Тревога в Москва: "Газпром" може да изгуби България
Тревога в Москва: "Газпром" може да изгуби България   
Източник: kommersant.ru
11
Гп пром може да изгуби още един потребител в Европа. След Хърватия сега и България планира рязко да намали покупките на руски газ - от сегашните 2 милиарда кубични метра до 500 000, тревожи се днес руският в. "Комерсант" (kommersant.ru).

 В кореспонденция от София се посочва, че България се надява да увеличи собствения си добив, да купува газ от Турция, а също и да разработва шистов газ, в чиято перспектива "Газпром" не вярва.

Това обяснява организираните в последно време яростни протести на депутати и кметове от БСП срещу проекта на икономическото министерство за експлоатация на шистов газ.

"Проектът бе критикуван от еколози, а опозиционната Социалистическа партия заплаши правителството със съд, ако започне добив", подчертава кореспондентът на московския вестник.

Според Трайчо Трайков обаче "технологиите за добив на шистов газ се развиват стремително", или с други думи рискът за екологията намалява.

"Комерсант" пише, че министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е заявил намеренията на България през идните две-три години да се откаже от дългосрочни договори с "Газпром".

Според Трайков България се стреми да купува от "Газпром" не повече от 500 000 куб. м. годишно, пише Николай Марченко в кореспонденцията си от София.

Той напомня, че не за първи път българските власти заявяват, че искат да намалят вноса на руски газ.

Министър Трайков е цитиран от руския вестник да казва, че преди всичко България разчита на компанията Direct Petroleum, която проучва залежи на природен газ близо до Ловеч, където запасите за оценени на 10 млрд. куб. м. и след една-две години ще се добиват по 1 млрд. куб. м. годишно.

Строи се газопровод от Турция, по който ще могат да се получават до 1 млрд. куб. м. азербайджански газ още през 2012 г.

България разчита също на газопроводи в Румъния и в Гърция и разбира се на проекта "Набуко", който ще осигурява с газ Европа, заобикаляйки Русия.

Трайков добавя: "По-специално вече стана дума за разработването на находището на шистов газ, чиито запаси в Нови Пазар щели "да стигнат за 300 години".

Проект за разработването вече има. Към него прояви интерес американската компания "Шеврон" (Chevron), която обяви, че е готова да вложи в изследванията и разработването на находището 30 млн. евро.

В същото време България участва в строителството на руския газопровод "Южен поток" и всички необходими споразумения по проекта са подписани, отбелязва авторът на статията.

Пред вестника шефът на "Ийст юръпиан газ аналайзис" (East European Gas Analysis) Михаил Корчемкин коментирал, че преди всичко България трябва да развие конкурентен пазар за природния газ вътре в страната си, какъвто в момента няма, защото в противен случай цените ще си останат високи.

Изявлението на българските власти за намеренията им да увеличат собствения си добив според Корчемкин са опит да се окаже натиск върху Москва.

Според експерта по енергетика в Центъра за изучаване на проблемите на сигурността в Цюрих Матю Халберт България се нуждае от диверсификация на източниците на газ.

Една европейска страна вече се отказа от вноса на руски газ - от 2011 година Хърватия спря да купува синьо гориво от Русия, след като "Газпром" й продаваше досега близо 1 млрд. кубични метра годишно.

Хърватия, напомня "Комерсант", смени тези обеми за сметка на италианската компания ЕНИ (ENI), с която подписа тригодишен договор за доставката на 750 млн. куб. м. природен газ.
Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 2 часа

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 2 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 4 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Последна информация за състоянието на папа Франциск

Последна информация за състоянието на папа Франциск

Свят Преди 4 часа

Вчера той е претърпял „продължителна респираторна криза” и се е наложило кръвопреливане

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 4 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 5 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 5 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 6 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 6 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 6 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 6 часа

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 6 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 6 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 7 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 14 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г