Какво се случи дотук с протестите? Ето мнението на анализатора Даниел Смилов, публикувано днес във в. "Труд":
Създадена е устойчива обществена нагласа, че определени политически "грешки" са непростими;
Има огромна обществена подкрепа за протеста;
Има подкрепа за основното искане на протеста - оставката на Орешарски - от ключови фактори;
Медийната среда се плурализира, като в резултат се получи обективно отразяване на протеста във водещите медии.
В интервю за "24 часа" Найо Тицин , едно от популярните лица сред протестиращите, казва: "Големият успех на протеста е, че развали комфорта на политиците. Аз не протестирам, защото искам да припозная някоя партия като своя в парламента, а защото случилото се мина всякакви граници. Наблюдението ми е, че определени групи протестиращи са изтеглени от протеста."Журналистът и продуцент Тицин обяснява, че хората, които по един или друг начин бяха организирани от ГЕРБ, сега не са на площада. "Преди се виждаха ясно и не бяха малка част от масовката на протеста. Организирани групи от ГОРД пък имаха за цел шествието да минава през централата на ГЕРБ, за да могат да викат срещу Бойко Борисов. И тях ги няма в момента. Сега протестът е доста изчистен..."
"Труд" анализира, че ипотечни и потребителски кредити, получени от различни банки, са сред най-често сочените обвързаности в декларациите за конфликт на интереси на членовете на кабинета "Орешарски".
Също "Труд" обявява, че мюсюлманите в България са в пълна готовност да си върнат над 1500 имота, които според претенциите им са владени от тях до 1949 г. Това ще се случи, защото мюфтийството е признато за правоприемник на стотиците съществували по царско време мюсюлмански вероизповедни общини и турски училища в цялата страна. Това е станало с решение на Софийския градски съд (СГС) от 4 юни 2013 г.
Ефектът от съдебното решение е, че вакъфските терени и сгради, които някога са били собственост на мюсюлманското изповедание, на частни турски училища и благотворителни или религиозно-просветни организации, ще се впишат в специален регистър и при бъдещи спорове за собственост това ще има определяща тежест. За претенциите на мюсюлманите сегашните собственици на имоти (държава, музеи, общини, частници и други вероизповедания) ще научат едва когато религиозната общност заведе дела да бъде призната за техен притежател.
"Стандарт" осведомява, че партия "Зелените" е вкарала ГЕРБ в черния си списък. Решението е взето на национална конференция в събота и неделя. "Имаме списък с партии, с които никога няма да имаме общи действия, установихме, че сме пропуснали да прибавим ГЕРБ и поправихме грешката, обяснил пред вестника Андрей Ковачев."Зелените" още не са взели решение дали ще подкрепят влизането на СДС и БЗНС в Реформаторския блок. На конференцията е имало противоречиви мнения по този въпрос. Причината за това са миналите тесни отношения на сините с ГЕРБ. За сметка на това "Зелените" са решили, че на този етап не приемат да бъдат част от коалиция или нова дясна партия, каквато предлага "Синьо единство".
Според публикация в "Капитал дейли" банките очакват повишено търсене на кредити. Надеждите са за активизиране основно на домакинствата.
Също "Капитал дейли" информира, че четиризвездният софийски хотел "Родина" се продава заради дългове към ОББ. Хотелът се свързва с председателя на надзорния съвет на фалиралата Балканска универсална банка Васко Нинов, който преди месец получи доживотна присъда за трафик на наркотици в Гърция.
"Сега" информира, че МВР въвежда м СРС-тата "авторски права" подобно на музикалната индустрия. Щели да бъдат направени регистри за контрол на техниката за подслушване.
Бизнесът е притеснен от политическата нестабилност, пише в. "Стандарт". Политическата нестабилност крие големи рискове, намалява доверието на чуждестранните бизнес партньори и те са по-склонни да забавят конкретни свои проекти. Това е едно от опасенията на предприемачите, които те изразяват в анкета на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), направена в края на юли. Бизнесът е е категоричен, че се нуждае от предвидима икономическа среда. Около 31% от участвалите в анкетата твърдят, че вече ДДС се възстановява в по-съкратени срокове, но според 64% от фирмите данъкът не се връща в по-кратки срокове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!