"Искат немски закони у нас",
пише на първа страница "Труд". Безпрецедентен пакет от 101 конкретни
промени в 24 закона има за цел да превърне условията за бизнес в
България в копие на немските.
Вчера ръководството на Германо-българската индустриално-търговска камара
връчи на премиера Бойко Борисов идеи за нови текстове в законите,
заимствани от действащите във Федералната република.
Една от идеите дори предвижда промяна на конституцията, с която да се
даде възможност на всички граждани да сезират Конституционния съд. Сега
за това са необходими подписите на поне една пета от депутатите.
До септември "германските закони" ще се обсъждат в министерствата, след това ще има нова среща с немските инвеститори.
"Стажът за пенсия се увеличава още от 1 януари" - това са най-новите идеи за стабилизиране на системата, изложени от
социалния министър Тотю Младенов след срещи с представители на БСП и
ДПС, съобщава "Сега".
Пенсионната реформа ще започне още на 1 януари 2011 г., а не както се предвиждаше от 1 юли, но пък стажът ще се вдига плавно, твърдви вестникът.
Новата формула на социалното министерство била от 1 януари нужният осигурителен стаж за пенсия да се вдига с по 1 година. Така през 2013 г. жените ще се пенсионират на 60 г., а мъжете - на 63 г., след 40 г. стаж.
"Всяка четвърта ревизия води до отказване на поискания ДДС", разкрива пред "Класа" Красимир Стефанов, изпълнителен директор на Националната агенция по приходите.
Той посочва, че кризата е удобен повод доскоро коректни към фиска дружества да се изкушават от измами. Допреди 3 години само в около 10% от проверките и ревизиите за възстановяване на ДДС се откриваха опити за източване. Сега всяка четвърта ревизия води до частично или пълно отказване на поискания данъчен кредит.
Затова правим единственото възможно и разумно нещо, като насочваме вниманието си към измамите, и то преимуществено към злоупотребите с ДДС. Съвместно с МВР, ДАНС и прокуратурата създадохме специален ресор за борба с измамите и само от началото на годината сме предотвратили данъчни измами за близо милиард лева, обяснява Стефанов.
Прогнозите на финансовия министър Симеон Дянков за бюджета за 2011 г. са по-оптимистични и от приказки за 1001 нощ, коментира "Сега". Според макрорамката до 2013 г. ще се радваме на ръстове от 3,6% почти докъм 5% годишно.
Но българската икономика няма как да изпревари по ръст - и то двойно, еврозоната. Основните партньори на страната ни са в ЕС, а там двигателите на растежа още пърпорят на ниски обороти. По последни данни от 27 страни в ЕС само две продължават да пропадат - ние и фалиралата Гърция.
Според автора в "Сега" прогнозите за ръста на икономиката са преувеличени, за да позволят да се планират големи разходи. Ако бюджетът вече е планиран "на червено", както е в нашия случай, ще се отвори още по-голям дефицит, предупреждава коментаторът.
"Следим голяма част от бандите", казва в интервю за "Телеграф" вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
"В момента контролираме много от организираните престъпни групи. В това число и със спецсредства. И когато направят грешка, веднага ги задържаме. През последните месеци не са малко случаите, в които залавяме групата в процес на престъпление или изчакваме да извършат даденото деяние, за да сме по-убедителни пред съда", обяснява Цветанов.
И допълва, че процентът на групите, които контролират е достатъчен, за да може обществото да усеща силата и подкрепата на държавата за гарантиране на спокойствието и сигурността в страната.
"Най-високо трябва да се оцени това, че разбихме монопола на наркобосовете", казва в интервю за "Монитор" проф. Стоян Кушлев, председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
По думите му ликвидирането на две престъпни групи за разпространение на наркотици в Югоизточна и Югозападна България, които са били свързани, е от огромно значение.
Кушлев добавя, че в Европа търпим големи негативи заради работата на съдебната система. Европейските ни партньори няма да се примирят с това състояние на нещата. Няма да вдигнат този механизъм на приятелски мониторинг, докато нещата в съдебната система не се решат.
Имотите на прокурорите под лупа. А на другите от властта? С какво точно прокурорите са по-лоши от останалите хора, които декларират имуществото си пред Сметната палата?
Това е част от анализа на "24 часа" на внесения от министъра на правосъдието график за мерките на правителството и съдебната власт за съдебна реформа, срещу корупцията и организираната престъпност.
Авторът поставя на особено важно място въвеждането на постоянно задължение за извършване на проверки на имотното състояние на митнически служители и служители на НАП.
В интервю за "24 часа" Андрей Андреев, прокурор от Софийската градска прокуратура коментира упреците в последния евродоклад към разследването на престъпленията срещу финансовата система на ЕС.
"Критиките към нашето звено бяха най-вече за това, че се извършват проверки, а не се започват директно наказателни производства по определените сигнали. За да започнем работа, ние трябва да получим сигнал от някоя служба - или административен орган в България, или някоя партньорска служба като ОЛАФ, или от митническите служби на съответните държави.
Разликата е в това, че обикновено един сигнал, който получаваме от родните административни служби, обикновено не съдържа достатъчния обем от данни, за да започнем наказателно производство. Опитът ни досега показва, че на базата на сигнали от чужбина сме започвали наказателни производства, които впоследствие са завършвали успешно", посочва Андреев.
"Жп проектите са зациклили тотално", е озаглавено интервюто в "Труд" с министъра на транспорта Александър Цветков. Той потвърждава, че нито един от големите проекти за модернизация на жп инфраструктурата реално не е започнал, подготовката им е изключително изостанала.
Един голям железопътен проект се подготвя средно около 3 години и това, което се случва сега, форсирането на работата по жп инфраструктурата, е трябвало да започне преди 3 години.
Факт е, че при откриването на оперативна програма "Транспорт" не е имало нито един готов жп проект, който да започне и да се изпълнява.
Министър Цветков посочва още, че в момента БДЖ си плаща горивата и тока, функционира нормално и стабилно, но няма възможност да изплаща натрупаните задължения, които само през последните няколко години са се увеличили 3 пъти.
"Труд": Искат немски закони у нас
Германо-българската индустриално-търговска камара връчи на премиера Бойко Борисов предложение за 101 промени в 24 закона
30 юли 2010, 08:31
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!