Махат 550 души от културата, съобщава на първа страница "Труд". Творци и служители на държавна заплата в сценичните изкуства ще намалеят с 550 човека.
Свиването на трупите от 4474 души средно с 13% бе решено с постановление на Министерския съвет.
Артначалниците трябва да съкратят съставите си преди 1 септември. Кои служители ще останат - ще решават самите мениджъри.
В "Труд" Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите, определя първите крачки, които направи Министерството на културата в областта на реформата, като изключително верни.
"Българското сценично изкуство трябва да излезе от негетативното си състояние, в което стоиш, не работиш и получаваш ниска заплата. Първите крачки са тези - оптимизиране на дейностите и там, където институтите могат да се съберат безболезнено, това да се направи", е позицията на Мутафчиев.
Вече има глоби, ако се бавят европроекти, казва в интервю за "Труд" Томислав Дончев, министър по усвояване на средствата от Европейския съюз.
Той обяснява, че Министерският съвет с постановление регламентира, че в рамките на три месеца всеки бенефициент, който е изряден, трябва да си получи всички плащания. Ако това не стане, предвиден е силно репресивен механизъм - дължи се лихва за забавяне.
Дончев очаква това да играе ролята на достатъчно мотивиращ фактор.
В бюджетите на ведомствата няма предвидено такова перо за лихва за забавяне. Това означава, че парите за наказателната лихва трябва да се вземат от текущата издръжка на министерствата - например от заплатите, обяснява министърът.
В интервю за "24 часа" министърът на българите в чужбина Божидар Димитров посочва, че ако наистина искаме да представяме историята на България, трябва да имаме площ от 40-50 000 кв.м.
Богатството, което е в музея, не може да бъде показано на 3800-те кв. м, които има в Бояна. Те стигат само за показване на златните и сребърните съкровища. Те обаче не са българската история, а са история само на един от народите - траките.
Всички останали 600 хил. експоната стоят затворени във фондовете на НИМ и чакат да излязат на някоя временна експозиция, споделя Димитров.
"Съдът ни поряза с пренебрежение", е озаглавено интервюто за "Стандарт" с генералния комисар на МВР Калин Георгиев. Той оценява, че "Килърите" е уникална операция. Става дума за организирана престъпна група за поръчкови убийства.
Георгиев обяснява: "Представили сме схема на организацията, която показва, че тя има различни нива на защита, има прекъсване между отделните сегменти. Изключително високо ниво на организация и конспиративност".
Георгиев не смята, че отношението на съда е обективно и лишено от емоции.
"Не искам мафията да си има държава", заявява в интервю за "24 часа" вицепремиерът Цветан Цветанов.
По думите му съдебната система създаде предпоставки и условия тези лица, които бяха част от "Всичко коз" и "Килърите", да покажат, че държавата е безсилна. И съдебната система е част от това безсилие, което държавата показва.
Как резнаха пипалата на Октопода в парламента, коментира "Монитор".
Посочва се, че първата годишнина на 41-ото Народно събрание мина под знака на световната икономическа и финансова криза и остави встрани може би най-същественото нещо, с което ще се запомни този парламент. А то е нелеката и неблагодарна битка с онези, които влизат по чужда воля в свещената сграда.
И после заради зависимостите си сътворяват бели, които досега плащаха единствено данъкоплатците. За първи път бе показано, че Октоподът няма място в пленарната зала. И че на двадесетгодишната паралелна власт се слага край.
Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество", коментира в "Пари", че ако в пенсионната система се увеличат осигуровките с оправдание за "решаване на проблем", тогава и други системи ще искат същото.
Здравната система също ще поиска и ще получи шоково вдигане на здравната осигуровка - с аргумента "след като за пенсиите може, и за здравето може". Всички други министри също ще поискат повече финансиране, т.е. по-високи данъци.
Накратко, ако в една сфера не се прави реформа, а се вдигат данъците, всички останали ще поискат същото. И данъчно-осигурителното бреме ще скочи до небесата с всички негативни ефекти.
Сделки над 5000 лева и заплатите ще се плащат само по банков път, акцентира "Сега". Плащането на повече от 5000 лева на ръка ще се третира като нарушение според нов закон за ограничаване на плащанията кеш, чийто проект вече е публикуван на сайта на Министерството на финансите.
Заплатите пък задължително ще се превеждат по сметка - независимо за колко лева става дума. Друг готов проект - за промени в данъчно-осигурителния процесуален кодекс, "пробива" банковата тайна.
Трезорите ще бъдат длъжни да дават данни и копия от документи за фирми и граждани, на които са отпуснали кредити.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!