Президентът Георги Първанов се подписа в съболезнователната книга в посолството на Полша в памет на загиналите в самолетната катастрофа полски държавен глава Лех Качински и представители на полския елит.
Българският държавен глава поднесе съболезнования на посланика на Полша Анджей Папйеж.
Изразих своята съпричастност и тази на целия български народ към скръбта на нашите полски приятели, защото загубата на полското общество и държава е неизмерима, каза пред журналисти президентът Първанов.
Той посочи, че станалото е невероятна трагедия и допълни, че за него има и личен момент - познавал е добре президента Качински, разговаряли са многократно и има впечатлението за него като за един силен, пълен с енергия човек, държавник с характер, с воля, и в същото време много земен.
Граждани, дипломати, политици се подписват в книгата в посолството на Полша и изразяват съпричастността си с мъката на полския народ.
Със съболезнователни писма до колеги и партньори в Полша държавният глава, премиерът Бойко Борисов, председателят на Народното събрание Цецка Цачева, външният министър Николай Младенов, други министри, кметове на София и на други наши градове, лидери на политически партии изразиха скръбта на България в събота и неделя.
Два дни след гибелта на полския президент Лех Качински и на придружаващата го делегация темата е водеща за световните медии.
Британският в. "Дейли телеграф" цитира полския министър на външните работи Радослав Шикорски, който хвали достойната за пример реакция на руските власти в кризата, породена от самолетната катастрофа край Смоленск.
Парадоксално, но тази трагедия може би ще подобри руско-полските отношения, смята Шикорски.
Полската мъка, породена от гибелта на президента, е повод за преосмисляне на една от най-изтерзаните през последните 20 години двустранна връзка - между Москва и Варшава, отбелязва британският в. "Таймс".
Нова трагедия беляза полско-руските отношения, пише в. "Индипендънт". Според изданието това е мъчителна рана, която след трагедията от събота с президента Качински още по-трудно ще заздравее.
Пилотска грешка, но и така нареченият ВИП-синдром са най-вероятно в основата на катастрофата в събота. Полският президент, засегнат от факта, че не е бил поканен от руския премиер Владимир Путин на 7 април на официалните церемонии в памет на трагедията в Катинската гора, е решил все да отбележи годишнината на отделна възпоменателна проява на 10 април.
Качински най-вероятно не е бил поканен, защото в последните години се показа като яростен критик на Русия. ВИП-синдромът се изразявал, според "Индипендънт", и в това, че Качински най-вероятно е настоявал пилотът на президентския самолет да кацне в Смоленск въпреки препоръките на диспечерите да не го прави заради лошото време.
Ако пилотът беше спазил тези препоръки, то Качински най-вероятно щеше да изпусне церемонията в Катин. "Гардиън" също пише за "проклятието на Катин" и припомня, че масовият разстрел в Катинската гора и до днес си остава източник на конфликти и противоречия между Варшава и Москва, но все пак смята, че може би трагедията ще допринесе за помирението.
Няколко статии на темата посвещава и в. "Ню Йорк таймс". Американският вестник насочва вниманието си върху това, че вината за катастрофата може и да е на самия президент, ако е настоял пилотът да кацне в Смоленск въпреки тежките метеорологични условия, само и само полската делегация да не закъснее или пропусне възпоменателната церемония в Катин.
В друга статия "Ню Йорк таймс" изтъква, че въпреки трагедията Полша е показала политическа зрялост и смяната на овакантените от катастрофата постове, освен президентския, е станала плавно.
В Русия днес е ден на национален траур
заради гибелта на Качински и неговите спътници в самолета. В цялата страна националният флаг ще бъде смъкнат наполовина, а там, където това е невъзможно по технически причини, върху знамената ще бъде поставена черна лента.
Властите призоваха културните обекти, телевизиите и радиостанциите да отменят развлекателните програми и събития.
"Аз и всички граждани на Русия сме потресени от тази ужасна трагедия", каза президентът Дмитрий Медведев в телевизионно обръщение към полския народ. "От името на руския народ изразявам най-дълбоки и най-искрени съболезнования към полския народ, и състрадание и подкрепа за роднините и близките на загиналите", каза още президентът и обеща щателно разследване на всички обстоятелства около трагедията.
Редица световни лидери изразиха съболезнованията си
към полския народ, предават информационните агенции.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху нарече Качински голям приятел на Израел и похвали усилията му да излекува раните от Холокоста. Отношенията между Израел и Полша след Втората световна война бяха обтегнати поради факта, че най-много евреи - над три милиона - са били избити в нацистките концентрационни лагери в окупираните полски земи.
През последните години отношенията се подобриха значително, а Израел смяташе Качински за един от най-близките си съюзници в Европа.
Полските лидери, които загинаха в самолетната катастрофа в събота, оставиха след себе си следа, която ще живее вечно, заяви държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън. Тя посети полското посолство във Вашингтон и се подписа в книга за съболезнования.
Президентът Барак Обама се обади още в събота на полския премиер Туск, за да изкаже съболезнования във връзка с "опустошителната загуба за Полша, са САЩ и за целия свят. "Президентът Качински бе изтъкнат държавник, изиграл важна роля в движението "Солидарност". В САЩ му се възхищаваха като лидер, борил се за ценностите на свободата и човешкото достойнство", каза Обама.
Съболезнования изразиха Папа Бенедикт Шестнайсети, Кралица Елизабет Втора, грузинският президент Михаил Саакашвили, всички европейски държавни, правителствени и партийни лидери...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!