Темата на "Труд" алармира, че зимата пристигна с опасен "коктейл" от вирусни заболявания. И тази година най-масовата зараза ще е от свински грип, или както го наричат епидемолозите H1N1 (2009).
Новият грип "Пърт", изолиран за първи път в австралийския град и кръстен на него, ще ни разболява наравно с познатия още от 2007 г. "Бризбейн".
Заедно с тях в "атака" са и аденовируси, риновируси, норовируси, парагрипни и др., предупреждава акад. Ангел Гълъбов, директор на Института по микробиология при БАН.
"Пърт" е 10 пъти по-смъртоносен от свинския грип.
Според данните в момента на всеки 10 000 българи има по 96 болни от остри респираторни заболявания.
Някой от тези случаи са на грип, казва националният консултант проф. Кожухарова. По думите й освен в Англия, Финландия и Норвегия, свинският грип е доминиращ също в Испания, Швеция, Израел.
В заключение тя съветва - когато човек се почувства силно отпаднал при добро здраве, веднага да потърси помощ при личния си лекар.
Сметките за парно ще ни сгорещят, анонсира в метафорично заглавие на челна страница "24 часа".
Въпреки топлото време през ноември сметките за парно в София май ще са високи.
На по-задна страница под заглавие "Какво да се прави, за да не откажем парното през 2020 г." се посочва, че топлофикация трябва да мисли за алтернативно гориво като биомаса и боклук.
Вътрешният министър Цветан Цветанов почти сигурно няма да бъде разследван заради разгласените разговори между шефа на горнооряховската болница и лекари, които според неговата версия уговарят убийството на новородено, пише "Сега".
Държавното обвинение бе сезирано от БСП, след като в опит да отхвърли обвинения за полицейско насилие при ареста на четирима медици от Горна Оряховица Цветанов направи безпрецедентен ход - чете разпечатките от подслушаните разговори, прихванати по друго разследване, от трибуната на парламента, припомня изданието.
Президентът Георги Първанов обмисля вето за Изборния кодекс, информира "Труд". Той се обяви против двустепенната регистрация на партиите. Според него би трябвало да се забрани или ограничи до минимум разплащането на ръка по време на предизборната кампания.
"24 часа" пише: "Нова порция окончателно приети текстове от Изборния кодекс", според които участието в избори вече няма да бъде скривалище за арестанти и кандидати с повдигнати обвинения за престъпления.
Според един от приетите текстове кандидатите за депутати, кметове и съветници действително ще получават имунитет от момента на регистрацията си за участие.
Той обаче няма да важи, когато вписаните кандидати "са били задържани или привлечени като обвиняеми преди датата на регистрация".
Изборният кодекс ГЕРБ отнася много критики и от неправителствени организации, и от опозицията, и от президента.
За "24 часа" председателят на НС Цецка Цачева е категорична, че ГЕРБ не търси служебна победа - "практиката показва, че всяка политическа сила, която си е позволила да изготви и приеме закон, обслужващ нейни партийни интереси, си е платила за това. И мога да ви уверя, че сме прецизирали промените така, че да съответстват на обществените отношения, които трябва да регулират, а не през призмата на теснопартийни интереси", твърди Цачева и допълва, че след ваканцията ще внесе проекторешение, с което да бъдат утвърдени правила за етично поведение на народните представители.
КНСБ свиква днес конференция под надслов "20 години по-късно - с поглед напред", отбелязва "Труд". Идеята е да огледа и да очертае политиката на синдиката до следващия конгрес, който ще е през май 2012 г.
В интервю за изданието президентът на синдиката Пламен Димитров категорично заявява, че няма причини да променят курса.
"Но в чисто икономически план ни предстоят сериозни дебати с правителството как ще гарантираме растежа на икономиката. Явно е, че само с износа, колкото и да се хвалим, че се е увеличил, това не може да се получи.
Затова трябва да се стимулира вътрешното потребление. А то без увеличение на доходите не става. Така че споровете няма да са само за по-висока минимална заплата."
Относно смяната на собствеността на двата най-големи всекидневника, в интервю за "Труд" Карл Хабсбург подчертава, че преди да се правят каквито и да е промени, трябва да се направи добър анализ.
