"Стандарт": Български професор иска да издържа бежанци
Източник: Vesti.bg

Ч есто се говори, че българите са въвлечени единствено в ежедневните си битовизми и не ги интересува какво се случва извън границата на страната. Това обаче не е точно така. Минаха вече 2,5 години от избухването на протестите в Сирия. И все повече българи се интересуват от това, което се случва в тази страна. Особено когато става въпрос за хуманитарния аспект на кризата там, пише днес в "Стандарт" Нидал Клайф.

Авторът напомня, че Сирия не е чужда на българите. Хиляди българи са работили или живели там, хиляди сирийци са завършили образованието си тук. Част от тях са се върнали в страната си, докато други останаха тук и създадоха семейства.

"Много хора ми се обаждат, питат ме за ситуацията в Сирия, за бежанците тук, от какво имат нужда, с какво могат да помогнат. Голяма част от тях даряват дрехи, колички, адаптирани млека, храни. Професор от Стара Загора ми се обади и заяви, че е готов да издържа 5-членно бежанско семейство, като им дава месечна издръжка. Друга госпожа от София се обади и предложи безвъзмездно тристаен апартамент за ползване...", разказва авторът на статията в "Стандарт". И подчертава, че бежанците не са ангели и не трябва да се очаква да се държат катo такива. В същото време те не трябва да бъдат демонизирани.

„Дума" пък тревожно съобщава, че "утре свършват местата за бежанци". На различни места у нас има 4798 бежанци, така остават 202 места до запълване на абсолютния максимум. Според темпото, с което навлизат в България, това може да стане за 2 дни. Това показват изчисленията на БЧК. Няма храна за сирийските бежанци в Елхово. Положението там е критично.

Вестникът цитира председателя на БЧК Христо Григоров, който заяви, че трябва да бъдат заделени общински жилища, в които настанените бежанци да могат да живеят срещу по-нисък наем. В понеделник националните консултанти по епидемиология и по инфекции ще обсъждат дали да се прави извънредна имунизация сред бежанците, тъй като станало ясно, че в бежанските лагери в Турция има малък епидемичен взрив на морбили.

"Сега" информира, че чиновниците, полицаите, съдиите и работещите в инспекцията по труда във Велико Търново, Кюстендил и Перник са най-корумпираните в страната. На другия полюс са колегите им от Смолян, Монтана и Търговище. Сред най-подкупните бизнесът оценява и чиновниците в столицата.

Това показват разпространени данни от второто проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) "Регионални профили: показатели за развитие", проведено през май тази година. В него анкетираните 1680 фирми от цялата страна дават оценката си за работа на местната администрация и възприятията им за корупция. Пълните резултати ще бъдат представени през ноември. За втора поредна година Кюстендил и Перник се нареждат сред трите града с най-високи възприятия за корупция.

Под заглавие "Разрушен. По документи" седмичникът "Капитал" информира, че дружество на Ирена Кръстева, майката на Делян Пеевски,  декларира, че е съборило голяма част от грозната сграда на ИПК "Родина" на бул. "Царигардско шосе", за да спести неустойки към държавата.

Повече от година след като контролираното от Ирена Кръстева дружество "Издателско-полиграфически комплекс Родина" купи незавършения редакционен корпус, са изпълнени малко от поетите по приватизационния договор ангажименти. Те бяха да събори изоставените сгради и да разчисти терена под тях или да завърши строителството. Високият бетонов скелет още стърчи на бул. "Цариградско шосе", а собственикът му вече дължи неустойка на държавата. В пълния си размер тя е равна на 20 млн. лв. и е обезпечена с гаранция на същата стойност от Корпоративна търговска банка.

За здраво затягане на режима за достъп на офшорни компании до публичен ресурс, каквото обмисля властта с нов закон, пише “Труд”. Нормативният акт се подготвя от работна група с експерти от Министерството на финансите, разказаха запознати, но конкретните текстове още не са видели бял свят. Тепърва ще текат и съгласувателни процедури.

Също "Труд" информира, че комуникациите на 1300 държавни ведомства - министерства, общини, агенции и други, вече минават през собствена информационна мрежа - оптичната инфраструктура. Проектът, известен като БТК-2, интегрира военните комуникации (секретният комуникационен проект “Стара планина”) и бившата НАМДА - мрежата на държавната администрация. След свързването на двете инфраструктури ИА ЕСМИС притежава оптични магистрали с обща дължина 5 378 км. От тях 4 695 км осигуряват междуградска свързаност, а 682 км оптичен кабел са метромрежи за свързаност в населените места. Инфраструктурата обхваща всичките 28 областни центрове и още 38 местни общински центрове. В мрежата се разпространяват глас, данни и интернет с изключително високо ниво на сигурност на информацията. Тя представлява и основната инфраструктура за въвеждането на електронното правителство.

Планът за интеграцията на информационните мрежи на военните и държавната администрация бе приет от правителството на ГЕРБ през февруари 2011 г. За реализацията му бяха заделени 6,5 млн. лева от държавния бюджет.

"24 часа" съобщава, че лек автомобил с радиоактивен товар е бил задържан на граничния пункт Лесово. Шофьорът е арестуван за 72 часа и му е повдигнато обвинение. Автомобилът е идвал от Турция, но бил засечен от скенера за ядрени товари още преди да стигне до българските митнически власти. Шофьорът е молдовец с румънско гражданство. Екипи на Гражданска защита - Ямбол са установили, че има радиоактивен фон над допустимите норми.

