"По пътя към Европарламента - 12 въпроса, които чакат отговор", е озаглавен коментарът в "Труд". Подчертава се, че е от изключителна важност да знаем предварително кой от кандидатите каква позиция ще заеме в рамките на мандата на Европарламента по следните теми:
Бюджетът на структурните фондове за периода 2013-2020 г. - за какъв дял ще се бори България и кои ще са й съюзниците? В каква посока ще се развива общата земеделска политика и ще подкрепят ли българските евродепутати значителното съкращаване на разходите за преки земеделски субсидии? Ще работят ли кандидатите в подкрепа на обща енергийна политика, което засега среща тежка съпротива от страна на националните енергийни гиганти? Разумно ли се харчат парите на европейските данъкоплатци, включително българските, доколкото все още повече даваме, отколкото да получаваме от ЕС?
Опозицията води груба предизборна кампания, казва в интервю за "Монитор" проф. Петър-Емил Митов, социолог, директор на института "Иван Хаджийски".
Той посочва, че започналата кампания за европейските избори се отличава с няколко характерни особености. Първо, започна преди официалното начало, което може да се определи като фалстарт.
Втората характеристика е провинциалността на кампанията. Не е ясно, че влизаме в наднационална политическа интрига, че основната функция на евродепутатите е да участват в решаването на общите европейски въпроси.
На трето място Петър-Емил Митов поставя грубостта. Кампанията започна с некоректен опит да се променят правилата непосредствено преди самите избори. Опозицията отговаря с вербална грубост, която надминава всичко видяно и чуто по време на прехода.
Лидерът на "Синята коалиция" заяви, че започва борба срещу "банда престъпници" в лицето на БСП и ДПС.
Седем формации може да вкарат евродепутати, отбелязва "Труд". Това сочат данните от проучване на "Барометър.инфо". Със сигурност свои в Брюксел ще изпратят ГЕРБ, "Коалиция за България", ДПС, "Синята коалиция" и "Атака".
Движение "Напред" и "Ред, законност и справедливост" пък в момента били "на ръба" на бариерата от 5,88% - съответно с 5,54 и 5,12 на сто подкрепа.
Сини зоват премиера да махне съветник от борд, съобщава "Труд". Премиерът Сергей Станишев незабавно да освободи съветника си от политическия кабинет Азер Меликов от поста шеф на борда на директорите на фирмата "Информационно обслужване" АД, която ще брои резултатите от изборите.
За това настояха вчера от щаба на "Синята коалиция". Десните се опасяват, че участието на Меликов в преброяването на бюлетините води до опасения "за политическо вмешателство и манипулации на вота".
Оспорени избори са страшният сценарий, предупреждава в интервю за "24 часа" политологът Иван Кръстев. Според него най-лошият сценарий е загубилите партии да откажат да признаят изборните резултати.
Това връща България обратно в 1990 г., може би без студентски стачки, без хора на улицата, но в ситуация на тотална неуправляемост. Когато най-много има нужда от работещо правителство, България може да се окаже без каквото и да е правителство.
Желанието на БСП и ДПС да запазят на всяка цена присъствие във властта прави този сценарий все по-вероятен. И затова правителството трябва да направи всичко необходимо да ни убеди, че изборите ще са честни.
Рекордни 2562 лева на кв. м за социален център, пише "Труд". Първият комплексен център за социални услуги на Балканския полуостров отвори врати вчера в Стара Загора.
Той ще събере под един покрив всички служби на социалното министерство. Има близо 300 стаи и разгърната площ 7200 кв. м. Струва 18,45 млн. лева. Така за един кв. м бюджетът е платил рекордните 2562 лева.
От партията на Яне Янев - "Ред, законност и справедливост", разпространиха декларация, че изграждането на социалния център всъщност е "узаконена кражба" и "злоупотреба с власт".
По повод обвиненията вчера социалният министър Емилия Масларова заяви, че няма да коментира Яне Янев и попита откъде политикът финансира предизборната си кампания.
Токът за бита ще поевтинее, обещава от страниците на "Труд" министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. По думите му, дали ще влезем в рецесия, от формална гледна точка ще се разбере, чак след като станат ясни данните за второто тримесечие.
По този повод министърът съветва: "Голяма част от нашите фирми имат опит само в условията на растеж. Сега трябва да минем към класическия антикризисен мениджмънт. Всяка фирма трябва да направи анализ на своите бизнес единици.
Да реши кои са лоши и трябва да ги ликвидира, кои може да продаде и най-важното - кои са перспективни. Там, дори в условията на криза, трябва да инвестира, за да се измъкне. Подобни програми са необходими и на общините, и във всички сектори на икономиката."
България пропиля златните си години за растеж, е оценката на финансиста Евгений Кънев. В публикация за "Сега" той коментира:
"Възстановяването на икономическия растеж на България в контекста на световната икономическа криза ще бъде бавно и болезнено, ако не се предприемат драстични реформи в публичния сектор и най-вече в държавната администрация и сектора за сигурност.
Затова новото правителство трябва да създаде фонд за добро управление. Ако следващото правителство има политическата воля да наложи качествено нов тип управление, то ще трябва да инвестира в адекватна материална база и информационни системи, в обучение в добрите практики, както и да стимулира финансово успехите в борбата с корупцията и организираната престъпност."
Приходите на общините падат с над 30 на сто, съобщава "Труд".
С над 30 на сто се очаква да паднат общо собствените приходи на общините до края на годината. В момента бюджетите им са орязани с 10% от държавната субсидия, а приходите от данъци и такси са намалели с 15 на сто.
Имало общини, които миналата година по това време са реализирали по 300 сделки, а сега правели едва по седем, отчел на заседание управителният съвет на Националното сдружение на общините. През м.г. приходът от сделките е бил общо 363 млн. лева - сума, немислима за т.г.
Девет души се борят за едно работно място, научаваме от "Труд". Официалната безработица върви плавно нагоре и през април равнището й е било 7,04 на сто, съобщиха от Агенцията по заетостта.
Експертите успокояват, че това е само 0,16 процентни пункта повече от март и в бюрата по труда са записани 260 693 души. За сравнение през април 2007 г. признатата безработица е била 8,38 на сто, а през същия месец на миналата година - 6,51 на сто.
Според КТ "Подкрепа" обаче хората без препитание са почти двойно повече, ако в сметките влязат и тези, които не са стъпвали в бюро по труда. КНСБ пък предупреди за опасността официалната безработица да надхвърли 10 на сто до края на т.г.
Европа не пусна парите по САПАРД, отбелязва "Труд". Европейската комисия остави блокирани 140-те милиона евро от три мерки на програма САПАРД, стана ясно вчера.
От България се иска да изпълни още няколко условия, за да получи парите за преработвателните предприятия от хранителната промишленост и за инвестиции в земеделските стопанства, обясниха вицепремиерът Меглена Плугчиева и министър Валери Цветанов след среща с еврокомисаря по земеделие Мариан Фишер-Боел.
Брюксел иска прозрачен начин, по който да се установява има ли свързаност между получателите на европарите. ЕК настоява за регистър на нередностите при управлението на средствата и докладването им в ОЛАФ.
Друго изискване е да се приеме референтна ценова листа за плащане на проектите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!