Трайчо Трайков може да остане без най-милото си - енергетиката. Разделяне на икономическото ведомство обмисля премиерът Бойко Борисов, доверили за "Стандарт" източници от изпълкома на ГЕРБ.
Идеята била Трайков да запази икономиката и туризма, a енергетиката да мине в ръцете на експерт от НЕК. Със сигурност обаче това няма да е шефът на компанията Красимир Първанов, уточнил източникът.
Висши гербери настоявали пред Борисов да уволни Трайков заради скандала с "Белене". Лично вицепремиерът Симеон Дянков обаче се застъпил за икономическия шеф.
Темата на "24 часа" коментира резултатите от анонимните анкетни карти, попълнени от избраниците на ГЕРБ, според които трима министри са получили най-много двойки: Мирослав Найденов, Трайчо Трайков и Нона Караджова. Това е опит да се подскаже на премиера, че са нужни промени в правителството.
В интервю за вестника Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция, очертава профила на кандидата на СДС за президентските избори.
"Стоянов беше добър президент, но не е нашият кандидат сега. Търсим относително млад, енергичен и твърд човек, който няма да ни тласка към Русия", заключава Димитров.
Понятието "оправдан медицински риск" ще бъде дефинирано в Наказателния кодекс, пише "Класа".
Българският лекарски съюз (БЛС) и прокуратурата ще подпишат меморандум, който ще формулира целите, задачите и обединените усилия на двете институции за решаването на проблемите с лекарските грешки.
Според медиците, за да бъде регламентиран въпросът изцяло, ще са необходими 3-4 години.
"Труд" заявява на първа страница: "Всяка болница с агент". След медицинската ДАНС във всяка болница ще влезе нов служител - лекарски информатор. Той ще събира, обработва и съхранява медицинските грешки.
Целта е пациентите да са по-защитени и небрежността на докторите да не се прикрива, предложиха от лекарския съюз. От заведените 136 дела за лекарски грешки само при пет има установена вина, съобщи председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов.
"Труд" анализира политиките на българските партии за предстоящите президентски избори в заглавие: "Тънки сметки пред битката за "Дондуков" 2". Сините си делят номинациите за кмет и за държавен глава. ГЕРБ чака какво ще каже Генерала. Червените търсят "нова годеница" - с център - Меглена Кунева.
Парламентът даде възможност на земеделците и тютюнопоизводителите физически лица да си приспадат всички разходи, съобщава "Труд". За целта трябва да водят опростено счетоводство. Това гласят приети на второ четене промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Така земеделците получават частична компенсация за отменените от 2010 г. данъчни преференции. До 31 декември 2009 г. те бяха освободени от данък общ доход, а от 2010 г. плащат 4% (бел. ред. - 10% данък върху 40% от приходите им). От новата опция могат да се възползват 102 000 души - 60 000 земеделци и 42 000 тютюнопроизводители.
Изданието коментира данните на НСИ, според които февруари се оказва лош месец за почти всички сектори на българската икономика. Строителството и индустрията са зле. "Проблемите са много, няма чуждестранни инвестиции и кризата продължава да се вихри с пълна сила. Няма обществени поръчки, а частните отдавна са замразени", казва директорът на Камарата на строителите в България - Иван Бойков.
С голямо заглавие на първа страница и ретро снимка "Атака" оповестява: "Външно каза "ДА" за тракийските имоти". Правителството прие искането на "Атака" парламентът да вземе решение за ускоряване на преговорите за уреждане на компенсациите на наследниците на тракийските и малоазийските българи, прогонени от Турция през 1913 г.
"С удовлетворение научаваме и оценяваме, че кабинетът на премиера Бойко Борисов и външният министър Николай Младенов вече са формирали работна група, която е започнала работа по нерешените въпроси между Република Турция и Република България", каза Волен Сидеров по време на дебата в парламента.Мораториумът за строеж на нови АЕЦ в ЕС бе отхвърлен, информира "Сега". Европейският парламент е отхвърлил в зародиш идеята да се наложи мораториум върху изграждането на нови ядрени мощности в ЕС заради аварията в АЕЦ "Фукушима".
Проектът предвиждаше ЕС да повиши изискванията за безопасност и за целта всичките 143 реактора в съюза да бъдат подложени на задължителни стрес тестове, а до провеждането на изпитанията и анализа на резултатите всички нови проекти да бъдат замразени. Български евродепутати обявиха, че няма да подкрепят документа, тъй като това ще да блокира АЕЦ "Белене".
"Дума" твърди: Без ядрена енергетика икономическото развитие е невъзможно. Чест прави на евродепутатите от БСП, че не се съобразиха с позицията на ПЕС срещу ядрената енергия, а гласуваха против резолюцията. Това е знак, че все пак има механизми и воля интересът на България да бъде отстояван.
А независимо от напъните на десницата да преоткрият всички ековопли - страната ни не може да си позволи да изостави ядрената енергетика. Независимо от скубенето на косите на ултралибералните икономисти със сърца на непогрешими ангели, АЕЦ "Белене" е полезна за България. А мораториумът, ако бе гласуван от Европарламента - не. Приятно разнообразие е в един полудял свят да видиш, че понякога здравият разум все още може да вземе връх.
Силният човек на България не се казва Бойко Борисов, а Валентин Златев, анонсира пред "Пари" политологът Огнян Минчев. Липсата на политическо достойнство у премиера е малкият скандал. Големият е, че сме осъдени да бъдем руска колония през следващото столетие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!