Цената на най-масовия бензин А 95 удари нов антирекорд в неделя, пише "Труд".
Литър от горивото достигна до безпрецедентните досега 2,71 лв. Повишение има и при дизела, но въпреки това той остава с 3 ст. по-евтин от бензина.
Новата цена на масовото гориво е с 1 стотинка над рекорда, поставен на 21 март т.г. Тогава за една нощ големите вериги продаваха А 95 за 2,70 лв./л, но още на сутринта го намалиха. Същата нощ и дизелът скочи на 2,73 лв./л, но на сутринта бе направена корекция надолу до 2,69 лв./л.
Полицията масово спира коли за проверка, без шофьорите да са направили нарушение, пише "24 часа".
"По пътищата има повече полицейски екипи заради многото пътуващи в сезона на отпуските. Това е с цел да се обезпечи безопасността на движението, да се улесни трафикът и за сигурността на пътуващите. Автомобили без причина не се спират", уверяват обаче главен инспектор Румен Димитров от Пътна полиция и шефът на отдел "Охранителна полиция" комисар Николай Григоров.
Служителите в 500 000 фирми могат да останат без пенсия, алармира "Сега".
Стотици хиляди българи са изправени пред опасността да не успеят да съберат нужните им документи за доказване на осигурителен стаж и доход заради недомислиците със задължителната пререгистрация на фирмите.
Над половин милион работодатели, които не са се пререгистрирали, трябва да предадат осигурителната си документация в НОИ до края на 2012 г.
За първите шест месеца обаче едва 9603 юридически и физически лица, прекратили дейността си на осигурители, са направили това. Самата процедура на приемането е доста трудоемка и бавна, тъй като всяка ведомост трябва да бъде проверена от контрольори на НОИ.
Още 1816 осигурители вече са предали документация и за тях може да се издават документи за пенсиониране.В същото време фирмите, които не са се пререгистрирали и служебно ще бъдат заличени от Търговския регистър, са 537 005.
Цените на храните продължават да вървят нагоре въпреки министерската забрана, която наложи земеделският шеф Мирослав Найденов. Продуктите от първа необходимост покориха поредния връх тази седмица, пише "Стандарт".
Така баницата вече ще излиза по-солено, показват данните на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата.
Брашното скочи със стотинка и вече се търгува за 0,93 лв. на килограм. Сиренето също е по-скъпо макар и с по-малко от процент. Цената му достигна 4,71 лв. на кило. Яйцата поскъпват с до 0,22 лв. за брой на едро. Кашкавалът тип "Витоша" се продава по 9,88 лв./кг, а олиото скача с две стотинки до 2,70 лв. за литър.
Живеещите в центъра на София, които попадат в зоните на платено паркиране, започват масови протести с блокиране на възлови кръстовища заради изискването за винетен стикер.
Това решиха над 100 граждани, които се събраха на мирен протест пред паметника на патриарх Евтимий заради решението на общината да въведе солените такси от 1 септември.
За сряда от 17 часа е насрочен първият протест на кръстовището пред Попа, информира "Сега".
Треска тресе топлофицираните българи в разгара на лятото. Въпреки активния отпускарски сезон блоковете, вързани към топлофикациите, масово свикват общи събрания за подмяна на топломерите в апартаментите, пише "Монитор".
Драмата на събранията е голяма, тъй като са единични случаите клиентите да са доволни от сегашния си топлинен счетоводител. Окончателното решение по въпроса обичайно се отлага за есента.
Заразите, които масово ще ни разболяват от есента, са грипните вируси "А Виктория", "А Калифорния" (по-познат като свински грип) и "В Уисконсин", алармира "Труд".
Те ще бъдат включени в тазгодишната противогрипна ваксина, съобщава пред изданието проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология.
Новата болест тази година е "Виктория" (H3N2). Тя бе изолирана за първи път през 2011-а в австралийския щат и затова носи името му. "Виктория" е от вида H3N2, какъвто бе не само "модерният" през изминалата зима "Пърт", но и познатите вече "Бризбейн" (той бе актуален през 2008 г.) и "Уисконсин" (от 2005 г.)
Слаб английски спъва абитуриентите ни за чужбина, коментира "Монитор".
"Въпреки че България е на едно от челните места в ранно езиковото обучение, през последните години отчитаме все по-голям брой кандидат-студенти, които не успяват дори след повторно явяване да положат изпит по езика на исканото от университета ниво.
Причината според експертите е в това, че родители и ученици имат грешна представа какво означава да знаеш чужд език", обяснява Ирина Христова, директор на посредническа фирма за следване в чужбина и ръководител на проекта "Образование без граници".
Често сериозното обучение приключва някъде в X клас, когато детето вече може свободно да общува на разговорен английски и да гледа филми без превод.
Това обаче далеч не е нивото, което е необходимо, за да следваш в чужбина, отбелязва Христова.
България изпрати най-слабата си Олимпиада от 60 години насам, отбелязва "Капитал Daily".
"За последната година направихме повече отколкото за предишните 22", твърдяха често премиерът Бойко Борисов и спортният министър Свилен Нейков преди началото на Олимпадата в Лондон.
Игрите в английската столица през 2012 г. обаче белязаха най-слабото представяне на България от 60 години насам, а тези думи след края на най-големия спортен форум звучат най-малкото нелепо.
Спортистите в Лондон спечелиха само един сребърен и един бронзов медал и завършиха на 63-ото място в крайното класиране. Заедно с Естония, Индонезия, Малайзия, Пуерто Рико и Тайпе България остана без олимпийска титла за първи път от игрите в Хелзинки през 1952 г., когато спечели първи медал в своята история - на боксьора Борис Николов.
Тогава 63-ма спортисти участваха в осем дисциплини. В Лондон нашите представители отново бяха 63, но в 16 спорта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!