Това станало ясно след среща в икономическото министерство между министрите Делян Добрев, Томислав Дончев, Лиляна Павлова, членове на ДКЕВР и енергийни експерти. Обсъждани са 5 варианта, с които свалянето на цената може да стане в най-кратък срок. Най-добрият от тях ще бъде обявен на заседанието на кабинета в сряда.
Най-вероятно това ще е решението АЕЦ "Козлодуй" да продава цялата произведена енергия на регулирания пазар. Това ще промени електроенергийния микс и ще свали цената на тока с около 3%. През 2012 г. 61% от електроенергията от Първа атомна е бил предоставен на НЕК по регулирани цени, останалите 39% са продадени на свободния пазар и така АЕЦ печели двойно повече.
Именно с парите от свободния пазар АЕЦ покрива разходите за осигуряване безопасността на ядрените съоръжения, за удължаване на срока на експлоатация на 5-и и 6-и блок, за повишаване на топлинната мощност на блоковете и др. С очакваното решение Първа атомна за пореден път ще свали цената на тока и напрежението в България. Притесненията тук са, че АЕЦ ще загуби много пари и ще излезе за първи път на загуба. За 2012 г. "Козлодуй" реализира 850 млн. лв. приходи и 158 млн. лв. печалба.
Друг обсъждан вариант е да се промени електроенергийният микс, който обаче ще отнеме време, защото са нужни и законови поправки. Властта иска да укроти бунта внимателно, за да не предизвика ново недоволство. Ако например от микса бъдат извадени ТЕЦ-овете на Ковачки, "Брикел", "Марица-3" и "Бобов дол", те няма да могат да продават скъпата си енергия и ще фалират, а работещите в тях ще излязат на улицата на протест, което не бива да се допуска, смятат управляващите.
"24 часа" публикува слухове за среднощни телефонни разговори на премиера Бойко Борисов със Симеон Дянков. Пред "24 часа" Симеон Дянков не отрекъл, че двамата са разговаряли поне три пъти миналата нощ.
В първия разговор премиер и вицепремиер обсъдили последната среща в Брюксел и ситуацията в България. Във втория Борисов намекнал, че докато Дянков е в САЩ "по лични дела", българите са излезли на улицата. Имало и реплики, че може би замразяването на доходите на хората, които протестирали "за какво ли не " се е оказало грешка.
В началото на третия, "фатален" разговор премиерът поискал да узнае намерени ли са парите за зърнопроизводителите. И след като чул, че е "по-добре да се изчакат тези от Брюксел", премиерът внезапно проявил интерес дали Дянков случайно, или нарочно се е озовал по едно и също време в култово заведение в Пампорово на "дълъг и напоителен обяд" с бившия икономически министър Трайчо Трайков.
Версиите за оставката варират - от полуофициалното, че за да се изплатят евросубсидиите за зърнопроизводителите се е наложило да се тегли заем, а Дянков не давал смислен отговор защо няма пари, след като се знае, че в края на януари тези средства трябва да бъдат изплатени. Вицепремиерът бил предупреден за последно от заместника си Владислав Горанов.Той горещо му препоръчал спешно да се върне, защото "премиерът ти е набрал много заради протестите", разказва "24 часа" сведенията, които получили в редакцията от анонимен източник.
Има и трета версия: Борисов и Дянков се разбрали, че народното негодувание
има нужда от "глава в краката му". Като компенсация Дянков щял да получи
съветнически пост и възможност да се занимава с "книги и археология".
Авторката отбелязва, че Дянков относително успешно се е справил с най-важното - да поддържа курса към финансова стабилност и доказателство за това е високата оценка, дадена на България от инвеститорите при емитирането на външен дълг на 2 юли м. г. В същото време министърът се провали в куп важни въпроси на управлението и показа, че е повече ексцентрик, отколкото професионалист.
"Капитал дейли" подчертава, че Бойко Борисов е направил най-голямото досега жертвоприношение в името на оцеляването на кабинета си до изборите. Двата гряха са зърното и МВФ.
В анкета на в. "24 часа" Ивайло Дичев казва, че от протестите със сигурност ще спечели БСП като единствена организирана сила, но не се знае дали ще спечели много. "Има ниша за ново гражданско обединение - хора, които от улицата ще дойдат в политиката. За съжаление от тези протести печелят националистите - агресията, която се изля по улиците, е техен специалитет", казва професорът по културология.
Проф. Огнян Минчев отговаря така: "Олигархията и руската пета колона, с които Борисов толкова дълго се опитваше да постигне компромис - и за “Белене”, и за “Лукойл”, и за какво ли не още - същите тези кръгове днес го качиха на шейната и го пуснаха по нанадолнището. Казват, че отново организацията и парите били руски - че какви други да бъдат?
Казано е - не можеш да служиш на двама господари. А ако се опитваш да служиш на повече от двама?"
Отговорът на социолога Боряна Димитрова: "При политически протест печеливша от протестите е основната опозиционна сила. Настоящият протест обаче излезе извън контрола на традиционните партии, а новите играчи предпазливо стоят вън от него. Ето защо тънките сметки кой ще спечели от него съвсем скоро могат да се окажат криви.
Само допреди няколко дни най-страшното за политиците беше, че всички искат властта, а никой не иска да я дели. Ако фалшивите решения от всички страни продължат, страната може да премине в нова фаза - никой повече да не иска властта."
Юрлий Асланов пък е убеден, че ГЕРБ вече са паднали от власт и предлага: "Не вярвам да има предсрочни избори. Но няма нужда да бъдат предсрочни,
за да не се дочака юли, защото президентът има правото да ги насрочи в
началото на май, както му позволява конституцията."
Ведомството е било отговорно за поддържането на язовир "Иваново", който попада в границите на корпусен учебен център "Корен". А управлението, стопанисването и поддържането на военния полигон е било възложено на МО.
От съобщение на прокуратурата сега се разбира, че разследването за трагедията се прехвърля от районната прокуратура в Харманли на Военната прокуратура в Пловдив.
Но с това прехвърляне прокуратурата е далеч от повдигане на обвинения и изправяне на някого пред съда. Разследването в Харманли се водеше за причиняване на наводнение по непредпазливост, довело до смърт и значителни вреди, пише "Труд".И посочва, че границите на учебния център "Корен" са установени с
постановление на Министерския съвет от далечната 1961 г. Оттогава до скъсването на стената,
поддържането в изправност е било задължение на хората от МО, които
ползват язовира за обучения по подводно кормуване и десантиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!