След изтеглянето на германската медийна група "Вестдойче алгемайне цайтунг" (ВАЦ) от България, сега медиите, които тя издаваше доскоро, сменят главните си редактори.
Новият издателски борд на новия собственик - вестникарска група "България", обяви конкурси за главни редактори на вестниците "24 часа", "Труд", "168 часа" и "Седмичен труд". Това каза в Националния пресклуб на БТА Любомир Павлов, президент на Издателския борд.
Ще има конкурс за първи директор за интернет сайта на вестникарската група, каза още Павлов. Очаква се процедурата да приключи до края на февруари.
Никола Пенчев и Зоя Дамянова остават като изпълняващи длъжността главни редактори съответно на вестниците "168 часа" и "Седмичен труд". Тошо Тошев и Венелина Гочева са предложили за изпълняващи длъжността главни редактори на "Труд" и на "24 часа" Никола Кицевски и Борислав Зюмбюлев и предложението е прието.
Според Любомир Павлов рекламните приходи и тиражите на изданията на групата ще се увеличат.
Изданията на групата може да станат едно по едно публични дружества, което да привлече допълнителни инвеститори, каза Огнян Донев, член на борда.
В живота всяко нещо се променя или умира. Тези които се променят по-добре, печелят пред своите конкуренти. Ще използване времето на депресията за да сме най-добрите когато започне икономическия подем, каза Донев.
Тошо Тошев остава акционер в "Медия холдинг", като делът му малко се увеличава от досегашните 6%. Той посочи, че ще бъде и председател на борда на директорите на "Медия холдинг". Венелина Гочева също ще притежава акции в "168 часа", добави Павлов.
В изданията има публични правила за правене на журналистика, които ще бъдат публично оповестени след дискусия. Ще има санкция за нарушаването на тези правила с прозрачна процедура, която сега се обмисля. Не може всеки журналисти да пише каквото си иска без никаква отговорност за обществото, каза Христо Грозев, член на борда.
Съкращаване на журналисти в нашите издания няма да има, беше категоричен беше Любомир Павлов. Той добави, че може техният брой да се увеличи. Много неща в оптимизацията на нашата работа ще са свързани с разпространението, печатницата и оптимизиране на други разходи, но не с журналистиката, каза Павлов.
Проучване на агенция "Медиана" показва, че вестникът с най-много читатели е "Труд", следван от "24 часа", Телеграф" и "Стандарт", каза Любомир Павлов. Сред младите хора "24 часа" е по-популярен, сочи проучването, добави той.
Родената през 1963 г. Венелина Гочева беше главен редактор на в. "24 часа" от 1999 г. Завършила е история във Великотърновския университет и e била кореспондент на в. "Народна младеж" там.
След 1989 г. работи във в. "Диалог" и постъпва в "24 часа" при създаването му през 1991 г. Създателят и главен редактор Валери Найденов я прави правителствен репортер и шеф на отдел "Вътрешна политика", а през 1993 г.- зам.-главен редактор.
След конфликт с
другия собственик на пресгрупата Петьо Блъсков през 1996 г. Найденов и Гочева отиват във в. "Континент"
заедно с група колеги, а
след година се връщат - той отново като главен редактор, тя - негов първи заместник.От 2000 г. е зам.-председател на Съюза на издателите в
България. Омъжена, с един син.
Тошо
Тошев беше един от двамата изпълнителни директори на "Медиа холдинг", издател и главен
редактор на в. "Труд" от 1990 г. Председател на Съюза на издателите.
Роден е през 1943 г., завършил е българска филология в Софийския университет. Работил е в отдел "Пропаганда" на Софийския градския комитет на БКП и в програмната редакция на БНТ, а в средата на 80-те години постъпва в "Труд" - като зам.-главен редактор на Владислав Панов, с когото Тошев е работил преди това навсякъде.
След 1989 г., когато партийно-държавните профсъюзи се разпадат, ръководството на техния наследник КНСБ прехвърля собствеността на журналистическо акционерно и от 1992 г. се води частен.
От четвърти по тираж вестник в началото на 90-те години, "Труд" става първи от средата на 1997 г., подпомогнат и от странични фактори - кризата в партийните вестници "Дума" и "Демокрация" и кризата в пресгрупа "168 часа".
Германската групировка ВАЦ купува "24 часа", а след това и "Труд" и става собственик на "Медиа холдинг". В началото на 1998 г. "Труд" достига рекордния тираж 540 000 в събота (броят с програма на телевизията) и около 350 хил. през седмицата.
От 1997 г.
двата вестника са с еднакви реклами и страници с малки обяви, все повече си
приличат и като графичен дизайн. След 2000 г. тиражите и на двата вестника
постоянно спадат.
Тошо
Тошев е женен 5 пъти, има трима сина.
На 9
декември 2009 г. Комисията по досиетата обяви, че Тошко (Тошо) Николов Тошев - един от
собствениците, директор и главен редактор на в. "Труд", е бил вербуван под
псевдонима "Бор" от 1975 до 1990 г. като "съдържател на явочна
квартира" и е сътрудничил на Държавна сигурност към Софийското градско
управление на МВР.
Един от основателите на седмичника "168 часа" и създател на "24 часа" Валери Георгиев Найденов, който беше и първи зам.- главен редактор на в. "Дума", е бил вербуван през 1983 г. и с агентурен псевдоним "Сашо" е работил за Първо, Шесто и Второ управление на ДС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!