Също "24 часа" в редакционен коментар отбелязва: "Случаят "Ситнилски" ще влезе в историята на българското правораздаване със сигурност. Веднъж - защото бяха извадени данни за скрито лобиране магистратът да заеме висш пост.
Второ - защото Висшият съдебен съвет образува дисциплинарно производство срещу Камен Ситнилски с аргумента, че присъствието му на заседанията на съвета е вредно за имиджа на институцията. Има и трето, свързано с второто - Ситнилски е първият магистрат, срещу когото имаше улични протести. Така, след като чуха и гласа на протестиращите граждани, магистратите се загрижиха за своя имидж. Както се казва, това най-после е една добра новина за съдебната ни система."

"Стандарт" под заглавие "Лавина от блъфове" пише: "Нетът свали първо Пламен Орешарски, после Бойко Борисов. Протестиращи срещу кабинета спретнаха "новината", че на министър-председателя му е писнало и той е хвърлил оставка. Кьорфишекът охотно бе завъртян от куп сайтове. В ранния следобед цялата държава съвсем сериозно се питаше има ли правителство или не. Дори кметовете във Враца, които чакаха Орешарски за планирана среща, звъняха трескаво по телефоните има ли смисъл да чакат. Слухът бе втора атака срещу премиера в рамките на 24 часа. Ден по-рано във "Фейсбук" плъзна мълвата, че той имал здравословни проблеми. Оказа се, че мнимата оставка е акция на Протестна мрежа. Отмъщението на контрапротестиращите не закъсня. Привечер пак във Фейсбук изскочи "вестта", че Борисов хвърля кърпата като лидер на ГЕРБ".

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол? - Една минутка, да разкарам жената...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Още един участник изгуби мястото си в Кухнята на Ада

Още един участник изгуби мястото си в Кухнята на Ада

Любопитно Преди 2 часа

Христо от Сините се сбогува с мечтата за победа в Hell’s Kitchen

Посолството на Палестина изрази съболезнования за загиналия български служител в ООН

Посолството на Палестина изрази съболезнования за загиналия български служител в ООН

България Преди 3 часа

Палестина: Призоваваме международната общност и ООН да положат повече усилия за установяване на незабавно примирие

Запечатаха няколко помещения в сградата на БОК

Запечатаха няколко помещения в сградата на БОК

България Преди 5 часа

Това се случва часове след като Весела Лечева беше избрана да застане начело на БОК

Полицаите, задържани във връзка с пожара в Кочани, остават в ареста за 30 дни

Полицаите, задържани във връзка с пожара в Кочани, остават в ареста за 30 дни

Свят Преди 5 часа

Срещу тези решения страните имат право да обжалват пред Наказателния съвет

Протест на „Правосъдие за всеки” срещу Делян Пеевски

Протест на „Правосъдие за всеки” срещу Делян Пеевски

България Преди 6 часа

Демонстрацията се провежда пред Съдебната палата в София

Зеленски: Тази година може да бъде постигнат траен мир

Зеленски: Тази година може да бъде постигнат траен мир

Свят Преди 6 часа

Зеленски: Готови сме за прекратяване на ударите по енергийната и друга гражданска инфраструктура

Франция: Путин поставя нереалистични условия

Франция: Путин поставя нереалистични условия

Свят Преди 8 часа

Софи Примас: Все още има какво да се направи

<p>Кац: Жители на Газа, това е последното предупреждение</p>

Израелската армия започна сухопътни операции в Газа

Свят Преди 8 часа

Войските са „поели контрола и са разширили присъствието си до централния коридор Нецарим“

Русия и Украйна размениха 372 военнопленници

Русия и Украйна размениха 372 военнопленници

Свят Преди 9 часа

Русия съобщи, че е върнала украинските ранени военнопленници като „жест на добра воля”

Осъдиха на 49 години затвор тийнейджър, убил трима

Осъдиха на 49 години затвор тийнейджър, убил трима

Свят Преди 9 часа

Планирал да надмине известните американски масови убийства,

Излъгал ли е принц Хари при влизането си в САЩ? Цензурираните документи повдигат въпроси

Излъгал ли е принц Хари при влизането си в САЩ? Цензурираните документи повдигат въпроси

Свят Преди 9 часа

Съдебни документи, публикувани във вторник, не хвърлят нова светлина върху обстоятелствата, при които принц Хари е влязъл в САЩ

Най-грозната риба в света спечели "Риба на годината" в Нова Зеландия

Най-грозната риба в света спечели "Риба на годината" в Нова Зеландия

Любопитно Преди 9 часа

Този вид е талисман на Обществото за опазване на грозните животни

Откриха обявеното за издирване 13-годишно момиче

Откриха обявеното за издирване 13-годишно момиче

България Преди 9 часа

Момичето излязло от дома си в сряда сутрин, тръгнало към училище, но не се прибрало

Задържаха четирима мъже за дръзка кражба на златна тоалетна

Задържаха четирима мъже за дръзка кражба на златна тоалетна

Свят Преди 9 часа

18-каратово произведение на изкуството е застраховано за близо 5 милиона паунда

Снимката е илюстративна

Зачестяват ли самолетните катастрофи?

Свят Преди 10 часа

"Ако видите малко дете на американско летище, има пет пъти по-голяма вероятност то да порасне и да стане президент на САЩ, отколкото да загине в предстоящия полет."

Приеха бюджета на Държавното обществено осигуряване и НЗОК

Приеха бюджета на Държавното обществено осигуряване и НЗОК

България Преди 10 часа

Минималната работна заплата за страната се увеличава от 933 лв. на 1077 лв.