За общо 5 фалшиви документа ще бъде съдена Калина Илиева, а според прокуратурата единият от тях - дипломата за магистър по икономическа комуникация, е изработен от обвиняемата. Не е ясно кой конкретно е фалшифицирал останалите 4, съпътстващи свидетелството, документа. Илиева обаче е обвинена, че ги е използвала, съобщава "24 часа".
С петте документа през есента на 2007 г. тя е легализирала у нас завършено образование в чужбина и по-късно е участвала в конкурс за експерт в отдел "Европейско финансиране" във фонд "Земеделие". Едно от изискванията било завършено юридическо или икономическо образование.
"Няма панацея за службите", е озаглавено интервюто в "Труд" с Цветелин Йовчев, началник на кабинета на президента. Той потвърждава, че на първия Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) при президента не е имало никакво противопоставяне.
"Безспорна е заслугата на президента, който по време на дебата успя да постигне консенсус, включително и политически. Всички участници в КСНС се обединиха около необходимостта от общ устройствен закон, който да регламентира какви ще са принципите на функциониране на службите. Както и че до април догодина ще бъдат приети законите за НРС, за военното разузнаване и за НСО", отбелязва Йовчев.
Според него срокът е реалистичен, по тези теми е работено и преди, не започваме да градим нещо отначало.
"Преселение на чиновници? Ура, ама надали", е анализът в "24 часа" на проф. Михаил Константинов. Идеята да се местят разни ведомства от столицата в провинцията нито е нова, нито е българска. Проф. Константинов обаче изчислява, че това преселение ще е доста скъпо. То ще глътне от 50 до 100 млн. лева преки разходи само през първата година.
Дали сега е моментът да ги потрошим тези пари, е въпрос, на който всеки може да си отговори. От друга страна, сега заеманите сгради в столицата ще останат задълго без стопанин, а оборудването ще се разграби. Преселението ще трае между 6 и 12 месеца, през което време работата на преместваните ведомства съвсем ще се блокира. Ще стане ли все пак преселението? Няма да стане поради тихата, но свирепа съпротива, която ще предизвика.
Друга идея има и смисъл, и шансове за реализация. И тя е всички нови иновационни и технологични центрове да се строят не само извън столицата, но и извън големите градове. На чисто и светло място, с мисъл за бъдещето и без да се съобразяват с остарялата градска инфраструктура, предлага проф. Константинов.
Парите за майчинство продължават да намаляват, съобщава "Сега". На фона на задълбочаващата се демографска криза майките у нас гледат с все по-малко средства децата си след решението на ГЕРБ да увеличи с цяла година периода, от който се взема доходът за изчисляване на обезщетението за майчинство. Това показва отчетът на НОИ за изпълнението на бюджета за първото тримесечие.
Средното обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на дете до 1 г. е паднало до 377.10 лв., което е намаление с 3%, или с 11.30 лв. спрямо същия период на 2011 г.
"Победата на веригите", е водещо заглавие в "Капитал". За пръв път в България се оформи доминиращата група на чуждите търговци. Взети заедно първите четири компании са направили оборот от близо 1.2 млрд. евро през миналата година. Общият оборот на десетте най-големи търговци е 1.8 млрд. евро. И това е с цели 14% над продажбите им през 2010 г.
Освен това десетте най-големи вериги държат 5% от цялата търговия с бързооборотни стоки. Това, че чуждите вериги ще завладеят първите места в класацията на най-големите търговци, не беше неочаквано. Беше въпрос на време да се случи. Според очакванията на анализаторите модерната търговия ще продължава да расте като дял от общия пазар на бързооборотни стоки.
Като цяло обаче потреблението е свито. През тази година модерните вериги ще имат вече 44-45% от общите продажби на дребно. Новият период в развитието на модерната търговия вече започна. Според очакванията на консултантите през 2013 г. делът на веригите ще е 50% от пазара, пише "Капитал".
Според НСИ бизнесът е живнал през април, пише "Сега". След мрачните първи три месеца на годината през април фирмите в България вече виждат светлина в края на тунела. Бизнес климатът се подобрява, обяви вчера Националният статистически институт, основавайки се на редовното си допитване до директори и управители на предприятия.
Новината е изненадваща и радваща, защото буквално до вчера ни заливаха коментари, че България влиза в нова рецесия.
До края на годината се очаква у нас да бъдат платени нови 3 млрд. лева по европейските оперативни програми. Парите ще бъдат отпуснати към всички сектори. Очаква се най-много средства да потекат към транспортните проекти. Това заявява пред "Преса" министърът по еврофондовете Томислав Дончев.
По думите му към момента в страната са разплатени 3,4 млрд. лева и целта е до края на годината финансирането да доближи 6 млрд. лева. България е сред трите страни в Европейския съюз, които нямат спряно финансиране от Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!