепа на правителството, като при гласуванията в парламента осигурява намаляване на нужното мнозинство под 121 гласа.
Първата репетиция на тази тактика беше миналата седмица при избора на председателство на парламента и излезе успешна, посочва Шафак.
Той припомня, че партньорството между БСП и ДПС не е новост и че двете партии са били партньори в управляващата коалиция през 2005-2009 г. с тази разлика обаче, че тогава не са разчитали на външна подкрепа.
Според автора новото правителство между БСП и ДПС напомня за многосъставните коалиции в Турция, белязали 90-те години на миналия век.
"Отгоре на всичко не само правителството, но и целият парламент не представлява мнозинството от българския народ", пише още той, сочейки към ниската избирателна активност, подкрепата за малки партии, неуспели да влязат в парламента, и купени гласове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!