Банките длъжни отрано да казват лихвите, пише на първа страница "Труд".
Банките ще са длъжни навреме да уведомяват клиентите си за промени в лихвите по депозитите и кредитите, които са изтеглили. Това предвиждат промени в Закона за кредитните институции, които правителството прие вчера.
Кредитополучателите ще се уведомяват и за промени в общите разходи по теглените от тях заеми. Трезорите ще пращат информацията и в писмен вид или на друг траен носител, гласят изискванията.
Прокуратурата: Станишев скоро ще стане обвиняем, отбелязва "Труд".
Скоро срещу лидера на БСП Сергей Станишев ще бъде повдигнато обвинение. Това заяви вчера пред журналисти главният прокурор Борис Велчев.
Бившият премиер ще отговаря пред закона за изчезналите доклади на ДАНС от канцеларията на Министерския съвет. Месец след встъпването си в длъжност премиерът Бойко Борисов сезира магистратите за липсата на 11 доклада от спецагенцията, които са били предадени на предшественика му.
Проверката на магистратите показала, че в шест от документите не се съдържала класифицирана информация. Очаква се срещу Станишев да бъде повдигнато обвинение за неправилно боравене и съхранение на секретни документи.
Софийската районна прокуратура е възобновила разследването за смъртта на Ахмед Емин, бивш шеф на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган, съобщи още Велчев.
Дянков обеща да вмести дефицита в рамките на разрешеното от ЕС, информира "Сега". Часове след като Еврокомисията даде на България изключително кратки срокове за свиване на бюджетния дефицит до разрашените 3%, финансовият министър Симеон Дянков обеща страната ни да се вмести в изискването на ЕС.
Той обаче не обясни как ще стане това. Само допълни, че ведомството му вече е готово с макрорамката на бюджет 2011, и тя скоро ще бъде представена в Брюксел.
Когато в управлението показваш огромно самочувствие, без то да е стъпило върху кой знае какви постижения, много бързо губиш ориентация в реалността, коментира за "24 часа" политологът Евгений Дайнов.
За онези, които не постигат резултати, след главозамайването идва нахалството, а след него - нарушаването на правилата в интерес на себе си или на техните приятели.
Ако правителството иска отново да бъде възприемано сериозно, нека незабавно изпълни ангажимента си за нулева толерантност към нарушителите на правилата, призовава авторът.
Конституцията едва ли ще бъде променена в това НС, е коментарът в "Сега". Припомня се, че конституцията ни на 12 юли ще навърши 19 години. Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова обяви, че ГЕРБ-ерите усилено работят върху промени в основния закон, свързани с готвения избирателен кодекс и със съдебната реформа.
Идеите на ГЕРБ бяха посрещнати нееднозначно от почти всички парламентарни групи. БСП винаги са били най-консервативната партия, когато става дума за промени в конституцията. От ДПС смятат, че поправките подлежат на дебат. От Синята коалиция пък заявиха, че имат достатъчно собствени идеи за промени.
В разпадналата се ПГ на РЗС са категорични, че не биха подкрепили козметични промени в конституцията. "Атака" гласува за всичко, което предлагат от ГЕРБ.
Няколко служби проверяват защо газът ни е скъп, съобщава "Труд". Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) трябва да обясни в срок до една седмица защо цените на природния газ на вътрешния ни пазар са толкова високи.
Премиерът Бойко Борисов заяви това вчера, като подчерта, че е важно въпросът да се изясни.
"Нямаме 280 млн. евро за първия реактор на АЕЦ "Белене" в бюджета и държавата няма да осигури това плащане", заяви вчера финансовият министър Симеон Дянков.
От НЕК уточниха, че до края на годината няма да се наложи плащане на такава сума. Парите ще се търсят като фирмен заем, а не от бюджета.
В домовете газът стига с надценка 25 до 50%, посочва в интервю за "24 часа" министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.
Той отбелязва: "Ние виждаме цените, когато посредниците ги дадат на "Булгаргаз", преди това не знаем какви са". Трайков пояснява, че газоразпределителните компании продават на клиентите на регулирани цени. И тук се получава голямата надценка, тя е 25-50% за различните градове.
Затова е поискано от ДКЕВР да се вгледат по-внимателно в нея и да представят анализ. Съществената разлика се получава в крайната отсечка, при газоразпределителните компании.
По-голямата част или поне половината са собственост на "Газпром", допълва министърът. Дянков настоява за одит на всички газови дружества за всичко.
Газ срещу АЕЦ е опасна игра, предупреждава Валентин Кънев, изпълнителен директор на Черноморската и балканска петролно-газова асоциация.
В публикация за "Стандарт" той отбелязва, че цената на газа и преговорите с "Газпром" не трябва в никакъв случай да влизат в други пазарлъци.
Беше казано, че през 2006 г. правителството е приело стъпаловидно увеличаване заради другите енергийни проекти между Русия и България. Такова нещо не трябва да се повтаря. В крайна сметка цената може да зависи и от други неща, а не само от единствения доставчик.
Според Кънев е много важно в момента да се мисли за диверсификацията, а не само за изваждане на посредниците. Да не се окаже, че последното е само разменна монета.
Само с приказки енергийна сигурност няма, заявява в интервю за "Труд" посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик. Той посочва, че би искал да разбере какви са резултатите от руско-българските преговори.
"Въпросът ми към министър Трайчо Трайков и премиера Бойко Борисов е: какво стана с диверсификацията на източниците и доставките на енергия. Кабинетът "Борисов" е на власт вече цяла година, аз съм тук от 6 месеца.
През това време чух много приказки за диверсификация и прозрачност. Какви стъпки предприехте, за да не бъде България зависима само от един източник на енергия?
България има и ще продължава да има важни енергийни отношения с Русия. Но трябва да се помисли за енергийното бъдеще на страната ви - за надеждни енергийни източници, многобройни източници. Изборът ви е стратегически."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!