Тотю Младенов обеща да няма повече пенсионни реформи до 2020 г.", отразява позицията на социалния министър "Сега". Европа няма основание да иска от България форсиране на пенсионните промени и още тежки мерки за стабилизиране на публичните финанси, убеден е министър Младенов.
"Мисля, че това, което сме набелязали до 2020 г., трябва да се изпълнява, и то ще донесе необходимата устойчивост на системата", обясни той.
През уикенда президентът на ЕС Херман ван Ромпой обяви в интервю за немски вестник, че предвид тежката демографска ситуация в Европа, на държавите членки трябва не само да се правят препоръки за пенсионни реформи, но и да им се налагат задължителни мерки. А България не е изпълнила и двете основни препоръки на ЕК - пенсионната възраст да се обвърже с очакваната продължителност на живот и да се изравнят годините за мъжете и жените.
Според Младенов изравняването на възрастта на жените с тази на мъжете трябва да става след 2020 г. Точно тогава обаче дамите трябва да изпълнят условието за 63 г. пенсионна възраст и веднага да понесат ново увеличение.
В един и същи ден президентът Росен Плевнелиев обяви, че е против трупането на огромен дълг, който ще се плаща от идните поколения, а влиятелната организация "БизнесЮръп" огласи план с пет групи препоръки в този посока, адресиран до Европейския съвет на 28 и 29 юни, съобщава на икономическите си страници "Сега".
Организацията посочва, че не политиците, а фирмите създават растеж, затова политиците просто трябва да осигурят по-добри условия за бизнеса - по-малко лицензи и разрешителни, премахване на мита и др. бариери. Държавният глава обясни, че мечтае България да има повече иновативни фирми, които успешно да продават в чужбина своите стоки и услуги.
"Абсолютна илюзия е, че богатите хора създават много работни места, това го каза наскоро и президентът Обама. У нас 2/3 от работните места се създават в малките и средните предприятия", каза още Плевнелиев.
"Бюджетът с излишък за първи път от три години", пише "Преса". В края на май приходите са повече от разходите с 67,4 млн. лв. Според експерти още е рано да се радваме на положителните данни, защото причините за излишъка може да са чисто технически.
София остава без топла вода", предупреждава "Дума". "Булгаргаз" готви студен душ за софиянци в летните жеги. Дружеството се закани да спре подаването на газ към "Топлофикация София" от 2 юли заради натрупани борчове към държавния доставчик.
"Капитал Daily" анализира: "Кредитното изкушение за 200 млн. лв." Банката за развитие (ББР) се опитва да събуди интереса на бизнеса към заеми. Само около една трета от 100-те млн. лв. кредитна линия, които ББР отпусна през март на шест банки, са стигнали до крайни клиенти. Корпоративното кредитиране в България почти изчезна - това важи с двойна и тройна сила за малките и средни предприятия.
Причините са комплексни - несигурната, която среда убива желанието на бизнеса да инвестира, свитата икономическа активност и доходи, които пък водят до затегнати кредитни стандарти и предпазливост от страна на банките, залагащи на по-високи рискови премии. Резултатът - пари има, проекти - не. Така, въпреки преференциалните условия, при които се отпускат заемите по тази кредитна линия, оползотворяването й е бавно и слабо.
С до 28% падат тарифите за роуминг от неделя, когато влиза в сила новият регламент, гласуван от ЕС, съобщава "24 часа". Най-голямото намаление е за входящите повиквания, а изходящите падат със 17%. В момента цените са съответно 11 и 35 евроцента на минута.
Въвежда се и регулация за мобилен интернет в роуминг - 70 евроцента на мегабайт. От GLOBUL и М-Тел вече обявиха и конкретните си цени в роуминг. Изходящо обаждане ще се таксува по 68 ст. на минута, а входящото по 18,7 ст. Изпращанвето на SMS ще е 21,1 ст. Цената на мегабайт е 1,642 лева. От средата на юли М-Тел щял да предложи и нов тарифен план с безплатни минути в роуминг без месечна такса.
Елитните гимназии - пълни от раз, коментира "Монитор" резултатите от първото класиране за средните училища. Немската пак е номер едно с минимален бал от 34.072, на второ място е СМГ, Първа английска отпада от челната тройка. В контекста на гимназистката кампания, вестникът обръща внимание на тревожния факт, че българските ученици са първи по употреба на амфетамини в Европа, като разпространението на наркотичните вещества у нас е достигнало вече размерите на епидемия.
Образователната тематика изданието продължава с новината, че Софийският университет „Св. Климент Охридски" вече има студенти от 94 държави, сред тях и доста млади хора от Африка.
"Любомир Павлов ще заведе дело срещу телевизия Тв7 и "Преса" заради клеветническата кампания, която води медийният кръг на депутата от ДПС Делян Пеевски и на собственика на Корпоративна търговска банка Цветан Василев, информира "Труд".
Ежедневникът съобщава също, че от шест месеца разпространителският кръг на Делян Пеевски упражнява безпрецедентен натиск върху агенция "Стрела" и други независими разпространители, като цели да стопира възможностите за равноправен бизнес и да спре гарантирания от Конституцията достъп до информация на българските граждани.
Проф. Евгений Дайнов в анализ за "24 часа" изразява тезата си, че Делян Пеевски се е превърнал в новия символ на ДПС: "Той е лицето на нечестива схема, в която власт, медии, политика и икономика са смесени по един невъзможен за Европа начин".
Пред "Телеграф" Ася Пенчева, осъдената журналистка от „Утро", обобщава: "Темида удари плесница на българската журналистика. Диктофонът е нашето оръжие, то е доказателство и съдът трябва да го приема".
"Пистите не пречат на планината", е позицията на архитект Дамян Стоянов, заявена пред "Труд". Архитектът е участвал в подготвката на Витоша за зимни олимпиади."На Витоша не може да се строят хотели или огромни ресторанти. Витоша може да издържи само писти и малки съоръжения, които да са направени така, че да са част от планината и да носят приходи", убеден е арх. Стоянов.
В интервю за "24 часа" социологът Андрей Райчев заявява, че: "Борисов умее да държи властта, но не смее да управлява. 50 на 50 са шансовете след изборите ГЕРБ или БСП със съюзници да вземат връх".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!