По думите му на практика първото, което е изключително важно да се направи, е тези много добри търговски марки - "Труд" и "24 часа", да бъдат по-добре представени в интернет.
"Съвсем ясно е, че поемаме огромна отговорност. Смятам, че при една толкова голяма структура, всеки просто трябва да си знае ролята и задачата.
Аз не живея в България и е съвсем ясно, че не зная какво се случва всеки ден, но задачата ми е първо да има утвърдени професионални стандарти и второ - те да се спазват."
Кой инвеститор е луд да сменя съдържание или екипи, след като това са най-добрите вестници? Така възкликна Христо Грозев, един от петимата нови собственици на "24 часа" и "Труд", пред "24 часа".
Това са вестниците, в които читателите имат най-голямо доверие. Въпреки кризата те продължават да са на печалба. За три години ще я увеличим до нивата преди стагнацията.
Поне това са плановете ни, обявиха на пресконференция Карл Хабсбург, Даниел Руц, Христо Грозев, Любомир Павлов и Огнян Донев.
Здравеопазването е национална цел и трябва да ни обедини, апелира министърът на здравеопазването Стефан Константинов в интервю за "Атака". В отговор на въпрос Константинов казва, че ще се сменят клиничните пътеки с диагностично-свързани групи и ще бъде изработена националната здравна карта.
Тя ще ограничава появата на нови лечебни заведения там, където всъщност няма нужда от тях, ще ги ограничи и финансирането им от здравна каса.
"Ние не забраняваме появата на нови лечебни заведения, но ако обществото не се нуждае от тях защо НЗОК да сключва договори", коментира министърът.
По думите му пътят, по който трябва да се върви към реформата, е окрупняване на лечебните заведения, сливането им, но там, където не отговарят на никакви критерии, не е изключено и да бъдат затваряни.
В интервю за "Пари", по отношение на условията за лечение Константинов допълва, че "хората не трябва да имат свръхочаквания, особено, когато не си плащат и здравните вноски".
Пред "Пари" Томислав Дончев, министър по управлението на средствата от ЕС, констатира, че през 2011 г. ще усвоим толкова пари, колкото за последните три години.
В отговор на въпроса "какво обещавате да свършите през 2011 г." министърът казва: "На първо място, всичко, което правим в момента, трябва да бъде продължено с още по-високи темпове. Трябва да преодолеем забавянето на големите инфраструктурни проекти - пътища и най-вече железници...
С 27-те информационни центъра, които се надявам да стартират през следващата година, ще имаме професионални администрации на място.
Като темп на разплащанията считам, че следващата година можем да очакваме да бъде платена сумата, която сме разплатили до момента в рамките на три години - 1,5 млрд. лв."
До 600 млн. лв. заем ще получи страната ни за подкрепа на реформите в железопътния сектор, след като правителството одобри Меморандум за разбирателство със Световната банка, информира под глава "Класа".
Документът е продължение на подписания през лятото Меморандум за разбирателство за активизиране на сътрудничеството за развитие на инфраструктурата в България.
В самия документ не е описан точният размер на сумата, а са очертани приоритетите за реформи и подкрепа.
Правителството се ангажира да създаде финансово стабилен жп сектор, който да отговаря на европейските изисквания, като се спазва строга фискална дисциплина.
Нужна е промяна на стила във фонд "Земеделие", казва за "Класа" Меглена Плугчиева, депутат от Коалиция за България и зам.-председател на комисията по еврофондовете.
По думите й тази промяна трябва да е в посока на промяна на правилата - на опростяването им.
"Трябва да има типови проекти и смъкването им долу в областите и общинските земеделски служби, защото фермерите имат нужда от помощ, както и от това, малките проекти да се разплащат по места", предлага Плугчиева.
Работодатели дължат над милиард осигуровки, казва през "Монитор" Христина Митрева, управител на Националния осигурителен институт (НОИ).
По думите й НОИ ще бъде на червено до 2017 г.
"Ако не се променят основните показатели - размерът на вноската, условията за пенсиониране, стажът, възрастта и т.н., ако не се правят стъпки за по-бързо нарастване на разходите в сравнение с приходите, което ставаше през последните години, тогава системата наистина ще се стабилизира."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!