Специален щаб у нас ще следи дали се задава нова вълна на кризата, пише "24 часа". В него влизат зам.-министрите на финансите Владимир Горанов и Боряна Пенчева, експерти от отдела за анализ в министерството и хора от БНБ.
Те имат задачата да анализират и следят ситуацията на пазарите в САЩ и Европа. Щабът е създаден по разпореждане на вицепремиера Симеон Дянков в края на миналата седмица.
"Труд" цитира на първа страница премиера Бойко Борисов: "Понижаването на рейтинга на САЩ трябва да е много силен знак за всички популисти в България, включително и за Първанов, който ни критикува, че не вдигаме парите за пенсиите.
Това е ярък и абсолютно недвусмислен сигнал, че сега не е време за финансови експерименти и популизъм." Преди дни държавният глава пророкува пенсионерските бунтове срещу ГЕРБ, "тъй като вече две години пенсиите не са индексирани и поради инфлацията те реално намаляват", пише всекидневникът.
Пред "Стандарт" Борисов допълва: "Не може, когато икономиките на САЩ, Япония и други големи държави се сриват, ние да не се притесняваме и това да не се отразява на стабилността в Европа. Нас може само да ни радва обективната оценка за България. И това, че наскоро "Мудис" вдигна кредитния рейтинг на страната ни. През септември се очаква и "Стандарт енд Пурс" да даде положителна оценка за България".
"Определено вече сме във фаза на растеж, всички основни сектори, като изключим строителството, растат спрямо миналата година", казва в интервю за "Сега" Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие. "Този растеж обаче е твърде слаб и недостатъчен дори за този 20-годишен хоризонт. С 2% ръст дори ще изоставаме, защото Европа расте средно с около 2,5%.
За да догоним по-развитите страни, трябва да растем поне с 5%, а много от моите колеги ще кажат, че и това не е достатъчно. Трябва да сме реалисти - при тези параметри на икономиката, които имаме, при ресурсите, с които разполагаме, не можем да очакваме двуцифрен растеж, с който могат да се похвалят някои от развиващите се страни", пояснява Прохаски.
Няма да има криза, но ще има инфлация, категоричен е пред "Телеграф" икономистът Лъчезар Богданов. "Има притеснения за забавянето на растежа и за нова рецесия и затова борсите реагираха така. Проблемът е, че няма устойчив растеж в САЩ. Голяма част от него вероятно е бил причинен и поддържан от фискални стимули - от големите разходи на федералното правителство", посочва Богданов.
В своя коментар за "24 часа" Валери Найденов разкрива "как световният мозък пак катастрофира". Авторът проследява темата за кризата и заключва: "Проблемът на пазарите в момента е, че са объркани. В момента и най-добрите играчи не са наясно. Това е коренната разлика в сравнение с есента на 2008 г.
Защото първо всички лидери знаеха какво става, после решиха, че това не може да бъде истина, а сега истината ги настигна и ги блъсна южно от кръста. Това бе един тригодишен дервишки танц, в който политическите лидери 2 пъти се завъртяха на 180 градуса и в момента започват трето завъртане. Когато спре да им се вие свят, българският елит ще получи нови указания."
"Всичко около "Лукойл" е добър замисъл с лош сценарии", смята Филип Мустаков, главен директор на "Бългериан еър чартър". В интервю за "Труд" той коментира логичните ходове на правителството: "Преди да бъдат запечатани складовете, беше добре да се вземат мерки. Ако предварително от държавния резерв бяха отблокирани количества, тогава може би от "Лукойл" щяха да се притеснят", категоричен е Мустаков.
Според него обясненията, че измервателните уреди стрували скъпо, са неоснователни, тъй като само неговата авиокомпания им плаща 5,5-6 млн. долара на месец за керосин. Мустаков призовава да се вземат мерки и категорично подчертава, че всички трябва да са равни пред закона.
Правителството да развали договорите с "Лукойл", ЧЕЗ, ЕВН, E.он, призовава от страниците на "Атака" лидерът на партията Волен Сидеров. По думите му в тези чуждестранни компании, които са монополисти, има десетки нарушения и кабинетът трябва да им вземе лицензите. "Те развалиха услугата, необосновано вдигат цените и ограбват българския потребител. Към тях обаче не се прилага тази мярка, а към "Лукойл" се прилага. Само че докъде ще стигне държавата? Дали това не е показване на мускули с цел предизборна игра и ефект?", пита Сидеров.
На фона на световната криза българското МВР отчита все повече приходи и дарения, коментира под глава "Сега". Донори са донесли в бюджета на ведомството за месеците април, май и юни още 9 млн. лв. Така за полугодието икономистите на министър Цветан Цветанов са отчели в графата "дарения и други безвъзмездно получени суми от страната и чужбина" 15 518 572 лв. За тримесечието тази сума беше едва 6 512 714 лв.
"Труд" пише, че в 41-ото Народно събрание 14 депутати "коват" закони без професия. Най-често депутати стават инженерите, следвани от юристите, икономистите и лекарите. В същото време обаче има народни избраници, чиято професия е абсолютна тайна. Част от тях са сред най-младите попълнения в парламента, които от университетската скамейка са скочили директно на депутатската банка. Такъв е примерът с Александър Ненков от ГЕРБ, 30-годишният кандидат за кмет на Стара Загора от ГЕРБ Живко Тодоров и още шестима от управляващите: Георги Плачков, Димитър Бойчев, Иван Алексиев, Иван Божинов и двамата търновски депутати Мирослав Петков и Христо Христов.
Най-младата народна избраничка е красивото лице на "Атака" Калина Крумова. Според статистиката "Младата смяна" съставлява 3,75% от всички 240 депутати. Най-много са депутатите на възраст между 40 и 60 г. - 160 души.
Родното село на президента Георги Първанов Сирищник и Дръндар, където Ахмед Доган е отраснал, са сред 950-те населени места, които губят право да избират кметове на есен, отбелязва под глава "24 часа". Според новия Изборен кодекс, за да се гласува за градоначалник, в населеното място трябва да има 350 постоянно живеещи жители. Досега стигаха 150. В Сирищник живеят 214 души, а в Дръндар - 280.
Според "Сега" в публичния регистър с декларациите за конфликт на
интереси и за несъвместимост липсват тези на министъра на транспорта Ивайло
Московски. Регистърът се поддържа от парламента. Според закона лицето, заемащо
публична длъжност, подава декларация за несъвместимост в 7-дневен срок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!