Едва 19,7% от всички роми в България имат работа, сочат данни от последното преброяване на населението от 2011 г. За сравнение през 80-те години на миналия век делът на работещите сред това население е бил 84%, пише "Труд".
Това стана ясно по време на международна конференция в София за положението на ромите в целия Европейски съюз и в България, организирана от фондация "Бузлуджа".
Социалното министерство ограничава помощите за майки студентки, информира "Сега".
Социалното министерство мисли как да ограничи правото на майките студентки да получават еднократна помощ от 2880 лв., след като броят им е нараснал повече от два пъти през годините.
През 2009 г., когато този тип подпомагане е въведено, 1434 майки са взели малко над 4 млн. лв.
През 2012 г. броят на майките студентки вече е 3090, а общата сума на помощта гони 9 млн. лв., като увеличение се отчита през всяка година. За деветте месеца на т.г. право на еднократната помощ са имали 2428 студентки.
Имаме свръхпроизводство на висшисти в дадени сфери и остри дефицити в други. Затова и 80% от студентите не могат да си намерят работа по специалността, казва в интервю за "Монитор" министърът на образованието Анелия Клисарова.
"В стратегията (за висшето образование - б.ред.) е заложено държавна субсидия да получават само тези специалности и факултети, които са успешни, търсени и потребни на държавата и на бизнеса.
Министерството не може да каже закриваме този университет. Това ще стане естествено. Когато дадени специалности и факултети са неефективни и ненужни, те няма да бъдат субсидирани и така постепенно ще отпаднат", казва още тя.
Броят 560 лв. за дипломна работа, разкрива "Новинар".
560 лв. излиза написването на дипломна работа от 100 страници за 48 часа от експерт. Студенти масово предпочитат да си платят и да получат готова разработка на черно, вместо да пишат сами, показва проучване на вестника.
Ако срокът за разработване на темата е две седмици, цената пада на 300 лв. Курсовите работи пък вървят между 50 и 100 лв. в зависимост от сложността и обема.
Разрешават да има повече заведения на морския бряг, пише "24 часа".
Повече заведения може да има на плажовете от следващия летен сезон, ако се приемат идеите на няколко депутати от БСП. Те са подготвили промени в закона за Черноморското крайбрежие, които са внесени за разглеждане в парламента.
Една от тях гласи, че преместваемите обекти за бързо обслужване и съобръженията за спортно-развлекателна дейност могат да заемат до 2% от площта плажа.
Според сега действащите разпоредби те могат да са до до 2%, но само от активната площ, и то до 400 кв. м при плажове до 40 декара. Ако тя е над 40 декара, заведенията и спортните съобръжения не могат да са повече от 1% от активната площ.
Помилвана от ВСС съдебна шефка бави дела с години, пише "Сега".
Години наред не стигат на зам.-председателя на Софийския градски съд Петя Крънчева да приключи някои от делата, които гледа, показала проверка на изданието в електронното деловодство на съда.
При съдия Крънчева процесът срещу бившия директор на "Топлофикация" е отлаган над 30 пъти, а този за убийството на Стоян Балтов - 23 пъти.
В четвъртък Крънчева бе помилвана от Висшия съдебен съвет, който й прости за забавяне на мотивите по 9 дела с около година. Съветът отхвърли предложението на дисциплинарния състав Крънчева да бъде наказана с намаляване на заплатата с 20% за 6 месеца и прехвърли казуса ѝ на прекия й началник - председателя на СГС Владимира Янева, която да я накаже с порицание. Това е второто по тежест наказание.
Заради нарушения като тези на Крънчева през 2012 г. съветът уволни един от критиците на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов - Мирослава Тодорова, припомня изданието.
Грипна епидемия след Нова година, предупреждава "24 часа".
Острите дихателни инфекции се стрелнаха нагоре след седмици затишие, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Заболяемостта през последната 48-а седмица на наблюдението е над 105 на 10 000 души, но грипен вирус все още не е изолиран. Стартът на епидемията може да се очаква след Нова година.
Във веригите: Повече отстъпки за български стоки, извежда в заглавие "Стандарт".
Търговските вериги да бъдат по-толерантни към българските производители и да им предлагат еднакви условия с чуждите. Това предвижда подготвеният пакет от антимонополни мерки на БСП и ДПС, научило изданието.
Родните фирми се оплакват, че са изнудвани да правят прекалено големи отстъпки, ако искат стоките им да се продават в хипермаркетите. Това на практика ги оставя почти без печалба.
Страданието е генетично заложено у българина, казва в интервю за "Новинар" проф. Николай Данчев.
"Ние, българите, имаме интересен ген. Но аз не отдавам това само на генетичното. Това може да се модифицира, може да се промени в резултат на историческия ход на един народ. Нашата история не е чак толкова много радостна, особено в последните шестотин години. Имам предвид от падането на България под турско робство, та до сега.
Просто българинът е станал такъв, че и да му предоставим най-прекрасните условия за живот, той винаги предпочита да мрънка, да изживява себе си като един тъжен човек. Обърнете внимание как ходят хората, къде е насочен погледът им, как общуват. Непрекъснато във всекидневието ние чувстваме тъга, разочарование и огорчение", казва той.
Над 30% от всички дейности в здравеопазването не се покриват нито от касата, нито от министерството, пише "Преса", позовавайки се на думите на председателя на БЛС д-р Цветан Райчинов.
С бюджет от 2,8 млрд. лева и догодина НЗОК няма да може да включи нови диагнози, които да покрива напълно, да плаща за модерните безкръвни операции и животоспасяващи медицински изделия. От тези пари 988 млн. лв. ще отидат за лечение в болница, почти 700 млн. лв. - за лекарства, 110 млн. лв. - за дентална помощ, 71,5 млн. лв. - за изследвания и 367 млн. лв за прегледи при джипи и специалист.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!