Темата на "Труд" тълкува в етимологичен и семантичен план думата "лобизъм", обвързвайки я с констатацията, че лобистки закони превземат държавата.
Първият от тях е този, който засяга промените в Семейния кодекс (СК) - без мотиви е прокарана поправка, която според специалисти обслужва имотната мафия.
Парламентът прие единият съпруг да може да се разпорежда с общото недвижимо или движимо имущество в семейството без знанието на другия.
"Човек трябва непрекъснато да подозира половинката си и през ден да ходи до службата по вписванията, за да не го метнат. Та ако имаш 1/12 от имот, без да си съпруг, другите съсобственици трябва да поискат съгласието ти, за да го продадат на трето лице- удиви се дългогодишен адвокат.
При 10 хиляди развода на година евентуалните нарушения ще се мултиплицират, заяви Любен Корнезов (БСП). За първи път управляващи и опозиция са единодушни, че поправката може да направи "много бели."
Серия от скандали предизвикаха и промените в Закона за автомобилните превози, които наскоро минаха "на косъм" на първо четене в парламентарната транспортна комисия.
При обсъждането дори самите депутати от ГЕРБ са подкрепили текстовете с половин уста, а всички опозиционни партии са категорично против. Само преди няколко месеца поправки в същия закон бяха върнати от премиера Бойко Борисов заради съмнения за лобистка намеса.
Лобизъм витае и около промените в Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Идеята бе те да осветлят сделките с недвижими имоти и "прането на пари". Връщането на "вечните обвиняеми" в НПК е борба за надмощие на лобитата в юридическите среди, смятат спецове.
В своя статия "Труд" проследява в хронологичен план промените в редовете на властта, обобщавайки ги под заглавие: "Една година ГЕРБ - кадрова въртележка".
За "Класа" Мира Радева, социолог, МВМД съобщава, че очаква още оставки на министри. Министър Мирослав Найденов е първият толкова популярен земеделски министър. Същото се отнася и за министър Росен Плевнелиев.
Те попадат сред най-одобряваните, защото имат идеи, показват ги и ги реализират. Но, ако икономиката продължи да буксува, има голяма опасност от протести и още оставки.
Ще затваряме магазини за скрити обороти, казва Красимир Стефанов, изпълнителен директор на НАП, пред "Стандарт".
Лъжат ни, че бентлита са баничарки, а с яхтите возели жито, казва той. Към банкерите отправя апел: Намалете банковите такси, щом спрем кеша.
Милиони се въртят в брой, твърди за "Телеграф" Симеон Тасев, изп. директор на Българския форум на бизнес лидерите. Кешовите плащания хранят сивата икономика, е изводът му.
"Дневник" отразява доклад на Центъра за изследване на демокрацията, който установява, че неправителственият сектор потъва в "зоната на здрача".
Радвам се, че идеята министър на ромите провокира дебат, казва за "24 часа" Етиен дьо Понсен - посланик на Франция.
"Има два начина да се практикува професията на дипломата. Или се задоволяваш да се усмихваш и да пиеш шампанско, или опитваш, тъй като си осведомен наблюдател на българския политически и социален живот, да правиш предложения, да свързваш това, което вече е направено във Франция и може да бъде използвано като опит от България.
Делото "Борилски" бе специфично. Моята роля бе да сигнализирам, че доказателствата трябва да бъдат зачетени. А другият проблем е, че ромското малцинство в България и региона изпитва големи трудности, а те са ясни за всички - слабо посещаване на училище, трудности за намиране на работа, лоши условия в ромските квартали...
В такива случаи често - не казвам винаги, се създава специализирано звено, което да решава тези проблеми. Не съм имал други намерения освен да предизвикам дебат с идеята си за министър на ромите.
Аз съм от дипломатите, които казват нещата. Така разбирам работата си", казва Негово Превъзходителство.
Своето виждане за политическата реалност пред "Труд" споделя заместник-председателят на ДПС Лютви Местан, който смята, че Борисов и Костов проправят пътя към властта на Първанов.
Предстоящият вот има за основна цел да представи алтернатива на управляващите и подкрепящите ги в парламента. Едва ли у някого има илюзия, че вотът може да събори кабинета на Бойко Борисов. ДПС приема като акцентен провала на политиката в духовната сфера.
Управляващите обмислят да увеличат броя на месеците, върху които се изчислява обезщетението за майчинство, пише "Сега".
Жените да се осигуряват поне 15-18 месеца за майчинство. В момента майчински се плащат според вноските от последните 12 месеца.
Управителят на НОИ - Христина Митрева - уточни, че промяната е с цел по-добър контрол, тъй като сега майките често се самоосигуряват или се договарят с работодател да ги осигурява на по-високи доходи, щом забременеят.
Така после получават по-високо обезщетение.
В интервю за "Новинар" д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, съобщава, че 200 са регистрираните частни колекции у нас, всички големи колекционери са вече "на светло".
Общините трябва да осъзнаят интереса си и да правят пари от културното наследство, убеден е заместникът на Вежди Рашидов.
Пред "Монитор" Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС, казва: "Усвоихме 1,3 млрд. лв. от европарите. Променяме начина на обжалване на обществените поръчки. През пролетта започваме магистралите "Струма" и "Марица".
Държавата е разплатила 500 млн. лв. стари дългове към фирмите, информира изданието. Най-голяма сума издължило военното министерство. Борчовете са натрупани от кабинета "Станишев" по необезпечени договори."
"Дума" оповестява, че кабинетът "икономисва" 120 млн. лв. от пенсии. 20 000 души ще излязат на протест срещу промените в социалния кодекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!