Президентът ще предложи програмното правителство, независимо с чий мандат, в което да влязат политически независими експерти и специалисти. Те са почти избрани и могат да съставят не само служебен кабинет под егидата на президента, но и редовен - с политически мандат, пише "Стандарт".
Ако финансистите и другите специалисти се съгласят на такава стъпка, те ще настояват да са политически независими от партията, под чиито мандат се състави кабинетът.
За премиер от дни се спряга финансистът Андрей Делчев, като в усилията си да овладее политическата и икономическа криза той ще бъде подпомаган от Саша Безуханова. За премиер се обсъжда и Екатерина Захариева, главен секретар на президента.
Програмно правителство с необвързани експерти и едновременно работещ парламент към момента е най-добрият и дори единствен вариант за овладяване на кризата, категорични са на "Дондуков" 2.
В същото време обаче партиите снощи продължаваха да твърдят, че отиват на избори. Народното събрание се разпуска най-късно в петък, обясняваха и от ГЕРБ, и от БСП, пише още изданието.
Най-обсъждана за служебен премиер e Екатерина Захариева, която бе зам.-министър на регионалното развитие при Плевнелиев, а сега е главен секретар на президента, смята пък "24 часа".
За финансов министър сериозно било обсъждано името на подуправителя на БНБ Калин Христов, който преди дни отрече. Според слуховете Плевнелиев е сондирал мнения и за банкера Светослав Божилов, който преди време бе в управителния съвет на фондация "Отворено общество - България", а по-късно бе съакционер на СИБАНК.
Президентът Росен Плевнелиев вероятно ще назначи част от своите съветници и секретари в бъдещия служебен кабинет, пише "Труд".
Най-споменаваното име за министър-председател е на Екатерина Захариева, главен секретар на администрацията на президентството. Тя има дълъг административен опит - работила е в министерството на околната среда и на строителството. Освен това се ползва и с доверието на държавния глава.
Друг негов служител - шефът на кабинета Цветлин Йовчев, е вероятният бъдещ вътрешен министър. Той е най-запознатият човек от екипа на Плевнелиев с работата на службите.
Името му е обсъждано и за премиер, но тъй като дългият му стаж в контраразузнаването би породил обществени критики, засега плановете са да е само министър или най-много силов вицепремиер.
В правосъдното министерство вероятно ще се премести един от юридическите секретари на Плевнелиев. Това вероятно ще е Росен Кожухаров.
Като бивш шеф на дирекция във Външно и бивш консул в Милано той обаче може да бъде поставен начело и на дипломатическото ведомство.
По-евтиният ток се отлага за април, пише "Монитор".
По-евтиният ток се отлага за април, а процентът на спад не е ясен. Това стана ясно от изказване на председателя на ДКЕВР в оставка Юлиана Иванова.
На въпрос дали от 1 март ще се случи обявеното от премиера в оставка Бойко Борисов намаление на цените с 8% Иванова каза, че ДКЕВР не се е ангажирала с тази дата.
Не сме казвали 1-ви март, казахме, че е възможно от март да има намаление на цените, обясни тя. Според Иванова през март обаче регулаторът ще има становище по промяната на цените.
Това автоматично означава, че понижаването на цените може да стане факт от 1 април.
"Големият въпрос сега е какво искаме. Кой го иска? От кого го иска? Протестите почнаха като вик от болка. Социологът Андрей Райчев кристално ясно определи извора на гнева: живея по-зле, отколкото съм живял, по-зле от съседа. Тежко ми е. Боли ме и викам.
Изглежда протестиращите сами се изненадаха, че по под техните викове правителството взе, че се свали от власт и дръпна шалтера на парламента. Властта се търкулна на улицата. Вече няма пред кого да поставим и най-семплото прошение.
Действащият кабинет е в оставка, следващият ще е служебен - с правомощия, ограничени до текущите дела на държавата, без парламент зад гърба си, т.е. без шанс за промени.
Но въпреки това (или пък точно заради това?) ни залива порой от искания. И продължават да валят. Едно с едно несвързани. Биещи се и блъскащи се искания. Едно от друго по-абсурдни.
За няколко дни чухме толкова тежки глупости, че ако се сбъднат дори 10% от тях, ще преживеем държавна катастрофа по-дълбока и от краха на народната република", пише в "Сега" Емил Хърсев.
Болници отказват прием на пациенти, под предлог че нямат места в отделенията, пише "Монитор".
Според експерти от пациентските организации заради орязаните лимити от НЗОК има неофициален бойкот от страна на болниците, които връщат случаите, които не са спешни.
Няколко болници, подкрепени от Българския лекарски съюз, скочиха срещу ръководството на Националната здравноосигурителна каса. Те настояват за смяна на цялото ръководство на институцията.
Ние сме категорично против орязването на пари за болниците и на талоните за преглед при специалист, затова решихме да излезем на национален протест на 28 февруари, заяви шефът на съсловната организация д-р Цветан Райчинов, който преди седмица заведе дело срещу НЗОК за 1 лев.
Към неговото недоволство в четвъртък се присъедини и цялото ръководство на болница "Пирогов". Лекарите предупредиха, че ако не се оправят проблемите, които е създало ръководството на касата, те ще трябва да спрат приема на пациенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!