Според "Стандарт" нова измама източва държавната хазна. Фалшиви уволнения ощетяват бюджета, докато финансовият министър Симеон Дянков се чуди как да върже двата края. Фирми съкращават фиктивно работниците си, а те се регистрират в трудовата борса. Така получават обезщетение от НОИ, което е 60% от заплатата, на която са били осигурявани. В същото време те си ходят на работа и вземат на ръка останалите 40% или повече от възнаграждението.
На първа страница "24 часа" съобщава за друга измама: 600 млн. на всеки 3 млрд. лева планиран приход от ДДС не влизат в хазната или пък излизат от нея като неправомерно върнат данък. Според говорителя на легия „Антимафия" Петър Якимов годишно загубите за бюджета са 1,5 млрд. лв.
Ден след като правителството се отказа от строежа на втората атомна централа парламентът потвърди решението, пише "Сега".
120 депутати подкрепиха кабинета, 42-ма се обявиха „против", а един се въздържа. За спирането на проекта „Белене" гласуваха от ГЕРБ, Синята коалиция и независими, а категорично против бяха БСП и „Атака". От ДПС тактически не участваха във вота.
С чиста съвест гласувахме за спирането на проекта, заявява в интервю за "Монитор" депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев. По думите му в конкретната ситуация, когато един проект излиза прекалено скъп и държавата не може да си го позволи, той трябва да бъде своевременно прекратен.
Според анализа на "24 часа" проектът "Белене" е "заченат в грях и с много генетични дефекти". За 31 г. българите инвестираха поне 3 млрд. евро в пустата и равна сега площадка на АЕЦ „Белене". Това е рекапитулацията на решенията на различни правителства за втората атомна централа, се посочва в друга статия.
Решението за "Белене" е много тежко, но вярно, категоричен е енергийният експерт Атанас Тасев. В интервю за "Монитор" той аргументира тезата си: "На нас тази централа не ни е нужна за задоволяване на електроенергийния баланс. На нас тази централата ни беше нужна, за да бъдем експортно ориентирани".
Лансираната идея да се построи газова централа на площадката на "Белене", евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев коментира в интервю за "Телеграф". Според него е необходимо България да има такава мощност, стига тя да бъде балансирана. "В цял свят тази енергия е скъпа, но има и предимства", изтъква Уручев. „Много по-бързо и лесно се изгражда. Буквално такава централа може да има за 3-4 години", аргументира се евродепутатът.
Газовата централа ще бъде "златна". Това каза Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на "Булатом", отразен от"Дума".
"Решението на правителството означава, че зануляваме проекта „Белене" и започваме отначало", заявява в интервю за "Класа" Йордан Костадинов, бивш директор на АЕЦ „Козлодуй". Идеята на правителството с поръчаното за АЕЦ "Белене" оборудване да изгради 7-и блок в Козлодуй не може да стане, както е обявено, категоричен е експертът.
"Има доклад от Агенцията по ядрено регулиране, че минималното време за организиране на площадката в Козлодуй е пет години. Необходими са още 3-4 години за съгласуване с Европейската комисия. Едва след това можем да пристъпим към избор на технология, проектиране и изграждане", подчертава Костадинов и допълва, че за АЕЦ „Белене" вече има изработен проект.
"Всички знаят - макар и да не го признават направо - че за подготовката и реализирането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй" няма да стигнат и 12 години", твърди още Костадинов. Той защитава тезата, че първо трябва да се построи АЕЦ „Белене" и едва след това да се мисли за изграждането на нови реактори на площадката в Козлодуй.
От икономическа гледна точка е по-изгодно готовият реакторът за АЕЦ „Белене" да бъде продаден, споделя пред „Класа" еводепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев.
Токът, парното и газът ще поскъпват още, алармира в интервю за "Труд" зам.-министърът на икономиката Валентин Николов. „Увеличаването на дела на зелената енергия, както и на нуждата от 2013 г. да бъдат плащани въглеродните емисии могат да доведат до голямо поскъпване", казва Николов. По думите му единствено Държавната комисия за енергийно и водно регулиране може да каже какво ще е увеличението за крайните потребители.
„Класа" цитира изказване на Георги Кадиев общински съветник от БСП: „Опасявам се проблемът от ОЦК да не се прехвърли върху банковата система".
В интервю за "24 часа" икономистът Венцислав Димитров разкрива своето лекарство против ценовия шок: "Лекарството не е задържане на цените, защото пазарната икономика не търпи насилие. Лекарството е икономически растеж и изпреварващо повишаване на доходите на хората - заплати, пенсии и др. А най-лошата политика на правителството е да спира изкуствено доходите". В отговор на въпрос икономистът коментира намерението на вицепремиера Симеон Дянков да намали ДДС първо с 1%, после с още 1. По думите на Димитров обаче ДДС 20% е нормална ставка за Европа. „Ако той смята, че има повече пари в бюджета, следва да увеличи заплати, доходи и пенсии, за да стимулира растежа чрез търсенето. Няма как да забогатеем с 2% по-нисък ДДС", смята експертът.
Европейската комисия замисля увеличение на акцизите за алкохола, съобщава на първа страница "Преса". Това ще вдигне цената на спиртните напитки.
Под заглавие на първа страница „Новият здравен министър иска суперкомисия за лекарствата" "Сега" съобщава за новата идея на Десислава Атанасова. Вчера тя поиска специализирана администрация, подобна на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, да се занимава с цените и нивата на реимбурсиране на медикаменти, плащани с публични средства.
Освен това Атанасова смята да започне преговори за намаляване на надценките, които слагат аптеките и търговците на едро. Ежедневникът коментира, че тази идея вече е била отхвърляна, защото няма как да проработи на практика.
България отново е първенец по кражби на авторски права, информира „Сега". Това показва международният индекс „Право на собственост" 2012, представен вчера в България от Института за пазарна икономика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!