"Брюксел ни пита за 91 дела", пише в заглавие на челно място в. "Труд".
Справка за общо 91 дела са поискали експертите от Европейската комисия, докато работят по мониторинговия доклад. Документът трябва да е готов до 18 юли и вероятно черновата му ще пристигне у нас само ден-два по-рано, пише "Труд".
"Взрив в съдебната система", пише "Преса". Незабавна оставка на действащия Висш съдебен съвет (ВСС), за да не нанася повече вреди на системата в оставащите му два месеца мандат, поискаха участниците в първия у нас съдийски протест, отбелязва изданието.
"Уволнението на съдия Тодорова е опит да се всее раздор в гилдията преди избора на нов ВСС", казва в интервю за "24 часа" Нели Куцкова, говорител на Съюза на съдиите в България. Според нея уволнението на Тодорова съвпада точно с този период, през който се избират делегати и се номинират кандидати за членове на ВСС, за да се покаже, че не трябва много да се бунтуват.
"Непокорните съдии ги уволняват, нали?", коментира "Капитал".
"ВСС е органът, който трябва да създаде необходимата организация (достатъчно съдии и съдебни служители) така, че делата да се разпределят равномерно. Този състав на ВСС нито направи критерии за натовареност на съдиите, нито оптимизира щата на съдилищата. Запази статуквото, опитвайки се да насади страх сред магистратите. Посланието беше страшно - ако не слушате, винаги ще има за какво да ви накажем", пише изданието.
"Година преди изборите и седмица преди евродоклада властта нагази в нечуван скандал. От глупост и от главозамайване. Уволнението на съдия Тодорова, най-върлият противник на министър Цветан Цветанов, взриви държавата и изопна Европа. За това нито кабинетът, нито премиерът си даваха сметка, преди да видят размера на гнева. Сега всички във властта се опитват да свалят напрежението от главозамайването. И стигат до главопобъркването. Когато вече не знаят кой е верният ход", пише "Преса".
"Уволнението на съдията Мирослава Тодорова отприщи цяла буря. Като оставим настрана чисто политическото говорене кой крив и кой прав, безспорно е едно. Да се накаже съдия у нас си е направо прецедент. А да се уволни дисциплинарно пък е повече от шокиращо. Независимо от фактите за дадения магистрат. Просто хората свикнаха, че гилдията на тогите е недосегаема. А в същото време ропотът срещу мудното и често доста странно, дори абсурдно, правосъдие у нас не спира. Затова замахът, с който ВСС махна Тодорова, подейства на Темида като удар с ток. Логичен е въпросът как същият съдебен съвет проспа или само смъмри леко толкова явни прегрешения на магистрати, а сега изведнъж грабна брадвата.
Ако ВСС имаше един и същ аршин към всички, сега нямаше да има нито такава драма, нито толкова съмнения", пише "Стандарт".
След рейтингите ще падат и министри, коментира "Труд" последните изследвания на общественото мнение на НЦИОМ и "Алфа рисърч".
"Едната агенция очертава дълга тенденция на постепенна ерозия на доверието към властта, а другата констатира нови обществени сривове по повод на нови и енергични обществени протести. В комбинация двете изследвания показват нещо силно обезпокоително за ГЕРБ и премиера. Всяка последна есен на властта е била тревожна, но в есента на Борисов тревогата ще е особено интензивна. Това започва още отсега да прави събитията непрогнозируеми и ситуацията - трудна за овладяване с класически инструменти. Резервни ходове все още не му липсват. Изследванията показват, че старите му министри са унищожително изхабени, което предполага нова серия от кадрови промени"л пише изданието.
Балотажът за лидер на СДС в неделя ще бъде сведен до дилемата "за" или "против" Иван Костов (ДСБ), коментира "Сега". Около фигурата на бившия премиер се въртят основните разлики между двамата мераклии за лидерство в СДС. Ваньо Шарков ще се бори за запазването на формата Синя коалиция. Зад Емил Кабаиванов пък стоят интересите на победилата клика, която разтрогна съюза с Командира. Иначе по всичко останало двамата претенденти за лидери си приличат, се посочва в публикацита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!