Никой не иска да е министър, пише "Труд".
Броени дни остават до назначаването на служебно правителство, а президентът Росен Плевнелиев не може да си намери министри.
Причината - голяма част от поканените отказват с мотива, че не желаят да носят отговорност за стореното от ГЕРБ заради два месеца съмнителна слава.
Друга част от обсъжданите имена президентът отхвърлял сам, защото му били твърде приближени и обществото можело да го държи по-късно отговорен за действията им.
Едната група от близки до президента хора, които вече са отхвърлени от самия него, е всъщност т.нар. кръг "Капитал". В него освен бизнесмена и издател Иво Прокопиев влизат банкерката Цветелина Бориславова, уволненият министър Трайчо Трайков и вицепремиерът в двойна оставка, но още не освободен от парламента, Симеон Дянков.
За четиримата от няколко месеца се говори в парламента, че ще правят партия с благословията на държавния глава
Три пъти канят Кристалина Георгиева за премиер, пише "Стандарт".Този вариант все повече печели поддръжници. На среща с президента Росен Плевнелиев вчера лидерите на двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" също са посочили името на българската еврокомисарка като спасител в кризисното положение.
Президентът бил разговарял вече три пъти с Кристалина Георгиева, допълва изданието. Засега тя е отклонила поканата, но не е отказала.
В настоящата ситуация премиерът трябва да е уважаван човек технократ, без особени политически амбиции, който да е готов да изпълни една, като цяло, неблагодарна задача. Условията днес са много по-различни от тези през 1997 г., пише в "24 часа" политологът Даниел Смилов.
Тогава служебното правителство беше преход към управлението на СДС, чиято победа на изборите не подлежеше на въпрос. Днес ситуацията е неясна, затова експертността и партийната неутралност (доколкото е възможна) са от много по-голямо значение.
Поради неяснотата за изхода на следващите избори служебното правителство не трябва да се натоварва с големи очаквания и надежди за смяна на политика. Неговата функция ще бъде чисто логистична: да преведе страната устойчиво до следващите избори, като осигури тяхната честност и прозрачност.
В този смисъл никой не трябва да остане с впечатлението, че за три месеца България ще стане президентска република, където Плевнелиев ще диктува политиката. Разбира се, има смислени неща, които може да се започнат и от служебно правителство.
Например преоценката на функционирането на регулаторните органи, анализа на тяхната дейност и изискването за по-твърд подход от тяхна страна по отношение защитата на конкуренцията и избягването на злоупотребите с монополно положение.
Но от служебното правителство не могат да се очакват законодателни промени, което силно ограничава и възможностите му за промяна на основни политики.
Исканията на протестиращите варират между реалното и абсурдното, пише "Сега".
Кой, как и дали могат да се изпълнят разнообразните искания на протестиращите - това е големият въпрос, след като обединеният граждански комитет връчи на президента Росен Плевнелиев списък с 23 идеи.
Сред тях са: да се свика Велико народно събрание (ВНС), сегашният парламент да продължи да действа с програмно правителство, да бъде въведена изцяло мажоритарна избирателна система, да се одържавят предприятията за комунални услуги, да има гражданска квота във всички регулаторни органи, да се прекратят делата срещу длъжниците за ток, парно, вода и др.
Покрай всички емоции остана общото впечатление, че за реализирането на идеите задължително трябва да се свика ВНС.
На практика обаче не е така. С малки изключения промените са по силите на изпълнителната власт или от компетенциите на обикновен парламент.
Под заглавие "Ескалация на абсурда", коментира протеста Валентин Георгиев във в. "Дума".
Властта на улицата започна да показва и грозните си страни. Първоначалното опиянение от отприщилата се свобода и осъзнатата сила на събудилото се гражданство е на път да се размие в безконтролна ескалация на абсурда.
Залива ни порой от искания, някои от тях взаимно изключващи се, които не вещаят нищо добро за страната, ако не бъдат канализирани в демократичното политическо русло.
На бърза ръка истинските проблеми, които изкараха хората навън - монополите, високите сметки, гладът, бяха подменени с всякакви ултиматуми с претенция на безапелационна истина. И което е по-опасното - няма институция, партия или политик, които да респектират и да защитят правовия ред.
Младите да се върнат от Запад и да управляват, призовава от страниците на "Стандарт" акад. Георги Марков, директорът на Историческия институт на БАН.
"Трябва да излезе ново поколение политици. Все се надявам, че една част от нашите умни момчета и момичета ще се върнат от Западна Европа и Северна Америка.
Както някога са се върнали Стоилов, Радославов, Данев, Ляпчев и т.н. - кой завършил Сорбоната, кой - Хайделбергския университет. Те са се връщали да строят нова България.
Политиците от прехода са изхабени и безпомощни, трябват нови лица с нова политика. Старите не трябва да ги показват по телевизията, те дразнят хората", казва той.
Метрото излезе на имотния пазар, пише "24 часа".
6 месеца след пускането на втория лъч на столичното метро 75% от търговските площи на станциите между "Ломско шосе" и "Джеймс Баучър" са вече заети от наематели.
На "стария" - първия лъч на метрото, заетостта е близо 100%.
8000 свободни места в забавачките в столицата, съобщава "Монитор".
Над 8000 са свободните места за първа група и яслите в София за следващата учебна година, съобщи шефът на дирекция „Образование" Мария Минчева. Надпреварата в електронната система е за хлапетата, родени през 2010, 2011 и 2012 година.
Свободните места за малчугани в яслените групи са 3800, което е с 400 повече от миналата година.
Срокът за избиране на забавачка е 25 април, а първото класиране за място в детско заведение ще се извърши на 26 април.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!