Водещите материали в печата са посветени на новината, че Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Световната банка, ще е новият кандидат за еврокомисар от България.
Министър-председателят Бойко Борисов е уведомил Жозе Барозу за намерението си да номинира Георгиева. Барозу заяви, че напълно уважава "личното решение" на Румяна Желева за оттеглянето й.
Макар че Борисов не прие оставката й като външен министър, според "Труд" вече се носят имена за неин наследник на поста дипломат номер едно: зам.-външният министър Марин Райков, посланикът ни към европейските общности в Брюксел Бойко Коцев, бившият ни посланик в ООН Стефан Тафров и новият заместник-външен министър от ДСБ Константин Димитров.
Според "Сега", оставайки член на кабинета, Желева е в противоречие с принципите на поне два закона - за администрацията и за предотвратяването на конфликта на интереси, защото не е прекратила участието си в управлението на фирма "Етко-Шнайдерс".
Под заглавие "Реквием за връзкарството" Светослав Терзиев отбелязва в "Сега", че "Саможертвата на Желева не е напразна, защото дава диагноза на елита и обществото".
"На мен ми провървя с портфейла "международно развитие, хуманитарна помощ и реакция при кризи". Това са все теми, близки до мандата на Световната банка", казва Георгиева, цитирана от "Труд".
Според нея опитът в мегабанката ще й помогне да се представи добре на предстоящото изслушване пред Европейския парламент.
"Силна кандидатура на мястото на Желева" е заглавието под главата на "Новинар".
"Еврокомисар от Америка" е заглавието на "Стандарт".
Като перфектен специалист я определя ректорът на УНСС Борислав Бориславов в "Стандарт", а Стоян Александров от същия университет я нарича "непоклатим авторитет".
"Класа" цитира там Кристалина Георгиева: "Трудно е, но ще се справим". "Дневник" помества неин портрет "Всичко е работа".
Под заглавие "Кандидат от класа" "24 часа" отбелязва, че Борисов е играл с възможно най-силния си играч. Кристалина Георгиева е човек с огромен опит на световната сцена - не само познава добре критичните точки в света, обличала е бронежилетка в опасни ситуации, но и знае как да реагира при конкретен проблем, отбелязва изданието.
А опитът й от Световната банка е неоспорим плюс.
Брюксел може да си отдъхне, че България излъчва играч от класа и да загърби партийните сметки и страсти, за да може Георгиева да покаже какво може на предстоящото препитване, добавя вестникът.
Борисов даде заден и остана господар на властта, пише в "Труд" Андрей Райчев.
Според него това е първият досега премиер, който владее техниката на задния ход.
БСП да не взема съвети от стари ченгета, съветва в "Труд" бившият кмет на Дупница Първан Дангов. От "Позитано" 20 да кажат Галеви спонсори ли са им, се акцентира в интервюто.
Нона Караджова, министър на околната среда и водите, казва пред "24 часа", че екологичен, технически и икономически проблем е дал основата за дискусия как да бъдат достигнати тези 16 на сто дял на ВЕИ по изгоден начин, който не уврежда природата и се отразява най-малко на цената на тока.
"Има фотоволтаични паркове, където енергията се изкупува четири пъти по-скъпо от другите ВЕИ. Няма да засегнем инсталации, които са по покривите на жилищни сгради или в индустриални зони.
Обсъждаме с министър Трайков в следващия програмен период да насочим средства за монтирането на такива инсталации на публичните и жилищните сгради", обяснява тя.
"ДАНС проверява документите ми за конфликт на интереси от визитата ми в САЩ през ноември 2009 г. Ако бъде установено нещо нередно, съм готов да подам оставка", обеща в ефир здравният министър, отбелязва "24 часа".
По-късно пред изданието заявил, че има предвид отговорност, а не напускане на поста.
През ноември американската компания "Остеотех" заплаща самолетните билети и хотела на група българи, поканена в Америка от Евро-атлантически фонд (ЕАФ) и Федерацията на американските граждани от български произход.
В делегацията са министър Божидар Нанев, директорката на Изпълнителната агенция по трансплантациите д-р Теодора Джалева, зам.-шефът на парламента Лъчезар Иванов и членът на ЕАФ Румен Хичев.
Той обаче е и вицепрезидент на американската "Остеотех", която чрез дъщерната си фирма у нас "Остеоцентър България" изнася тъкани от трупни донори и внася алографти - обработена тъкан, готова за присаждане.
В малка страна като България има възможности да се намали влиянието на организираната престъпност, защото - като изключим най-големите 3-4 града, в по-малките е известно какъв е "контингента" и какво прави.
Това пише Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в "24 часа".
По думите му трябва време да дойде поколение, което не е свързано с криминално преразпределение на националното богатство и това е оптимистичният сценарий.
Другият е, че може България да остане в периферията на ЕС, където винаги има организирана престъпност като в Южна Европа.
Авторът цитира вътрешния министър Цветан Цветанов, че "250-300 души емблематични фигури от престъпния свят, тормозят страната" и отбелязва, че срещу тях стои 70-хилядна армия от полицаи, прокурори, следователи, агенти на ДАНС.
Преди 14 години вътрешният министър Любомир Начев говореше за 2315 бандити, през 2001 г. ген. Васил Василев - за 2787, а после Румен Петков - за няколкостотин, добавя той.
Според него сега са се опитали да направят оценка на реално активните и по-рискови криминални структури.
До месец пускаме електронна карта с всички ремонти, казва в интервю за "Новинар" кметът на София Йорданка Фандъкова.
"Откриваме 100 спешни кабинета", извежда "Телеграф" над интервю с министър Божидар Нанев. В него той отбелязва, че за 12 часа дежурство лекар ще взима между 60 и 100 лева.
Нов подход в реформата на БАН предвижда институтите й да се слеят с университети, с които работят в близки научни области. Това казал министърът на образованието Сергей Игнатов пред "Монитор".
Първата крачка щяла да бъде сключване на рамкови договори.
С около 15 000 са намалели постоянните работници в туризма за една година, алармира вчера председателят на Българската туристическа камара Цветан Тончев, цитиран под глава от "Дума".
Те са били близо 110 000. Сезонно работещите в бранша пък са се стопили с 30 000 от близо 180 000. Проучванията на бизнеса и браншовите организации показват, че обемът на работа в туризма не е намалял, но са намалели цените на услугите, отбелязва изданието.
Под водещо заглавие "Операция Наглите и в енергетиката" "Пари" цитира председателя на Надзорния съвет на "Радомир Метал Индъстрийз" Пламен Бонев, че българската индустрия е съсипана от кражбите на енергийните монополисти, които със съгласието на политиците са пълнели не само бюджета, а и партийните каси.
Същият вестник помества интервю с председателят нa Българо-каталунската търговска камара Мануeл Ривера, който заявява, че малкият бизнес на Испания търси български партньори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!