Европа обмисля тотален контрол на торентите, пише "Труд"
Пред споделянето на файлове в интернет надвисва буря. В началото на януари Европейската комисия започна консултация за промени в Директивата за закрила на интелектуалната собственост (IPRED), приета през 2004 г.
Тя се базира на доклада на ЕК за нейното прилагане от 22 декември м. г. Еврочиновниците констатират, че нарушаването на авторските права се е увеличило заради интернет.
Според ЕК интернет доставчиците и търсачките трябва да сътрудничат в борбата срещу пиратството.
Прехвърляме до 20 дни отпуск за следващата година, извежда на първа страница "Труд".
Неизползваният отпуск за 2010 г. ще може да се вземе до 31 декември 2012 г. Това реши парламентът с одобрението на първо четене на промените в Кодекса на труда, предложени от ГЕРБ.
В интервю за "Телеграф" Николай Кабакчиев, оперативен директор на летище София, уверява, че мерките за сигурност са постоянно налице и отговарят на европейските изисквания.
В момента в изпълнение са две процедури за обществени поръчки. Едната е за рентгени за багаж. Другата е за металодетекторни рамки, през които минават пътниците и засичат оръжие, ножове и други забранени за пренасяне предмети на борда на самолета
Опасните за преминаване и ползване подлези в София ще бъдат временно затворени, информира под глава "Новинар".
По думите на председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов мярката със сигурност няма да е трайна, тъй като подлез не може да се затвори завинаги.
Коментарът на Иванов е по повод твърдението на заместник-кмета по сигурността Иван Сотиров, според който на мястото на столичните подлези, които са в много лошо състояние, могат да се направят пешеходни пътеки и светофари.
150 000 книжки са отнети за превишена скорост от 2007 г. насам, казва пред "Труд" Ваньо Стоевски, директор на КАТ "Пътна полиция"-София.
По думите му шофьорите са станали "пò европейци", защото втора година отчитат намаление на жертвите от пътни произшествия.
От месец някогашното летище на магистрала "Тракия" след разклона за Цалапица вече не съществува, пише под глава "24 часа".
Мантинели разделиха на две трасето, наричано "отсечката на смъртта" заради многобройните катастрофи в този участък. Ограничителните знаци за 80 км/ч обаче стоят, алармира изданието.
Комисията за защита на конкуренцията се е самосезирала заради съмнения за картел при хлебопроизводителите, отбелязва "Класа".
Причината е, че браншови организации публично са обявили цени на хляба, а това не е прието в европейската и световната практика. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов преди правителственото заседание.
В България няма зърнена криза, категоричен бе той по повод обвиненията на БСП, че в страната има дефицит на пшеница, пише изданието.
Всеки привлечен зрител от държавните театри, филхармонии, опери вече ще им носи фиксирана държавна субсидия, констатира "Сега".
Срещу всеки продаден билет куклените и драматичните театри ще получават от държавата съответно по 10 и 12,5 лв. Субсидията за драматично-музикалните театри ще е 40 лв. на зрител, а филхармонии и опери ще взимат по 50 и 70 лв.
С новите стандарти за издръжка, одобрени от кабинета, културните институти оставят зад гърба си историческото финансиране и минават към делегирани бюджети.
България е овладяла проблемите си с бюджетния дефицит, подчертава "Сега". Това става ясно от публикуван документ на Европейската комисия, който оценява мерките за затягане на финансовата дисциплина у нас и в още три страни от ЕС - Финландия, Кипър и Дания.
"Към момента не са необходими по-нататъшни стъпки", пише за България ЕК, която миналата година започна срещу страната ни процедура за свръхдефицит, след като стана ясно, че има скрити задължения на държавата към бизнеса и че бюджетът ни за 2009 г. е излязъл на червено с над критичните 3% от БВП.
Според челото на "Дневник" няма шанс през 2011 г. пазарът на труда да се възстанови и заетостта да се върне на нивата си отпреди кризата.
Разкриването на работни места остава основно предизвикателство на фона на сигналите главно от развитите икономики, че въпреки възстановяването на дейността им компаниите не бързат да наемат нови кадри.
Това ще изисква влагане на повече усилия от работещите, ще намали доходите от единица труд и ще доведе до неблагоприятни здравословни и социални последици за днешното поколение.
Изводите са от доклада "Глобални тенденции на пазара на труда 2011" (Global Employment Trends 2011) на Международната организация по труда, пояснява изданието.
Политическата атака срещу кабинета и лично срещу Борисов ще продължи - с пикове и спадове - до есента, анализира пред "Труд" политологът Огнян Минчев.
Според него в тази кампания няма почти нищо ново.
"Тя е разигравана няколко пъти след 1990 г. - срещу правителствата на Филип Димитров, Иван Костов и - в по-различна форма - на Жан Виденов".
Минчев прогнозира: "Очаквам "стягане на редиците" и нова атака срещу кабинета след няколко седмици. Оръжията напълно съответстват на манталитета, интелекта и морала на тези, които ги употребяват.
Успехът или провалът на тази кампания е в зависимост от психологическата и организационната устойчивост на Борисов и неговия отбор, както и от реалните дефицити на тяхното управление".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!