"Плоският данък остава", акцентира "Труд". БСП няма да изпълни предизборното си обещание за въвеждане на прогресивно подоходно облагане, макар че то бе гвоздеят в предизборната й кампания. Плоският данък, при който доходите на всички се облагат поравно с 10% остава. Причината БСП да се отметне от ангажимента си е, че не среща подкрепата на ДПС за отмяна на плоския данък, обяви шефката на социалната комисия в парламента Корнелия Нинова.
Плащането на редица социални помощи в пари ще бъде прекратено през следващата година, пише "24 часа". Вместо това бедните българи ще получават ваучери за услуги, както е в Белгия, обяви социалният министър Хасан Адемов. През 2014 г. почти 1 млрд. лв. са предвидени за социално подпомагане. Още от следващата година безработните ще бъдат задължени 14 дни да се обучават и 14 - да полагат общественополезен труд.
"По белгийски модел", коментира "Монитор". В предложението има логика, тъй като много от ромите например, вместо да използват парите от детските добавки за малчуганите си, ги трансформират във вид на алкохол и цигари. Ако обаче семействата с деца получават ваучери за точно определени услуги, те трудно биха злоупотребили с тях, ако и контролът е силен. Тази революционна промяна в системата на социалните помощи ще бъде обсъдена със социалните партньори и с Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, което също е стъпка в правилната посока. Тъй като парите за помощи по принцип са лимитирани, с въвеждането на ваучери може да се разшири обхватът на подпомагането.
"Стандарт" отразява реакции по повод окупацията на Алма матер. Янаки Стоилов, БСП: Тези окупационни действия нямат нищо общо с демокрацията. Ако ръководството на СУ ги подкрепя, то е съотговорно с тези, които в момента пречат университетът да бъде използван по неговото предназначение. В случая говорим за 100 човека, а в университета студентите са около 25 000. Бойко Борисов, ГЕРБ: Ако ще и Луната да окупират, за Орешарски и комапията, която представлява, няма значение. Това не са хора като нас, които заради 1000 души на Орлов мост да си подадат оставките. Най-правилното и най-полезното е да се направи един служебен кабинет и предсрочни избори.
Не може заради 100 човека цял университет да не учи. От такива реакции преливаха вчера форуми и социални мрежи, отбелязва "Преса". И макар някои да се радваха от неочакваната ваканция, много младежи се възмущаваха искрено от блокадата.
"Едни хора искат да се върнат на власт", коментира в "Телеграф" проф. Пламен Легкоступ, ректор на Великотърновския университет. Според него все по-ясно личи, че студентските протести се политизират. Те се превръщат в борба за власт. Всяка политическа сила иска да упражнява властта, за да може да реализира своята програма. Това обаче трябва да става с демократични парламентарни средства. Това, което се случва - да лишаваш други хора от правото на труд, на обучение, е противоконституционно. Според проф. Легкоступ логичните изводи, които могат да се направят от случващото се в държавата - тези, които не са на власт, искат да дойдат на власт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!