Замърсяването с фин прах остава основният проблем на качеството на въздуха у нас, алармира "Труд".
Данните са от доклад за състоянието на околната среда, който ще бъде представен официално днес от екоминистъра Юлиян Попов. Документът показва екологичното състояние у нас, но по данни от 2011 г., тъй като за тогава е последната обобщена официална информация.
Според доклада най-често нормите за запрашаване се превишават в Перник, Видин и Враца. Основните източници на този вид замърсяване са не само промишлеността, печките на дърва и въглища и транспортът, но и мръсните и зле поддържани пътища.
Европа се смали до брошка на ревера на българските политици, коментира "Сега".
За първи път откакто членува в ЕС България прави избори, в които почти не говори за Европа. Всеки шлагер омръзва, но причината е по-дълбока. Европа влезе в списъка на изгубените илюзии, които се редуваха през прехода след комунизма.
Вече няма партия, която да се представя пред избирателите като носителка на европейската идея. Дори онези, които се нарекоха "европейски", забравят защо се казват така. Европа се смали до украшение на българските политици, с което се кипрят по-скоро пред чужденците, отколкото пред българските граждани.
Богаташи местят парите в чужбина, пише "Стандарт".
Българите пазят 400 млн. евро на депозити в европейските банки, сочи статистиката на Европейската централна банка (ЕЦБ).
300 млн. евро от общата сума са натрупани в трезори, намиращи се в държави членки на еврозоната.
Данните показват, че родните капитали са разпределени приблизително поравно в едва четири страни членки на Европейския съюз. Това са Германия, Кипър, Австрия и Чехия. Във всяка една от тези страни депозитите на български граждани възлизат на около 100 млн. евро.
Допълнителни полицейски екипи ще обикалят из малките населени места в страната, съобщава "Новинар". Засиленото присъствие на униформени е с цел предотвратяване на евентуални проблеми, които могат да възникнат заради очакваното масово пътуване на хора от градовете към селата във връзка с Великден и Гергьовден.
Полицейските екипи обаче ще останат да патрулират из малките населени места и занапред. От МВР са преценили, че това е най-адекватният вариант за справяне с дребните кражби из селата, които са зачестили от началото на годината.
Президентът не изключва програмен кабинет, пише "Труд".
"Ако влезем в трайна дестабилизация, винаги можем поне за 1 г. да направим програмно правителство и след това да проведем избори 2 в 1, защото до 2017 г. всяка година има редовни избори", заяви той по БНР.
Според него щяло да е жалко, ако всяка партия играе своята игра и не е ясно дали след 2-3 месеца няма да има пак предсрочни избори. "Надявам се да не се налага за втори път да създавам служебно правителство", заяви той.
Къщи, вили, апартаменти и офиси с 20% по-ниски цени в сравнение с тези на свободния пазар предлага Националната агенция за приходите, установи проверка на "24 часа".
Така данъчните стават играч на имотния пазар и ще конкурират брокери и банки. Големите посреднически агенции не се притесняват от атрактивните цени, тъй като смятат себе си за по-гъвкави. Обсъждано е създаването на обща информационна база за всички имоти, предлагани от посредници, данъчни, банки и съдия-изпълнители.
Три стъпки, за да станем по- заможни, предлага пред в. "Стандарт" проф. д-р Боян Дуранкев.
Първа мярка: незабавно притискане на сивия сектор до стената! С около 32% дял на сивия сектор България е непоклатима на първото място сред 31 европейски държави, показва мащабно изследване. Средният процент за ЕС е около 19%, а отличниците Австрия, Дания и Великобритания са свели проблема до около 2-3%.
Огромният дял на сивия сектор в България - на практика една трета спрямо брутния вътрешен продукт, се дължи най-вече на т. нар. недеклариран труд - наемането на работници без договори или с уговорки за доплащане на заплати и надници в плик, на тъмно, за "пестене" от данъци и осигуровки.
Втора мярка: намаляване на разходите по данък "корупция". Поне в това отношение сме номер 1 в ЕС, но не е за гордеене. Смели нашенски изчисления го определят в размер на 5 млрд. лева годишно. Но и да е даже наполовина, сумата е чудовищна.
Да си спомним "разпределителя на фондовете" с успешни многомилионни "консултантски услуги"; "лобирането" около Хохегер; цените на квадратен метър асфалт на български магистрали спрямо германските например.
Трета мярка: отмяна на "плоския" данък и въвеждане на семейно подоходно облагане с необлагаем минимум на член от семейството в размер на една минимална заплата (например 11 160 лв. необлагаем годишен минимум на тричленно семейство - мъж, жена и едно непълнолетно дете).
Ако милионерите в България плащаха по-високи "семейни" данъци (например 30%), хазната щеше да бъде доста по-пълна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!