Журналистката Светлана Йорданова и бившият главен редактор на в. "Труд" Тошо Тошев (настоящ главен редактор на в. "Преса") осъдиха България в Страсбург, съобщава "Правен свят".
Европейският съд по правата на човека е признал, че спрямо тях българските власти са извършили нарушение на правото им на свободно изразяване (чл. 10 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи).
Поводът за решението на Страсбург е абсолютен съдебен произвол срещу Светлана Йорданова и Тошо Тошев, които преди години бяха осъдени от българските съдилища да платят обезщетение на бившия служител на МВР и на Националната следствена служба Николай Тодоров, цитиран като обвиняем в публикация на в. "Труд" от 1996 г.
Скандалното е, че в публикацията, с автор Светлана Йорданова, се цитира напълно добросъвестно официално съобщение на пресцентъра на МВР, както и на прокурор от военна прокуратура за образувано наказателно производство, направено в присъствието на няколко журналисти и отразено и в други медии, отбелязва "Правен свят".
Наказателното дело срещу бившия служител на МВР Николай Тодоров за злоупотреба със служебно положение (неправомерно присвояване, укриване и използване на секретни служебни документи) беше прекратено години след това.
Военната прокуратура шест пътие внасяла в съда обвинителен акт срещу Николай Тодоров, но и шестте пъти съдът го връща за допълнително разследване поради процесуални нарушения, свързани най-вече с непосочване на конкретни вредни последици. Накрая наказателното производство е прекратено през 2003г.
Междувременно Тодоров е завел дело още през 1999 г. срещу Йорданова и Тошев за накърнената си чест и след многократно връщане през инстанциите (първоначално Софийският градски съд отхвърля иска му), през 2004 г. получава решение в своя полза за общо 10 000 лв. обезщетение.
Съдът в Страсбург прие, че Светлана Йорданова, която сега работи като редактор във в. "24 часа", ще получи обезщетение от 4500 евро плюс 1518 евро за разноски по делото.
Тошев не е претендирал обезщетение за вреди и разноски по делото.
"Това е най-доброто решение срещу България, визиращо свободата на словото и даващо стандарт за границите на допустима намеса на държавата в дейността на медиите и журналистите", заяви за "Правен свят" адвокат Михаил Екимджиев, който заедно с Катина Бончева защитаваше Йорданова в Страсбург.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!