Промените в кабинета заемат централно място в днешния печат.
"Кабинетът - все повече ГЕРБ", е водещото заглавие на "Труд".
"Все повече ГЕРБ! Това е най-краткият начин, по който може да бъде описан кабинетът на премиера Бойко Борисов след поредните рокади.
Година и три месеца преди парламентарните избори той все повече залага на "тежката си артилерия" - партийните кадри. Те се роят за сметка на експертите, с които Борисов стартира преди 3 г. Явно стяга редиците на партията преди вота, коментираха експерти", посочва изданието.
Борисов подсилва кабинета с послушни министри, пише на първа страница "Сега". Кабинетът "Борисов" напълно загуби облика си на експертен, след като в четвъртък вечерта бяха отстранени двама ключови министри, а на тяхно място ще бъдат назначени верни партийни кадри на ГЕРБ, отбелязва изданието.
"Ако досега партийно необвързани кадри като Трайков и Константинов можеха да си позволят да изказват различни мнения и дори да противоречат на премиера, новите политически назначения вероятно няма да нарушават партийната дисциплина и да спорят с Борисов и депутатите, които командват парламентарната група.
Неслучайно в хвалбите за новите фаворити се набляга на тяхната "диалогичност". Което означава, че оттук нататък лобитата ще диктуват и реформи няма да има", пише "Сега".
"Нека за миг да забравим оперетата "Катар", когато говорим за уволнението на икономическия министър Трайчо Трайков. Ако се каже, че беше най-добрият в правителството, може би ще е пресилено, но че беше принципен, е безспорно", коментира "Капитал".
"Какво след рокадите", анализира социологическият щаб на "24 часа". Живко Георгиев, "Галъп" пише: "Това е пореден лифтинг на правителството, чийто имидж се е понабръчкал от един след друг все по-видими провали. Направените рокади не обещават някакви особено значими ефекти."
Васил Тончев, "Сова-Харис": "Не става дума за изгаряне на бушони с цел успокояване на обществеността, а опит да се заздрави дисциплината и да се подобри работата на екипа."
Румяна Коларова, политолог: "Оттук нататък стабилността на това правителство все по-малко ще зависи от министрите в него. Тя ще се определя от отношенията на кабинета с парламентарната група на ГЕРБ, от една страна, и с картелите, които доминират бизнеса в съответния министерски ресор, от друга."
Боряна Димитрова, "Алфа рисърч": "Изборът на категорично политически лица, изместващи експертния правителствен профил от началото на мандата, показва, че кабинетът се опитва да елиминира всякакви брожения "отвътре" и да си подсигури здрава партийна подкрепа."
Иво Христов, социолог: "Оставки на отделни персони спасяват управлението." Иван Чалъков, социолог: "Намирам мотивите на премиера за убедителни.
Нужна е съпротива срещу опошляването на средата в България, казва в интервю за "Новинар" Стефан Иванов, председател на сдружение "Демократично действие". Той посочва, че в политическите партии в България в момента предлагането на политики не просто не е на мода, а въобще такъв разговор не се води.
"Никога не съм изпълнявал политически поръчки", казва в интервю за "Преса" Иван Драшков, който депозира оставката си като зам.-председател на ДАНС.
"Аз си тръгвам удовлетворен и по лична преценка", казва той. "От 15 години няма скандал в държавата, който да ме е подминал. И въпреки това съм си вършил работата, за което никой не ме е погалил, никой не ми е дал орден. Е, сега искам малко да си почина, да се дистанцирам от интриги и скандали", обяснява Драшков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!