Властта отказа да даде енергото на прокурор, информира "Труд". Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не е открила особено големи нарушения в електроразпределителните и електроснабдителните фирми.
Председателят на комисията Ангел Семерджиев съобщи това вчера, след като на закрито заседание в понеделник е приет окончателният доклад от регулаторния одит. Документът от ревизията е засекретен, тъй като съдържал търговска информация. Докладът от одита не давал основание да се сезира прокуратурата. Той ще й бъде пратен, само ако от там го поискат.
"24 часа" акцентира върху изненадващия обрат в позицията на ГЕРБ относно ветото на президента за отпуските. Късно снощи стана ясно, че управляващите най-вероятно ще подкрепят искането на президента за отмяна на спорните текстове в Кодеска на труда, според които всички натрупани дни отпуск досега трябва да се ползват до края на 2011 г.
Миналата седмица социалната комисия отхвърли ветото. До промяна в решението се стигнало след среща на премиера Бойко Борисов с бизнеса.
Очаква се текстовете да бъдат коригирани и да има 6-месечно удължаване на срока.
СДС: Не е вярно, че газът ни е по-евтин от този в Евросъюза, пише "Труд". СДС изнесе данни за цените за доставка на природен газ от "Газпром" за ЕС, според които България е плащала по-скъпо от средната цена за страни от съюза.
Синият лидер Мартин Димитров показа таблици за 2008 г. на Международната енергийна агенция. Те доказват, че докато в ЕС средната цена на газа е варирала от 319 до 442 долара за 1000 куб. м, то за България по тримесечия тя е била от 345 до 503 долара.
"Оцеляването на синия политически етнос", коментира "Труд".
Авторът посочва, че сините са постоянно заети с изчислението от кой момент падането на ГЕРБ ще стане необратимо, но колкото по-пърхащо е поведението им - "Синята коалиция" подкрепя "общата посока", но жонглира с постоянни критики към определени сектори на управлението, толкова повече приличат на партии, спокойни от гарантираната държавна субсидия и минималната избирателна подкрепа.
Те се крепят на собствен политически етнос. Големият успех в неговата поява е обвързването му с дълбокото чувство на културна погнуса на малки градски групи от ставащото в страната. След неизбежните разочарования на прехода, за да оцелеят, сините следва да се "пренаправят", да намерят нови идеи, да дадат нови причини хората да ги харесват.
Външно остава без пари през октомври, съобщава "Труд". Парите на МВнР свършват в края на октомври, ако не се затворят мисии в чужбина. Лятната актуализация на държавния бюджет задължи министерството да свие с още 18 млн. лева от вече орязаните си през януари пари - от 122,6 млн. лева на 104,2 млн. лева. Тази икономия не може да бъде постигната без закриване на посолства и рязане на щатове в чужбина.
Предложенията на Външно за затваряне на мисии трябва да минат през Съвета по сигурността на Министерския съвет. Очаква се той да се събере до края на седмицата.
БСП дава и Фидосова на етичната комисия, отбелязва "Труд". Да се проведе операция "Герберите", предложи вчера депутатът и член на соцръководството Антон Кутев.
От БСП искат имунитетите на Светлин Танчев и Пламен Цеков (ГЕРБ), замесени в лобистката поправка в "Държавен вестник", която разреши изображения на наркотици в реклами, както и на Лъчезар Иванов - за опит за търговия с влияние.
Червените искат и оставките на тези депутати от НС. Социалистите ще дадат на етичната комисия и избраници от властта, внасяли лобистки законови текстове. Начело на списъка е шефката на ГЕРБ в парламента Искра Фидосова.
Борисов взе две оставки за наркопоправката, пише "24 часа". С видимо мнозинство депутатите от ГЕРБ гласуваха вчера следобед оставките на колегите си Светлин Танчев и Пламен Цеков от комисии.
До вота се стигна след намесата на премиера. Бойко Борисов изненадващо дойде на заседанието на групата, за да изслуша заедно с депутатите си доклада на временната комисия по скандала с наркопоправката.
Дойдох, за да няма съмнения, че когато има лобиране, последиците ще бъдат сурови, обяснил Борисов на своите.
Жертва съм на редица чиновнически грешки, реагира Танчев. С детектор на лъжата ще докажа, че съм невинен, е заявил Цеков.
Неевропейци запълват нашата територия, е озаглавено интервюто в "Труд" със социолога Михаил Мирчев, шеф на "АССА-М". Той предупреждава, че ако хората продължат да напускат България, може да паднем под 5 милиона.
В европейски и световен мащаб е започнало ново преселение на народите. Има райони в света, в които няма питейна вода, няма елементарни човешки и природни условия. И ако останем 5 милиона, ще означава, че на половината ни територия няма да има население. И този вакуум ще бъде запълнен от неправославни, небългари, неевропейци. Няма да са от Швейцария и от Германия, те ще дойдат от други цивилизации, прогнозира Мирчев.
В интервю за "24 часа" Константин Пенчев, председател на Върховния административен съд, коментира поправките в Закона за обществените поръчки, които задължават съда да решава споровете за тях за един месец.
Според Пенчев очевидно са нужни промени в закони, за да е ВАС нормално натоварен и да гледа делата в нормално бързи срокове. А не да действа като отряд за бързо реагиране. Един Върховен съд не е бойна единица и не може да работи в условията на мобилизация и свръхнапрежение.
"Винаги сме проявявали държавническо разбиране - продължава Пенчев, - произнасяли сме се възможно най-бързо по спорове за обществени поръчки, инфраструктурни проекти, финансирани от европейски фондове, за приемането ни в шенгенското пространство. Но не е нормално непрекъснато да полагаме нечовешки усилия, да пренареждаме и пренасочваме други дела, за да приключим навреме обществено значимите."
Пенчев посочва още, че за някои ръководители е въпрос на авторитет решенията им да се атакуват пред висши съдии. Но парламентът трябва да разбере - искаме да бъдем натоварени с казуси, за които има смисъл да се решават от Върховен съд, а не с всичко, допълва той.
В интервю за "Труд" бившият финансов министър Милен Велчев коментира актуализацията на бюджета.
"Единствената полза от актуализацията, която виждам, е, че кабинетът погледна по-реалистично върху приходите. Това, което всички вече го знаехме и преди актуализацията, че събирането на приходи не върви и недостигът ще е повече от 2 млрд. лева, беше официално констатирано от Народното събрание. Нищо повече.
Очакванията от актуализацията бяха и разходите да се съобразят с динамиката на приходите. Вместо това по най-парадоксален начин те бяха увеличени. Обяснявам си го с популистки натиск и липса на воля за реформа", казва Милен Велчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!